paraya ihtiyacınız olmasa çalışır mısınız?

Diyelim aileden zenginsiniz kira gelirleriniz mal varlığınız var. Aileniz size ev ve araba bırakmış, daha birkaç gayrimenkul daha. Büyük bir aksilik olmazsa ömürboyu devam edecek, sigortanız falan da ok. Çalışır mıydınız yine de, napardınız?

ufak bir bar açardım. kar amacı olmadan, kendini çevirecek kadar çalışacak bir yer olmasını dilerdim.

  • zoque  (28.09.16 17:21:17)
Çalışmam da boş gezenin boş kalfası da olmam, sıkılıyorum öyle olunca da. Önce Türkiye'yi sonra dünyayı gezerdim. Düşündüm de direkt dünyayı gezerdim.

  • chicha  (28.09.16 17:21:21)
çok rahat bir işte çalışırdım . mesela ayda 4 tane 24 saatlik nöbet tutardım . onu da bilgilerim taze kalsın diye . kendimi işe yarar hissedeyim diye . onun dışında çalışmaz hobilerime yönelirdim . gezerdim . kendimi geliştirirdim .

  • uzman pratisyen  (28.09.16 17:22:40)
Doğuştan zengin olsam bilemiyorum ama şu anda büyük miktar para elde etsem de çalışmaya devam ederim.

  • fuzzy olmak istemistim  (28.09.16 17:22:53)
DIY projeleriyle uğraşırdım, onların satışı falan işleri nasıl büyütürüz vay yastıkçılık seramikçilik aman sabunculuk vs. büyük ihtimal atölye hayatı. olmadı ege taraflarınca zeytincilik olabilir 35ten sonra.

diğer ihtimal de akademi, kendimi okumaya verirdim zaten bi süre sonra tebrikler okuyosunuz diye para falan alıyosun sıkıntı olmuyor.
  • freya  (28.09.16 17:24:34)
Çalışırım.

  • chiper  (28.09.16 17:25:22)
Hayır.

  • pispinti  (28.09.16 17:25:23)
çalışmam.
dünyayı gezerim, ilgi duyduğum alanlarda akademik çalışmalara yönelirim, kitap yazarım, senaryosunu kendimin yazacağı bir sinema filmi yaparım. toplumsal projeler ile ilgilenirim. çalışmam. herhangi bir işte çalışmayınca aylak olunmuyor.

  • seyduna6687  (28.09.16 17:25:58)
Geçen bunla ilgili bi yazı vardı onedio'da sanırım. Ben çalışmam diyordum ama benim gibi düşünen insanlar bir süre sonra kafayı sıyırıyormuş falan.

ben çalışmam diye düşünüyorum. ama çalışmasaydım da çalışmak isterdim sanırım.
  • himmet dayi  (28.09.16 17:26:39)
paraya ihtiyacım olmasa gönüllü işi yaparım, ne bileyim bir barınakta çalışırım örneğin.

  • evde liyakat kalmamis  (28.09.16 17:31:05)
Çalışırdım çünkü insan boş boş sıkılır. Evde 1 ay boş oturduğum bir dönem vardı, hayatımın en kötü dönemidir.

Çalışmak derken hobilerime yönelirdim. Fotoğrafçılık yapardım (dünyanın en ekstrem yerlerine giderdim), resim yapardım, sonra ortaya çıkan şeyleri satıp gelirini bağışlardım falan. Zaten zenginler ya böyle şeyler yapıyor ya da cafe,bar vs açıyorlar.
  • peggy  (28.09.16 17:35:45)
kendi işimi kurarım, keyfimce çalışırım. canım isteyince tatile giderim falan. bomboş oturmam.

  • nathanieltroy  (28.09.16 17:40:31)
yazar, çizer, gezegende dolanırdım. bir sene tayland'da, bir sene new york'ta falan yaşardım. film çeker, kitap yazar, belgesel yapardım. fikri olan sanatçılara sermaye sağlar, prodüktörlük yapardım. gençler için sanat okulu kurar, kendi akımımı oluşturmanın mücadelesini verirdim. sınırsız vaktim ve imkanım olacağı için sürekli bir şeyler üretir ya da birilerinin bir şeyler üretmesine önayak olur, kendimi şu ankinden çok daha fazla geliştirirdim. ve eminim ki bu sayede şu an kazandığımdan bin katı daha fazla para kazanırdım. böyle sistemin adaletini..

