Araç kiralama vs Satın alma

Ben mükemmel şehircilik ve toplu taşıma planlaması yüzünden özel araçla işe gidip gelmek zorundayım. Bir süredir de bütçeme uygun ikinci el otımobillere bakmaktaydım fakat bildiğiniz gibi herkes yakaladığını kazıklama derdinde. Araçsız süre uzadıkça da mağdur ediyorum insanları. Öyle satayım sonra üstüne koyayım derdinde değilim ve acaba DRD'den falan uzun dönem araç mı kiralasam? İlk başta bayağı mantıklı geldi. Sizce mantıklı mı?

hayır, değil. araç kiralama satın almaya göre her zaman pahalı. özellikle 2.el araç alabiliyorsanız, kredi ile araç almak her zaman daha mantıklı. istediğin marka-modeli söyle, sana hesaplayayım.

  • babilbaligi  (05.10.16 15:30:35)
şirketler için kiralık, özel içinse ikinci el satınalma daha mantıklı.

şöyle ki, özelde vergi ve kdv mahsuplaşması ile vergiden düşebiliyorsunuz aracı, özelde ise böyle bl imkan yok tabii ki.
  • hosein  (05.10.16 15:34:41)
Şimdi 2001 otomatik Focus 24-25000. Bunun toplam kredi ödemesi 30000'i geçiyor. Kiralık Focus 5-6 yaşında desek dizel otomatik 40000'in üstünde süre bittikten sonra. Aradaki fark riskler, donanım ve yıl için değmez mi?

  • heritage  (05.10.16 15:42:29)
uzun süreli kiralama bedeli genelde (aracın sıfır bedeli)/40 olarak hesaplanıyor.

kendin alırsan aracın yılda sadece %10 kaybediyor. yani en kötü durumda (araç bedeli/120) ödüyorsun. hesabı sen yap.
  • cedex  (05.10.16 15:45:24)
şimdi yılda 20.000 kilometre yaparsan;

kiralamada aylık ücret, 1.719 lira (+kdv) yani kdv dahil 2028 lira. 5 yılda eder 121.680 lira. fiyat linki;bireysel.drd.com.tr

sen sıfır focus alırsan, 91.415 lira. bunu 5 yıl 100.000 km kullanırsan aşağıdaki masrafların olacak;

-lastik (2 takım); 2.000 lira
-lastik değiştirme ve saklama; 1.000 lira
-bakım: 5.000 lira (7 kere bakıma girecek)
-kasko: 5.000 lira
-sigorta: 4.000 lira
-muayene: 750 lira

toplam 17.750 lira.

10.000 lira ekstra masraf yazıyorum, olur ki saçma sapan bir gider olur falan filan (ne bileyim kasko rakamların abuk çıkar).

bu arabayı 5 yıl önce almış olsaydın, 1-2 parça değişen ile 50.000 lira civarına satacaktın. -%10 alıp 45.000 diyorum.

Toplam masrafın 119.165 lira olacak. yani arabayı satmayıp kenara koysan gene zararda değilsin.

Kabaca arabanın ikinci el değeri kadar karda olacaksın. Dolayısıyla arabayı satın almak her zaman daha mantıklı.
  • babilbaligi  (05.10.16 16:00:37)
@heritage: bu fiyatla focus kiralamak yerine 40.000 liraya bir araç alıp 3 yıl bindikten sonra aracı çöpe atsanız gene kazançlısınız. hesap gayet basit; 2000 lira 36 ayda 72.000 lira eder. araba yıllık 10 bin masraf çıkarsa (ki zor) 3 yılda satın alırken verdiğiniz para dahi 70.000 eder. satmayıp hurdaya çıkarsan gene zararda değilsin.

  • babilbaligi  (05.10.16 16:08:39)