Youtube'da video yayınlayan var mı? adil kullanım haklarından anlayan vs

Abi şimdi diyelim ki ben bir vlog yapıyorum. kendimi çekiyorum ve bıdı bıdı anlatıyorum. felsefe yapıyorum diyelim. bir an geliyor ve şey diyorum. "evet bu konuyu matrix filminde şu sahnede görmüştük. haydi gelin ona bakalım." ve sonra sahnede tam ekran filmin o sahnesi oynuyor 2-3 dk diyelim. sonra bitince kamera yine bana dönüyor ve bıdı bıdı yapmaya devam ediyorum.

bu tarz bir kurgudan uyarı alıyor muyum?

2. sorum da şey. tüm sohbet süresinde arka fonda klasik müzik çalıyorum diyelim. bu da yine telif bıdı bıdısı adına uyarı veriyor mu?

edit:

derken, rastlantı bu ya, barış özcan'ın son videosuna denk geldim. tam da kastettiğim şeyi yapmış bakın. terminatör 2'den falan sahne paylaşmış. sizce bu adam nasıl aşıyor telif hakkını peki?

www.youtube.com

2. evet.

  • allanpoe  (21.11.16 00:04:24)
youtube'da video yayınlıyorum ve bunların ikisi de yasak. kısaca sizin olmayan herhangi bir şeyi izinsiz yayınlayamıyorsunuz.

www.youtube.com
bu linkte şarkıların durumlarını görebilirsiniz. bir müziği nasıl kullanırsanız kullanın youtube onu hemen yakalıyor. sonrasında yayıncıya gidiyor. o ya tamam yayınlansın ama reklam gelirini ben alırım diyor ya da videonun sesini komple kıstırabiliyor.

telif haklarıyla ilgili youtube yardım sayfası
support.google.com

adil kullanım hakkında

bir de şunu bırakayım TEknoseyir'in telif haklarıyla ilgili videosu
www.youtube.com
  • senolll  (21.11.16 00:14:49)