operatörlerin kullanıcının msj/arama içeriğini kaydetmeye hakkı var mı?

hukuki yönden soruyorum ve kesin cevap arıyorum. o yüzden "bence değildir ya", "geçen kaynımdan duydum da, o da kaydettiklerini söylemişti." tadındaki cevapları bilgi kirliliğine yol açmaması açısından istemiyorum, kusura bakmayın. benim için biraz önem arz ediyor da.

bu iletişim operatörlerinin, abonenin;
-hangi numarayla neyi konuştuğununu,
-attığı mesajların içeriğini,
-konumunu vs. gibi şahsi bilgilerini arşivleme gibi hukuki hakları var mı?

diyelim ki öldürüldüm veya kayboldum. operatörden delil amaçlı "m e b, en son xxxxxx numarası ile yyyy hakkında konuşmuş", "xxxxx numarasına 'zzzzz noktasında buluşalım' şeklinde mesaj atmış." gibi bilgiler alınabilir mi?

savcılık sınavına hazırlanan, giren arkadaşlarımın bir kısmı yepyeni hat aldı eski kullandıklarını iptal edip. güya geçmiş yazışmalar ve konuşmalar analiz edilip elenebiliyorlarmış savcı adaylığından.

eğer böyle bir şey varsa misal zaten çoğu suç önlenmez miydi veya suçlular yakalanmazlar mıydı?

Hayır durum böyle çalışmıyor, arşivleniyor evet konuşmalar, mesajlar ama savcılık talep etmeden kimse bunları açıp da dinlemiyor. Azıcık müge anlı izleyen herkes bunların arşivlendiğini bilir zaten :D bilgi kirliliği yapmıyorum bu arada ciddiyim.

  • ekaterina  (27.07.16 20:22:37)
Sms mesajlari store and send ile calisiyor. Bu yuzden istendiginde server dan kontrol edilir. Aramaların listesi zaten kayit altinda ama aramanin kaydedilmesi icin teknik takip ve savcilik izni gerekiyor. Whatsapp ve online mesajlasmalarin serveri baska yerde oldugu icin o cok zor.

Bir de telefonuna tracker tarzi bir program kurulduysa senden habersiz oradan da takip mumkun.

boyle bir seye yasal olarak hakları var mi kismini duymamis olayim.
  • thewizardofearthsea  (27.07.16 20:34:49 ~ 20:44:07)
@thewizardofearthsea:
İyi de özel hayatın gizliliğine müdahale değil mi bu? Neden WhatsApp veya Telegram gibi uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmıyor veya devletin ilgili birimleri buna zorlamıyor?
Tamam, savcılıktan karar çıktıktan sonra takibe alınmak normal ancak neden sıradan vatandaşların gizliliği yok ediliyor?
  • m e b  (27.07.16 20:49:03)