¿sözlükçülerin iksirleri?

hastalıkta (grip vs.) yapıp her zaman faydasını gördüğünüz iksirler var mı?

sıcak suya bal limon

  • cekilmis gayfe  (27.09.16 11:25:00)
boğaz intihabına
zencefil, havlıvan, zerdeçal karışımını çoğunlukla bal ile alıyorsun.
boğaza yapışıp biraz yakıyor. antibiyotik kullanımına gerek kalmıyor.
  • skyangel  (27.09.16 11:26:25)
cekilmis gayfe'yi görüyor ve artırıyorum; ıhlamur çayına bal, limon, tarçın.

  • long live rock n roll  (27.09.16 11:28:28)
1 lt'lik bir kavanoz alıyorsun. o kavanozun içine 2 tane limonu dilim dilim kesip (7-8 parça) koyuyorsun. 1 tane orta boy zencefili küçük parçalara ayırıp üstüne ekliyorsun. sonra geri kalan kısmına bal ekleyip iyice karıştırıp kapağını sıkıca kapatıyorsun ve kaynamamış ama kaynara yakın bir suyun içine o kavanozu koyup 1 saat bekletiyorsun.sonra çıkarıp o kavanozu hiç açmadan 2 gün bekletiyorsun.

bu karışımı her gün içtiğin bir bardak çayın içine ya da sıcak suya karıştırıp iç, işlem tamamdır.
  • dahili meddah  (27.09.16 11:29:55)
Özellikle öksürük için zencefil ve bal karışımı. Ayrıca Siyah turpun üstünü kapak gibi kesip içini oyuyorsun sonra içine bal ve karabiber koyup kapağı kapatıp 1 gece dolapta bekletiyor. Sabahta o içindeki suyu kaşıklıyorsun. Öksürük kalmaz.

  • Dr_Stat  (27.09.16 11:30:34)
Zencefili icemeyenler bol tarcin katsin %100 calisiyor :)

  • neferkitty  (27.09.16 11:33:52)
zencefil bal limon üçlüsü; sıcak süt zencefil ikilisi

  • hosein  (27.09.16 11:38:14)
Propolis.
Kestane bali - toz zencefil - limon.

Oksuruyorsam tane sumak atiyorum agzima bazen.
  • kuehles blondes  (27.09.16 11:40:29)
İshal olunduğunda leblebi birebir. Anında kesiyor.

  • feel the blanks  (27.09.16 11:40:31)
Uçakta rahatlamak için ise; domates suyu, limon, karabiber, tuz, buz. Hostes ananıza bacınıza sövebilir ama, pek hazetmezler bu karışımı hazırlamaktan.

  • feel the blanks  (27.09.16 11:42:31)
bol battaniye ile terletme. Bol su tüketme.

  • dessy  (27.09.16 11:43:27)
aktardan aldığım nane yağı. burun tıkanıklığından tutun da baş ağrısına her şeye iyi geliyor.

  • kafamabiseygeldi  (27.09.16 11:49:01)
Taze zencefil rendesi ve bal, ölüyü diriltir.

  • yirmisantim  (27.09.16 12:27:17)
Hastalığı hissetmeye başladığım vakit UMCA'ya başlıyorum.

Bunun dışında ıhlamura (elma dilimi, portakal/mandalina dilimi, ayva dilimi, zencefil, çubuk tarçın ve karanfil ile demlenmiş) bal katıp içiyorum.
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.09.16 12:47:20)
gripte sadece bol sıvı, sıfır ilaç. bağışıklık sistemimi ilaçların kölesi haline getirmek istemem. bol sıvı, gıda olarak da yine sıvı içeren çorba ve de bilinç yetiyor. (bilinç kısmı şey; "hastayım ama o kadar" diyorsun. yani bu öyle çok korkutucu bir şey değil, hastalık mı beni yıkacak gibi telkinler veriyorsun kendine. bir tür hasta değilmiş gibi takılıyorsun. dondurma bile yiyorsun mesela. gibi.) boğazda çok fazla yutkunma sorunu varsa da mentollü bir şeyler somuruyorsun. o kadar.

  • matrix  (27.09.16 12:59:00)
kefir iyi geliyor bana. psikolojik de olabilir bilemem ama bence iyi geliyor.

  • nathanieltroy  (27.09.16 13:06:09)
adaçayı gargarası yapıyorum ama taze demlenmiş olmalı. tek demliği akşam sabah olmak üzere 2 defa da kullanıyorum.
papatya çayı buharı da iyi geliyor ama hastalığın yoğun olduğu dönem de burnunu daha çok tahriş edebiliyor. birde aşırı kaynar su solumak da yine burnu tahriş ediyor. ayarlı bir şekilde çekmek lazım ciğerlere.

  • for day to break  (27.09.16 13:11:17 ~ 13:12:31)