Öğrenci biri ne kadar parayla geçinebilir?

Çok yakın bir aile dostumuzun kızı bu sene üniversiteye başlayacak. Abisi üniversite hayatı boyunca babasından para vs almamış (kendi istegiyle), sadece belirli masrafları ailesi karşılamis. Dolayısıyla babası simdi kizina ne kadar harçlık göndermesi gerektiğini tam olarak kestiremiyormuş, bana sordu az önce laf arasında. Benim de standart öğrencilerden farklı bir gelirim olmustu o donem boyunca, bunun için tam bir şey diyemedim. '1500 gönderseniz idare eder herhalde' dedim. Az olur, cok olur gibi yorumlar geldi. Bilemedik.

Siz ne kadar parayla geciniyorsunuz? Ne kadar göndersinler bu kıza aylık? Aile maddı olarak rahat bir aile fakat fazla fazla para gönderip boşa harcama yapmasını istemiyorlar. Sıkıntı çekmeden ay sonunu getirsin diyorlar.

Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Ben en fazla para harcadığım dönemde aylık 1000'e yaklaşıyordum ailemle yaşarken. 1500 yeter bence.

  • Adramelekhh  (14.08.16 16:15:49)
İstanbul/ türkiye. Yalnız işin içine barınma da girecek tabii. Yurt taksidini de hesaba katalim.

  • fraise  (14.08.16 16:19:55)
gereksiz duyar kasmis olmak istemem ama ogrenci icin 1500 lira aylik nedir, normal mi yani bu gercekten? asgari ucret 1300 lira yahu, koskoca bi' insandan bahsediyorsunuz, zaruri ihtiyaclari gorulsun harcligini kendi kazansin 1000 lira yetmiyorsa, eyvahlar olsun ya :/

  • evde liyakat kalmamis  (14.08.16 16:20:25)
Bundan 3 4 sene oncesine kadar babam bana 600 tl gonderirdi uzerine 240 tl de kyk ogrenim kredisi alirdim bununla gecinirdim. Ama evde 4 kisi kaliyoduk ve ortalama kisi başına 300 350 tl arası kira ve ev faturalari icin veriyodum geri kalan bana yetiyodu. Şu da var er kişiyim ve universite eve yurume mesafesindeydi. Kizlarin masrafi daha fazla olur diye dusunuyorum . bu donemde kaldigi yere gore degisir ama 1000 tl rahat idare eder diye dusunuyorum

  • tociess  (14.08.16 16:20:37)
Evde liyakat kalmamış, o çok göreceli bir kavram ama. Kişiden kişiye değişir tabii ama kız zorluk çeksin istemiyorlar sadece. Ben dediğim gibi tam bilemediğim için öylesine bir rakam attım ortaya.

  • fraise  (14.08.16 16:21:49)
eğer özel yurtta kalacaksa 600-700 en az yurda gider, daha fazla bile olabilir, yaşam masrafı olarak da 600-700 lira yetebilmeli bence (1200-1400 lira arası çıktı yani) ama 1500 biraz daha rahat olur işte dediğiniz gibi. Okuduğu bölüme göre alması gereken şeyler var mı, ne sıklıkta olacak, bu kız ilk defa İstanbul'da yaşıyorsa ilk yıl konserlere festivallere bol bol gitmek isteyecek (ben baya gitmiştim :D) onları da düşünmek lazım. 1500 iyidir ama.

  • rodriguez2  (14.08.16 16:27:56 ~ 16:28:24)
yurt taksidi 700 falansa yeterli olur geriye kalan 800. ama hangi üniversiteye gittiğine ve kızın karakterine de bağlı. özele gidip de millet her öğünü Happy Moon's'ta falan yerken o da özenip öyle yapmaya kalkar mı yoksa kendi rutinini sorunsuz devam ettirir mi?

  • ebonni eth atc  (14.08.16 16:27:57)
Devlet üniversitesi, özel yurtta kalacak.

  • fraise  (14.08.16 16:29:05)
1500 okul civarında eve falan çıkacaksa yetmeyebilir. Artık ev sahipleri öyle azdı ki sikindirik 20 yıllık izbe, rutubetli 2+1, 3+1 evlere 2500-3000 tl para istiyorlar. Ama 4-5 sene yurtta kalıp, üstüne genellikle yemekhaneden falan yerse 1000 tl'den üste para bile biriktirir.

  • noluyo yaa  (14.08.16 16:29:25)
Ben yurt + mutfak filan masraflarını düşünerek 1500e yeter dedim bu arada. Fazla diyenler olmuş da gayet normal barınmayla.

  • Adramelekhh  (14.08.16 16:30:34)
ailenin durumuna göre değişir bu durum kesinlikle. ne yollanırsa onla geçinir öğrenci. geçen yıl 2500-3000 arası bir parayla geçiniyordum ve yetmiyordu. bu yıl babamın işleri biraz kötü gitti diye 1500-1900 arası parayla geçindim ve üstüne birikim bile yaptım.

1200 kritik eşik diyorum ben. altı öldürür.

not: istanbul.
  • canercuxy  (14.08.16 16:32:28)
İstanbul'dayım. Ek gelirimin olmadığı, tüm ihtiyaçlarımı karşılayacak harçlığı ailemden aldığım son dönem beş-altı sene öncesiydi. Sonra hep ek kaynaklar yaratmayı başardım.

