Yurtdışında yaşayıp Askerlik sorunu yaşamış olanlar

Havaalanından alma, GBT, vs vs gibi olaylar artik kalkti degil mi?

Ağustos ayında evleniyorum, dolayısıyla ikametkahım yurtdışında olacak.

Eylül ayında da tecilim bitiyor. Türkiye'yi ziyaret ettiğimde, tatile vs geldiğimde askerlik sorun çıkartır mı? 3 Sene çalıştıktan sonra zaten dövizli vs bir yolunu bulup kurtulurum.

Para verip tekrardan yüksek lisansa girmeli miyim yoksa gerek yok mudur?

Yurtdışında çalışıyorsan zaten otomatik tecil edebiliyorsun askerliğini konsolosluğa başvurarak.

Tecilin bittikten sonra çalışıyor olmayacak mısın yurt dışında? Mesele bu bence.
  • cakabo  (14.07.16 15:18:52)
Yurtdışında şuan çalışmıyorum. İş bulmam birkaç ayı bulabilir, freelance ufak işlerde çalıştığım için sigortalı gözükmüyorum.

Evlenip burada kalmış olacağım. Sonraki aşama sigortalı iş bulup konsolosluğa başvurmak mıdır?

İş bulmadan tecil yapamıyorum sanırım, e o zaman Türkiye'ye geliş gidişte sıkıntı yaşar mıyım?
  • archely  (14.07.16 15:21:46)
Havaalanında giriş veya çıkışta GBT kontrolü yapılmıyor. Yoklama kaçağı durumuna düştüğünde GBT kontrolüne takılırsan bir form imzalatıyorlar. Formu imzaladıktan sonra belli bir süre içinde askerlik şubesine gitmen gerekiyor.

  • tendra van case  (14.07.16 15:22:36 ~ 15:26:05)
tecilin bittikten sonra zaten 3 dönem bakaya kalabiliyorsun. bunun da cezası dönemlik 180 lira yanlış hatırlamıyorsam.

havaalanında falan da çıkmaz merak etme
  • ayiadam  (14.07.16 15:27:04)