Seslerimiz Neden Birbirinden Farklı?

Güzel ülkemin güzel duyurgaçları;

Şimdi kimimizin billur, kimimizin karga gibi seslere sahip olmasının nedeni nedir?

Bu ses denen şey ses tellerimizden çıkmıyo mu? Bu ses telleri de kas gibi bişey değil midir? (Hayırsa hayır diyin çekinmeyin tabi :) ) O zaman nasıl oluyor da insanların sesi birbirinden farklı oluyor?

Kalın ses - tiz ses farkı değil sadece kast ettiğim. Benzer tonlarda olsa da iki insanın sesleri nasıl oluyor da başka başka çıkıyor?

bildiğim kadarıyla (ki çok yavan bir cevap) ses tellerinin uzunluğu ve kalınlığı kişiye göre değişiyor. bu ses rengini, nefes kullanımı isi sesin kalitesini etkiliyor.

  • dahinnotha  (07.12.09 23:16:35)
"Bu ses telleri de kas gibi bişey değil midir? O zaman nasıl oluyor da insanların sesi birbirinden farklı oluyor?"

E hangi iki insan var ki birebir aynı şekil ve ebatta kasa sahip? Seste böyle bir şey olsun düz mantıkta;)
  • thehole  (07.12.09 23:29:37)
ses tellerinin sekil ve uzunluklari dolayisyla armonik iceriklerindeki farklar var, bunlar buyuk fark yaratiyor zaten (kadin ve erkek sesi arasindaki farki dusun) ama bunun kadar onemli olan bir sey, ses tellerinden cikan sesinagizdaki bosluk yolu ile filtrelenmesi. konusmamiz falan hep buna bagli.

istersen dene agzini ac ve aaaaaaa de sonra ses cikarma seklinde (ses tellerinde) hic bir sey degistirmeden sirf dudaklarini ve agiz boslugunun seklini degistirerek ooooooo uuuuuuu üüüüüüüü falan yap. Yaptigin sey agiz boslugunun seklini degistirerek sesin farkli formantlarini filtrelemek veya kuvvetlendirmek. sessiz harfler icin dil sekli, dili kullanma sekli, dis seklini falan da denkleme kat. uzerine herkesin agiz boslugunun farkli bir sekle ve ebata sahip olmasini kat.

varabilecegin sonuc, herkesin farkli bir "enstrumana" sahip oldugudur. herkesin bir kemani oldugunu dusun, ama hepsinin telleri farkli, bu farkli oldugu gibi herkesin kemaninin sekli, kasasinin yapisi farkli. kimininki ud gibi, kimininki gitar gibi, kimininki keman gibi... ve herkesin de bu farkli enstrumanlari farkli uslupla caldigini dusun (dil farki, dis farki, dili kullanma farki). ortaya bir cok farkli ses cikiyor. aciklayici olmustur umarim biraz.
  • kurukafa  (08.12.09 07:55:13)