Mesai parası vermeyip iş kilitlemek özel sektörde

MEsela startup bir yazılım şirketi. Herkes mesaiye kalıyor, projeleri bitirmye çalışıyor. Çünkü büyük firmalara yazılı yapıyr ve kısıtlı zaman.

Sana mesela Şu siteyi yap diyor şu dilde. O dili bilmediğin için önce onu öğrenmen gerekiyr. salıya kadar vakit var. pazartesı salı bitirmen zor çünkü önce dili öğreneceksin.

O dili mesai saatleri dışında mesela haftasonu öprenmek mi gerekr çünkü o dili bilmek, öğrenmek aslında şirketin çalışma saatlerinde olmamalı.

YOksa rest çekip ben sadece mesaide çalşşır mıyım mı?

Siz ne yaıyrunuz böyle durumlarda?

Srun mesai parası değil, 5 gün 9-6 çalışırken bir de haftasonu çalışmamak.

Soru ne? Tüm patronların göt olduğunu biz de biliyoruz

  • hasmetizm 2046  (03.09.16 19:16:25)
özel sektör değil mi? cevap evet ise söyleyecek bir şey de yok sanıyorum.

  • pgup  (03.09.16 19:25:48)
özel sektörde şöyle bir şey vardır.

parası iyise yapılır yoksa yapılmaz.
  • kurnaz  (03.09.16 19:47:41)
bu arada özelde başka bir şey daha söyliyim. eğer bu tarz ilginiz alakanız olmayan şeyi yüklüyorlarsa işe dokunmadan, iş bitiminden 2-3 saat önce, patron burama geldi amk, ben gideceğim maaşım 2x olmazsa derseniz, o maaş %50 2 katına çıkacaktır.

bu dediğim oç patronlar için geçerli.

yoksa çok iş verip ama gerçekten iyi niyetli patrona bu yapılmaz. onunla yapılacak pazarlık farklıdır.
  • kurnaz  (03.09.16 19:51:11 ~ 19:52:15)
katlanip katlanmamak senin elinde. seceneklerini de eminim iyi biliyorsundur.

ya sartlarina razi oldugun yeni bir yer bul oraya gec,
ya buradaki sartlari konus tartis, sartlarin iyilestirilmesi icin taleplerini ilet.
ya da kabullenip sesini cikarma devam et.

eger yeterince idealistsen once sartlari konusup iyilestirmenin yollarini yaparsin, baktin olmuyor baska bir yere gecersin. idealist degilsen, razi olmaktan baska care goremiyorsan... her durumda karar yine senin.

turkiye'de pek olmayan seyler ama isin kalite kontrolu yuksek olsun istiyorlarsa ya projeleri senin kapasitene gore alirlar ya da kapasiteni gelistirebilmen icin sana zaman tanimalari gerek.

"oldugu kadar" mantigindaysalar. her isin bir oluru vardir elbet. ona gore ortada bir yerde bulusursunuz. onlar istediginden biraz azina razi olur, sen zamanindan biraz verirsin. (profesyonellik biraz burada aslinda)

hem "en kalitelisi" hem "en acelesi" hem de "en ucuza" gibi sacma sapan seyler bekliyorlarsa onu bilemiyorum.

yaptigin ise guveniyorsan kendi "startup"ini kurmaya kadar gidebilirsin. baska careler arayabilirsin.

yok "ben kendime guvenmiyorum, burasi olmazsa ortada kalirim" diyorsan bu en cok onlarin isine gelir, normalde hakkin olan seylerin uzerine yatmaktan cekinmezler.

en guzeli: isini iyi yap, hakkini da ara. kimseye minnet etme.
  • idexo  (03.09.16 20:02:18)
Saat olarak yani birim zamanda direkt bir şey kazandırmıyorsan mesai parası ödenmiyor.

  • bigbadabum  (03.09.16 20:23:59)
Bilmediginiz isi yapmayi kabul etmek buyuk ve gereksiz bir sorumluluk degil mi?
Yani o an ogrenilen dille nasil uzmanlik seviyesinde is cikabilir ki ortaya?

Bazen outsourcing yapmak daha iyi olmaz m mesela? Proje bazli pat diye biriyle anlasmak filan?

Imza: henuz ofis isinde hic calismamis toy insan.
  • kuehles blondes  (03.09.16 21:07:16)