“dahi” anlamındaki “de” ne oluyor?

biaz önce arkadaşa "oda biliyor aslında yazdım wp den"

bana "dahi anlamındaki de ayrı yazılır" bi daha birrlşik yazma dedi.

dahi anlamında ki de nası oluyor dedim.

ne bilim birisi de leri birleşik yazınca bu kalıp uyarı cümlesi yazılır ben de bilmiom dedi.

ya bi s*ktir git diyip size sordum. bu dahi anlamındaki de/da nası oluyor? dahi anlamında ileri zekalı, mucit, bilim adamı yerine geçen de/da eki mi var.

not; türkçe netleri çok iyi olan biri olarak anlamadım bunu.

o da biliyor olmalı, arkadaşınız haklı.

  • pomknos  (22.09.16 14:37:59)
oradaki dahi'yi dâhi ile karıştırma.

  • mermize  (22.09.16 14:40:28)
O bende kalıyor.
Ben de geleceğim.

Bu ikisi arasındaki farkı anla. Anlatmayı beceremiyorum..
  • tiksinmedenuyanmak  (22.09.16 14:40:45)
de ve ki bağlaçlarında şöyle bir test yapabilirsin. ek kaldırıldığında anlamda bozulma oluyor mu olmuyor mu?
olmuyorsa ayrı oluyorsa bitişik yazılır.

onunki daha güzel. (onun daha güzel)
o ki gökleri yaratandır. (o gökleri yaratandır)
o da gelecek. (o gelecek)
sende fazla kalem var mı? (sen fazla kalem var mı?)
  • lazpalle  (22.09.16 15:00:17 ~ 15:01:18)
yani mesela deden cok mu zeki, o zaman dahi anlaminda oldugu icin ayri yaziyosun. 'okula de demle birlikte gittik.' gibi.

  • icim urperiyor  (22.09.16 15:34:37)
-Ya Mustafa tam bir dahi.
-Ekrem de öyle abi.

Bak burada "Ekrem de öyle" cümlesindeki de eki, dahi anlamında kullanılmıştır.
  • yirmisantim  (22.09.16 15:42:22)
yaş kaçtı ya bacım / birader? dâhi değil dahi anlamındaki "de" ayrı yazılır.

lazpalle +1; içim ürperiyor komik çocuk uyma ona :)
  • hosein  (22.09.16 15:43:38)
"Bağlaç olan de" demek yerine Bilal'e anlatır gibi "dahi anlamındaki" demişler ki "madem öğrenemiyorsun, bari bak dahi bağlacı olarak kullandığında ayrı yaz" ondan sonra böyle kalıplaşmış.

Sonra da işte böyle troller ve "dahi anlamındaki de eki" ya da "dahi anlamındaki -de" diyen trajikomik kafalar çıkıyor ortaya.
  • nawar  (22.09.16 15:49:57)
burada de dahi (dâhi değil kısa okuyun gençliğe hitabe'deki "İstikbalde dahi" kısmı gibi) anlamında olsa da "dahi anlamındaki de" tam olarak doğru bir ifade değil. Aslında doğrusu "bağlaç olan de"dir. Bağlaç olan de ise ayrı yazılır.
Bir de ek olan -de vardır. ek olan -de ismin hallerindendir. Bulunma durumunu belirtir yani bir nesnenin...vb nerede bulunduğunu belirtir. Evde, okulda, onda, şunda...vb

  • nuka cola  (22.09.16 15:50:10 ~ 15:55:24)
millet niye bu kadar yüklendi anlamak güç, soru sormuşsun. troll olsanda soru saçma değil. bende 2 dili çok iyi bilen ve hatta gramer yapılarını türkçeden daha iyi bilmeme rağmen yadırgamadım bunu.

ben de bilmiyorum bu duyuruya yancı olup öğreneceğim umarım.
  • kurnaz  (22.09.16 16:02:49)
ilkokuldan mezun olmadan türkçe netlerin nasıl çok iyi hayret gerçekten de. daha de'yi ki'yi ayıramayan insan lütfen türkçe netlerim çok iyi falan demesin bari ya. ayıp gerçekten.

  • freya  (22.09.16 17:24:07)
dahi, Türkçede “Fazla olarak, üstelik, daha, bile, de” anlamlarına gelen kuvvetlendirme sözüdür

Haliyle, dahi anlamındaki de, "buna ek olarak bir de bu" anlamındaki durumlara işaret eder.
Çok sık yapılan bir hata olduğu için grammar nazi arkadaşlar "dahi anlamındaki de ayrı yazılır"
kalıp cümlesini kullanırlar.
  • kullanıcı adı  (22.09.16 21:30:36)
@freya +1

  • holy diver  (26.09.16 09:06:17)
  • fever  (26.09.16 09:56:36)
"Kullanıcı adı" nickli arkadaş tam cevabınızı vermiş. "oda" dediğiniz zaman mekan olan oda olur, "o da" (o bile) anlamına gelir.

  • SiyamkedisiZorro  (26.09.16 11:15:41)