2011'de Beşiktaş'ta evim vardı ve ailemden ayda 800-900 civarı alıyordum. odama 450 lira kira ödüyordum. 500'ünü de harçlık olarak kullanıyordum. 250 lira da kyk vardı. Ucu ucuna yetiyordu. Bir sonraki aya hiçbir şey kalmıyordu. O ara ayda 900 lira alıyormuşum. 5 seneden bugüne enflasyon yükseldi. O 900 artık 1500 olmuştur. Ama nerede kalacak, ne yer içer, tüketim alışkanlıkları nasıl bunlar önemli.

Tabii bu masraflar aylık harçlıkla bitmiyor. Seyahat, depozito, ev eşyası, yurt dışı programları vs bin çeşit ıvır zıvır var.
  • i ve been mistreated  (14.08.16 16:33:39)
yurt ücreti zaten hemen hemen 1000 lira olur. eğer o harçlık içinden verecekse yurt kirasını,yetmez.

  • comandante cat guevara  (14.08.16 16:37:50)
Yurt 700 lira. Buldular bile yani.

  • fraise  (14.08.16 16:39:22)
geriye 800 kalıyor. ulaşım beslenme gelir giderine yetmesi için epey kontrollü harcaması lazım.

  • comandante cat guevara  (14.08.16 16:47:02)
Çocuk benim olsa ve para sıkıntısı olmasa 2000 yollardım. Bazı insanlar o yaşta rahatlık kötü, parayı idare etmeye alışması lazım filan diyor ama bence bir boka yaradığı yok bu olayın. Çocuğun para sıkıntısı yaşamasını istemezdim ben, her yemek yiyeceğinde fiyatına bakmasını istemem mesela.

800 kalıyor, 100 lira ulaşıma gitse, 500 sadece yemeğe gitse (eğer dışarıda 3-4 liralık şeyler yemeyecekse ve vaktini yurtta geçirmeyecekse böyle olur) kıza kendi için harcayarak 200 lira kalıyor sadece. Yeter elbette ama az bence.
  • Adramelekhh  (14.08.16 16:50:41)
ben olsam soyle yapardim, zorunlu harcamalari kendi hesabima baglardim, artani icin ufak bir harcklik yollardim, misal kira, elektrik, su, gaz, internet, ceptelefonu faturasi ailenin hesabindan otomatik odemeye baglanir, bunlarin disinda mutfak, gezme tozma harcamasi icin harclik yollanir.
az once adramelekh demis ya cocuk rahat etsin diye, ben olsam rahat ettirmek icin cok para vermez ama ayri eve cikmasini karsilardim, cunku uyrt ortamina guvenmiyorum, bu surecte cocugum tek yasamayi ogrensin isterdim, ileriki donemde ise yavas yavas yardimi azaltarak kendi ayaklari ustunde durmasi icin cocugu yonlendirirdim.
tek basina varolmayi ogrenmemis insanlar daha sonra cok sorun yasiyorlar, yemek yapmayi, tamirat yapmayi, ikeadan mobilya kurmayi, temizlik duzen saglamayi ogrenen bir insanin onunde kimse duramaz.
  • mavicorap  (14.08.16 17:14:38)
1500 ile ancak. Yani 1000 liraya geçinen arkadaş da var ev kirası dahil İzmir'de ama aç. Sürekli hesap yapıyor. Yurt hariç eline 1000 lira geçsin en az. Bir de ailesinden kredi kartı olsun yedekte.

  • Lim5  (14.08.16 17:28:12)

  • Batuhanolabilir  (14.08.16 17:29:23)
Min 2000. Yapmayın yahu, ortalama bi' cafede çay içse 3 lira.Bi bira enaz 12 lira. Bi öğün dışarıda yemek yese 20 lira. Zaten 700 yurt demişsiniz, 600 civarı doğru dürüst bi' yemek için harcasa ayda, kalan 200 lirayla ne yapar? Bu çocuk hiç mi sinemaya gitmez, hiç mi gece dışarı çıkmaz, sosyal bi' etkinliğe katılmaz?

He diyorsalar bu çocuk hayatta kalsın, o zaman muhtemelen 1000 lira da yeter ayrı konu.
  • hatunlarin tercih ettigi pic  (14.08.16 23:25:45)
Abisi daha önce üni okumuş ama bir kızın masrafı erkekten daha fazladır. Kızlar daha çok alışveriş yapar.
1500 liradan aylıktan yurt parasını çıktığımızda eline 800 kalacaksa, yurtta yemek varsa ya da yemeklerini okul yemekhanesinde yiyecekse geçinir ama dışardan yiyecekse yemeği zorlanır.

Asgari ücret örneği yine verilmiş, evet 1300 lirayla çocuklu aile geçindiren milyonlar var bu ülkede ama onlar zaten yaşamıyor :/
  • etki  (15.08.16 15:37:00)
yurt ucreti haric 1000tl yollasinlar. iki uc ay sonra kiz olmuyor yetmiyor vs. derse artirsinlar. yani bunun bir standardi yok. cocugun alismis oldugu bir yasam standardi vardir. belki normalden daha rahattir, universiteye baslayinca laps diye bunu indirmenin alemi yok. bir anlami yok cunku. fayda saglamaz. biraz fazla olursa belki birikim yapar. bu iyi bir sey. ama cocuk daha ogrenciyken kit kanaat yasamasin, eziyet cekmesin. bir festivale gidebilsin, tatile gidebilsin, sinemaya gidebilsin, kiyafet alabilsin, belki bir hobisi olur, fotograf makinesi almak ister. yani daha gencecikken yasayabilsin istedigi gibi. sonra bunlar icin ne vakti ne enerjisi olacak.

yol, yemek, kitap, ders notu... anca.
  • jimicik  (15.08.16 16:02:44)