bedelli askerlik meselesi..

Twitterda trend topic gorunce tekrar aklima geldi..
Bastan soyleyeyim, zorunlu askerlige tamamen karsiyim, zorunlu askerlik zorunlu kolelikten baska birsey degildir benim icin, sadece 6 ay kisa donem er olarak askerlik yapan ve uzun donem yapanlarin ne cektigini goren biri olarak soyluyorum bunu..
Ancaaakkk..
Su bedelli askerlik meselesine tamamen karsiyim, parasi olan bassin parayi gezsin tozsun yesin icsin evlensin barklansin...
Parasi olmayan da gitsin ölsün, sakat kalsin, gozu ciksin, kulagi patlasin, parmagi kopsun ya da bunlarin hicbiri olmasa bile 12 ay esir kole hayati yasasin... Yok ya.. War mi oyle yagma... Benim cumhuriyet tarihinde gordugum en buyuk haksizliklardan biridir bu... Ya herkes yapacak ya hic kimse.. Ha yok benim param var ben taksimde bardan kari kaldiricam isim gucum var, pis fakir gitsin mayinda paramparca olsun demek hicbir vicdana ahlaka sigmaz.. Parali bebeler tosunlar bunun icin kendini paralayabilir lakin adil bir dewlet buna izin vermemelidir...
Siz ne dusunuyorsunuz bu hususta???

"adil bir dewlet buna izin vermemelidir"

dewlet izin weriyor onlar da qullanıyor. Bir sıkıntı yok.

edit: esas düşüncemi şurada yazmıştım, buradaki cevapları da okuyabilirsiniz.
www.eksiduyuru.com
  • rodriguez2  (17.08.16 22:58:58 ~ 23:05:36)
Senin de paran olsa sen de bedelli yapacaktın.

  • lithu  (17.08.16 23:00:18)
Parası olan okuyor olmayan da okuyamıyor.. askerliğe gelene kadar pek çok şey paraya bakıyor bu ülkede. Paran varsa git kıbrısta tıp oku fen edebiyat puanıyla doktor ol

  • ıch will  (17.08.16 23:02:44)
Devlet izin vermemeli iste tam da onu soyluyorum, evet param olsa elbette ben de kullanacaktim bu hakki, zorunlu askerlige karsi oldugumu yazdim zaten ama devlet boyle bir haksizliga izin vermemeli, aksi halde mesruiyeti sorgulu hale gelir bence, bir soz de tiptan bahseden arkadasa, sen meseleyi hic anlamamissin..

  • alttaraf  (17.08.16 23:07:03)
bedelli yapanların çoğu bankadan kredi çekip eşek yükü faiz ödedi. öyle kafandaki gibi ensesi kalın tipler zaten her türlü yırtıyor, bedelliye ne hacet. tükürmüşüm adaletine, bir şekilde parayı denkleştiren kendini kurtarsın. diğerini de allah kurtarsın.

  • doxanikee  (17.08.16 23:07:15)
Oyle yagma war kanki. Hatta god of war. Hepimiz kratos reyizin askerleriyiz aslinda. Olimpos da bence gayet adil bir dewlet.

Bedelli olmali, olacaq.
  • hailtothethief  (17.08.16 23:08:01)
Bedelli olmali diyenler hak ve vicdan tarifi de yaparsa iyi olur sanki

  • alttaraf  (17.08.16 23:09:59)
Kendilerine yaradi mi adaletsizligi savunurlar mi?

Guzel kardesim, mantiginiz iyi ama gelistirmeniz lazim. Bakin ben asker cocuguyum. Yillarca askerlerin askeriyenin icinde yasadim. Daha ilkokula giderken askeri arac ile okula gidip geliyordum lan? Disarda hamburger 5 lirayken 25 kurusa hamburger 2 liraya ayi gibi karisik izgara yiyordum. Bunlari bi cebinize koyun.

Simdi bundan sonra olabilecek herangi bir savasin siperlerde yapilmayacagini tahmin edebilecek kadar akil izan sahibi oldugunuzu varsayiyorum. Yani sayica ustunlugun bir boka yaramayacagi gun gibi ortada. Doguda sizin tabirinizle her gun namlu ucunda yasayan askerlerle 10 yasindaki subay veletlerini okula goturup getiren, gazinoda ocak basinda komutan egleyen askerler arasinda bir adalet var mi sizce?

