akrabalık adı

iki erkek kardeşin eşleri birbirine göre: elti
iki kız kardeşin eşleri birbirine göre: bacanak

bir erkek bir kız kardeşin eşleri birbirine göre: ?

Konuşma ben konusuyorum daha bitirmedimin cevabı doğru.

  • Batuhanolabilir  (19.09.16 11:40:14 ~ 12:56:24)
nasıl elti ve bacanak yahu? tek kişi bu.

ben erkeğim, eşim kadın. eşimin bir erkek kardeşi var. bu erkek kardeş bir kadınla evlenecek.

bu kadın benim neyim olacak? eltim mi? bacanağım mı?

karımın kardeşi kız olsaydıi kocasına "bacanak" diyecektim. ama kardeş erkek. karısı neyim oluyor?
  • kibritsuyu  (19.09.16 11:41:55 ~ 11:43:44)
Erkeğin karısı kız kardeşinin yengesi. (Kız görümce oluyor)
Kızın kocası erkek kardeşin kayınbiraderi. (Erkek kısaca kayınço oluyor)

Abimin karısı benim yengem oluyor. Ben yengemin görümcesi oluyorum.
Benim kocam abimin kayınbiraderi oluyor. Abimle kocam kayınbirader oluyor. (Kayınpeder, Kayınanadan yola çıkarak)
  • teoridefeminist pratiktegeysa  (19.09.16 11:42:56)
teoridefeminist pratiktegeysa +1

  • freya  (19.09.16 11:43:59)
kızın kocası erkek kardeşin kayınçosu değil eniştesi olur bu bir.

kayınço karının erkek kardeşine denir bu iki (yukarıdaki eniştenin tersi işte).

soru: kayınçonun karısı ne oluyor yahu? kardeşler hemcins olunca elti ve bacanak demişler. kardeşler karşı cins olunca bir şey dememişler mi?
  • kibritsuyu  (19.09.16 11:44:26 ~ 11:47:29)
Yenge.

Ayrıca bu koca ve erkek kardeşin aile bağına kayınbiraderlik denir.
  • teoridefeminist pratiktegeysa  (19.09.16 11:47:54 ~ 11:49:54)
Enişte ve yenge deniyor genelde.

  • cabiday  (19.09.16 11:57:05)
Adı yok bunların galiba düşündüm bulamadım, kıza kayınçonun eşi deriz. Kız da eşinin eniştesini kendi eniştesi sayar enişte der.

  • chipie  (19.09.16 12:02:29)
erkek kardeş hasan, kız kardeş ayşe olsun. hasan'ın karısı fatma, ayşe'nin kocası da hüseyin olsun.

şimdi fatma ayşe'nin yengesi; ayşe ise fatma'nın görümcesi oluyor (bahçelerde börülce, oynar gelin görümce türküsü aklımıza geliyor)
hüseyin, hasan'ın eniştesi; hasan ise hüseyin'in kayınbiraderi (kayınçosu) oluyor. burada da aklımıza enişte-kayınço (enka) firması geliyor..
  • hosein  (19.09.16 12:06:06)
soruyu sadece iki kişi tam olarak anladı galiba, chipie ve cabiday. diğerleri hala kayınçoyu görümceyi anlatıyor.

cevabımı aldım. o bana enişte der, ben ona yenge derim, başka adı yok. ecnebi kadın olana da ,erkek olana da, biri kadın biri erkek olana da brother in law demiş kurtulmuş, bizde adı yok.

cevabımı aldım almasına da, soruyu okumayan ya da anlamayanlar bana dert oldu. şu üstte isim vererek anlatan arkadaşın örneğinden gidersek, fatma ile hüseyin birbirinin nesi onu soruyorum. enişteyi, kayınçoyu, görümceyi değil.
  • kibritsuyu  (19.09.16 12:16:41 ~ 13:36:41)
Ben de sordum bunları baya önce. Yok cevap. Başka rütbeyi kaydırıyorlar.

www.eksiduyuru.com
  • nawar  (19.09.16 12:30:15)
adı yok +1

benim kocam ile kardeşimin karısının birbirleri için kullandıkları bir akrabalık terimi yok.

olmadığı için seviniyorum. (yeni evlendim.)
  • peggy  (19.09.16 13:33:34)
Arada yaş farkı varsa yenge enişte falan diyorlar. Ama bunlar hitap adları tabi. Eltiye elti diye seslenmezsin mesela. Eltilik, bacanaklık aradaki akrabalık durumu. Yengelik, eniştelik diye bir durum olmadığı için kısacası bu durumun bir adı yok diyebiliriz. Görümcemin kocası, kayınbiraderin eşi falan dersin en kötü.

  • mysticriver  (19.09.16 13:47:47 ~ 13:49:35)