  • sir gawain  (28.09.16 17:41:59 ~ 17:45:01)
3 evim var yinede calısıyorum.Daha miraslarda var gelecek.Calısmadan duramam.Mesai bile yapıyoz sirkette.

  • basubadelmevt  (28.09.16 17:43:51)
çalışmazdım da tabi ki hayatımı dolduracak başka şeyler muhakkak olurdu. kafadan bisiklet turuna çıkardım. yalnız yöntemini buldun da söylemiyorsan aybediyon.

  • lazpalle  (28.09.16 17:44:50)
kesinlikle çalışmazdım.

  • qazwsx  (28.09.16 17:47:39)
Calisirdim.

ccc calismak ozgurlestirir ccc.
  • mirandaiam  (28.09.16 17:50:56 ~ 17:51:25)
para kazanmak için çalışıyorum. tabi ki çalışmazdım. çalışırdım diyenlere de şaşırarak bakıyorum. eve gitmesin ofiste yatsınlar o zaman :)

  • antipodes  (28.09.16 17:54:00)
çalışmam ama uğraşlarım, hobilerim olur.

  • dedimmidemedimmi  (28.09.16 17:57:38)
aileden durumum iyi çok şükür , biraz burnum sürtsün diye çalışıyorum köpekn gibi.
kariyer hedefim kapalı çarşıda çay itemiyle kapıya çıkan esnaf olmak. bence asıl yorucu olan iş hayatında başkasına çalışmak

  • bonifas  (28.09.16 18:06:58)
tarım yapardım
tavuk severdim

para yerdim
çalışmak ne derdim :)
  • çınarım  (28.09.16 18:14:58)
paraya ihtiyacım olduğu için çalışmak zorunda olduğuma her gün lanet ediyorum. gerçekten yapılabilecek o kadar çok sayıda güzel hadiseyi engelliyor ki iş hayatı. benim için çalışmak; barınma, yeme içme, giyim kuşam gibi hayatta kalmaya yarayacak giderleri karşılamaya, hobi diye küçümsenen hayatın esas kısmı olarak gördüğüm faaliyetleri devam ettirebilmeye yarayan kötü bir zorunluluktur. fırsatım olsa da uzun bir süre çalışmasam büyük ihtimal fikirlerim değişir tabi.

  • loch ness  (28.09.16 18:18:39)
çalışırsam adam değilim. net

  • genc irisi  (28.09.16 18:19:39)
Hobilerimden birisini meslek olarak yapardım. Aşağı yukarı bahsettiğin kadar servet gelir hatta fazlası gelir aileden ama şuan ayın 28 günü çalışıyorum.

  • gozu acik sevisen yahudi  (28.09.16 18:24:30)
Sanatla uğraşırdım. Eminim çok yoğun olurdum.

  • bigbadabum  (28.09.16 18:28:07)
sabahın köründe keyif için kalkmak ancak bi kaç gün olur,başkasının işinde kimse çalışmaz ancak kendi işi olsa o da belli düzeyde

  • essoist  (28.09.16 18:33:58)
Asla. Tüm vaktimi seyahate ve hobilerime ayırırdım.

  • köstebek kurabiye  (28.09.16 18:36:51)
Kismi olarak. Makale, kitap yazmaya devam eder, daha cok roman ya da siir cevirilieri yapardim. Ama bazen bazi ogrencilere bir seyler anlatmak beni sahiden yoruyor. Ogrenci profilleri de cok degisti cunku, ve ne yazik ki cocuklar akilli degil :( cok cok zorlamak gerekiyor dusunmeleri ve kavramalari icin. Ders vermeyi birakabilirdim yani. Spora daha cok vaktim de kalirdi. Gunun yarisi kosar, 1 saat baldirlarima masaj yaptirir, diger yarisi yaziyla ugrasirdim. Burjuva yaşamı kisaca.

  • shadowcat  (28.09.16 18:39:47)
dünyadan elimi eteğimi çekerim kimseyle muhatap olmazdım...

  • gotic  (28.09.16 18:49:47)
çalışırdım yine de.

  • şubatsonrası  (28.09.16 18:50:19)
çalışanın ak.

  • kimlanbu  (28.09.16 18:58:25)
çalışmıyorum/ hiç çalışmadım / çalışmayacağım.

  • sta  (28.09.16 19:14:32)
Tarım, tavuk, mandıra diyenlere +1 de benden.
Bilinen anlamda calışmazdım lanet olsun özel sektöre. Toprağım ve hayvanımla uğraşmak da bir nevi çalışmak sonuçta.