Bakin, siyasete girmek istemiyorum fakat t.c tarihi boyunca askerin sayica ustunlugu darbelere ve dolayisi ile dis guclere comak olmaktan baska bir ise yaramamistir. Kimse hananiskm turk ordusu cok guclu busuru askeri var biz gacalim diye bakmiyor olaya. Dolayisiyla askerligin zorunlu olmasinin, sansina gore yemekhanede patates soymanin veya terorist avina cikmanin hicbir kisminda adalet yok.

Simdi o cebinize koydugunuzu cikarin oradan, ulan memleket ekonomisinin dibirina dibirina nasil koyuluyor tahayyul edebiliyor musunuz? Ben basit bir ornegim. Lan bu devirde 100lira kira, 10 lira elektrik, 100lira yakitla oturulan bir yer mi var? On tane boncukla yaz tatilini kampta yapmak diye bir olay mi var? En siktriboktan otelin geceligi 100 kagitken 20 liraya orduevinde yasamak diye bir sey mi var? Hani la adalet?

Oldu mnakoim, ben senelerce dirsek curuteyim, muhendis vs bisey olayim, is guc gailesine duseyim vs gibi sebeplerden askerligi erteleyeyim, sonra sirf kolumda sirtimda dovme var diye versinler beni rdm taburuna, allahin gunu kavga gurultu icerisinde omrumun en verimli zamanlarini izmarit toplayarak harcayayim sansliysam, sansli degilsem hain bi pusuyla o****u cocugunun biri gelip arkadan ense kokume sıksın bitane. Hani la adalet? Kusura kalma hemso, oyle adaleti s*kerler.

Son olarak madem bu kadar adalet duskunusunuz, yurtdisinda calisip 3 yilini dolduranlar 1000 euro karsiliginda askerligini tamamlarken neden kimsenin giki cikmiyordu? Biraz hakkaniyetli olun, sacma sapan argumanlarla olayi carpitip insanlara vicdan yaptirmaya calismayin.
  • hailtothethief  (18.08.16 00:04:22 ~ 10:55:37)
Cok sey anlatmaya calisip hic birsey anlatmamaya guzel ornek olmus, bravo..
Askerligin butun boktanligini anlatmissin, guzel...
Eeee,
Simdi, parayi basan bunu ceksin basamayan olsun demek neyin nesi?
Ayrica bedellinin yurt ici de yurt disi da her turlusu sacma arkadas, ya kimse yapmayacak ya herkes yapacak, ki ben yine soyluyorum kimsenin yapmamasindan yanayim,polislik gibi meslek olur, isteyen maasi karsiligi yapar, iyi de bir istihdam kaynagi olur
  • alttaraf  (18.08.16 00:15:29)
birincisi bedelli askerlikten faydalananları homojen olarak üst bir ekonomik sınıfa yerleştirme varsayımımızı bir kenara bırakalım, yakınlarından borç alarak, kredi çekerek, yaptığı birikimi vererek bu veya bunlardan birkaçını aynı anda yaparak da bu haktan faydalananlar oldu

ikincisi fırsat eşitsizliği ekonomik olarak ilkokuldan itibaren başlıyor, buradan hareketle üniversite okuyanın 6 ay okmayanın 12 ay askerlik yapması da fırsat eşitsizliğinin sonucu

burada kimsenin emeğini küçümsemek ya da cevap vermek amacıyla değil ama genel olarak ben dirsek çürüttüm o kadar sene okudum demek aslında kendi ayrıcalığının farkında olmamaya denk geliyor

evet o kadar sene dirsek çürütebilmek de sınıfımızın bize sağlamış olduğu ayrıcalıklardan, balık olarak içinde yüzdüğümüz suyun farkında olmayabiliyoruz bunu o yüzden yazdım

bedelli askerlik fırsat eşitsizliği ama tek değil ya da eşitizlik buradan başlamıyor öncesini de kaçırmayalım

herkesin askerlik yapması değil kimsenin zorunlu askerlik yapmaması tarafındayım
  • freebird5406_2  (18.08.16 12:12:54)