  • Sulfoxaflor  (28.09.16 19:20:48)
çalışmaz, okurdum. direkt 3 tane lisans var zaten aklımda, 12 sene sonrasına o zaman bakarız...

  • baba jo  (28.09.16 19:23:50)
Kesinlikle çalışmam.

  • eloharp  (28.09.16 20:10:15)
hayır. tabi boş boş da durmam. dünyayı gezerim o ayrı ama yine de elon musk gibi takılırdım sanırım. yani birşeylerin parçası olurdum bla bla

  • matrix  (28.09.16 20:19:04)
çalışmam tabii ki. gönüllülük projeleri düzenlerdim. zevk aldığım şeyleri arardim ve muhtemelen bir sürü bulurdum. sinemayla, sanatla alakalı bir şeyler okuyabilirdim.

ve daha bir sürü şey....
  • yuvarlanantencereninkapagi  (28.09.16 20:25:39)
home office çalışırım. yine çalışırım ama bir patronun/amirin emri altına girmem.

  • nickini degistiren yazar  (28.09.16 20:33:17)
Klasik anlamda kesinlikle hayır. Dünyanın en iyi işinde ayda 100 bin kazanacak da olsam istemezdim. Yılı birkaç parçaya ayırırdım. Mesela, bir ayında gezici kütüphane ile köyleri gezmek isterdim. Bir ayında Afrika'ya gidip işe yarar birşeyler yapardım. Bir ayını tamamen kendime ayırıp, şehirden şehirden gezerdim. Kalan 9 ayda sevdiğim bir yerde sevdiğim insanlarla sevebileceğim bir iş yapardım. Mesela toprakla ilgili bir iş. Sabah erken kalkar işe koyulurduk, öğleden sonra ise bırakırdık. Daha çok insan tanır, daha çok insan severdim. Böylece mutlu olurdum.

  • harvey  (28.09.16 20:39:39)
kesinlikle evet. önce türkiye yi ve dünyayı bi gezerim.3 yıl falan.sonra çalışırım.
bir şeylerle meşgul olmazsan olmaz, 10 gün 1 ay 3 yıl gez, bir yere kadar.Bir yerde düzen kurup bir şeylerle meşgul olmak lazım. düzenin kurulacağı o yer türkiye mi olur, tartışılır. ama yorucu olmayan bir işle meşgul olurum belki home office olur. başka türlü insan kafayı yer. işsizim oradan biliyorum.

  • AWD  (28.09.16 22:06:17 ~ 22:06:45)
ahahaha for day to break +1. çalışmazdım niye çalışayım. yani bana iyi hissettirecek, tercihen başkalarına da faydası olacak şeyler yapmayı isterdim. günlerce evden çıkmayıp camış gibi yattığım da oldu. bir yerden sonra insan hem sıkılıyor hem de psikolojik olarak kötü hissetmeye başlıyor. o yüzden 7/24 evde oturmazdım ama çok da kasmazdım keyfime göre. hatta bu duyuruyu tam para hesabı yaparken gördüm yine hüzünlendim. skiyim.

  • der meister  (28.09.16 22:08:42)
çalışmak sadece hayatta kalmak için yapılmadığı için çalışmaya devam ederdim.

Zaten kendi sahibi olduğum işimde çalışma arkadaşlarımla futuristik işler üzerine çalışıyoruz; paramın büyük kısmı ile personel derinliği arttırır böylece işte harcadığım süreyi azaltırdım.

Süreden elde ettiğim tasarruf sayesinde, yakınen tanıdığım sinemacı bir arkadaşım var, senede 20 tane festival geziyor, ona yatırımcı ve prodüktör olur ülke ülke gezerdim oooohh :)
  • dusunuyorumoyleysevurun  (28.09.16 23:01:26)
Tahminen burada çalışmayıp onu bunu yapardım diyen herkesin dediklerini 25 yaşına kadar yapmış olurdum. Sonra da ailemin bağlantılarını kullanarak iyi bir yerde işe başlayıp çalışırdım, olay skor tutmak ve ego tatmini başka bir şey değil.

  • noluyo yaa  (28.09.16 23:06:50)
çalışırdım.
çok net.

  • basond  (28.09.16 23:58:55)
İşleyen demir pas tutmaz atasözünü hatırlayarak boş durmaz, bir şeylerle uğraşırdım.

  • obss  (29.09.16 00:42:56)
Kar beklentim olmadan keyfine bir şeyler yapabilirdim.

  • arnold schwarzeneger  (29.09.16 09:30:45)