[]

amerikan tarihi

geçenlerde bi muhabbetin ortasında amerikadan nefret eden bir tanıdığımızın bir argümanı beni şaşırttı. amerikanın ne tarihi var? bizim bi osmanlı gibi yükseliş dönemi, bi kurtuluş savaşı var mı? dedi. ne diyeceğimi bilemedim.

siz amerikan ve türk tarihini karşılaştırdığınız da böyle mi düşünüyorsunuz?


 
öfff amerika hakkındaki bu geyik çok baydı. olsa ne olur olmasa ne olur? onların da iç savaşı var. ingilizlerle bağımsızlık savaşı var. meksika ile savaşları var. onlar 220 yıllık sen 600 yıllıksın da ne oluyor? yunan medeniyeti 4 bin yıllık o zaman herkes sussun onlar konuşsun. mantığına zorladıklarım


  • cekilmis gayfe  (19.06.16 00:10:29) 
var tabi, kizlderili savaslarindan amerikan ic savasi, 1.2.dunya savasi, vietnam, korfez, irak savasi. kurtulus savasi tabiki ingilizlerden bagimsizliklarini aldiklari savastir. 220 yilda dunyanin en buyuk ulkesi oldular onca savasa ragmen ve ingilizceyi dunyanin en fazla konusulan dili yaptilar. bugun osmanli'nin dilini konusan ulke var mi o kadar 3 kitaya yayilmamiza ragmen veya ona benzer bisey.


  • necipnba  (19.06.16 00:26:00) 
bazı açılardan doğru, cidden tarihleri eskiye gitmiyor, aya sofya, basilica, galata kadar eski yerler yok. birde oradaki insanlar gökten inmedi sonuçta, ingiltere fransa, irlanda, almanya gibi yerlerden geldiler. adamlar oprada dünyanın en büyük ve güçlü devletini kurdular sıfırdan.

yükseliş yok diyeni döverler, 1800 sonlarından beri yükselişte adamlar hala da devam ediyor daha ne, aya gitmişler lan, harvard diye bir enstitü var, mit var, caltech var, darpa var.

kurtuluş savaşı arıyorsa ingiliz, fransızlarla savaşlarına baksınlar. 2. dünya savaşına baksınlar.

amerikadan nefret ediyorsa atsın elindeki smarthphone yiyosa.
  • kurnaz  (19.06.16 00:40:48 ~ 00:41:16) 
eskilik üzerinden hiyerarşi kurmaya çalışmak doğru düzgün bir tartışma yürütmeye engeldir.


  • mrsmoon  (19.06.16 00:41:47) 
howard zinn - a people's history of united states

türkçesi de var
www.idefix.com
  • freebird5406_2  (19.06.16 00:49:17) 
Vallahi ben devletlerin tarihini uzunluk kisalik olarak degil, bağımsızlık mucadelelerini de onemsemekle birlikte, dünya tarihine yaptıkları etkiye gore degerlendiriyorum, savaş yaristirmaya gerek yok. Muhtemelen de böyle soylerdim. Aklima benden once sayilanlarin hepsi de gelirdi. Bir de devlete duygusal bag kurmak nedir ya, devletleri elestirirsin uyguladıkları ic/dış politkalar ya da rejimleri dogrultusunda. Nefret etmeye gerek yok.


  • shadowcat  (19.06.16 01:23:05) 
amerikan edebiyatı okumuş biri olarak diyebilirim ki amerikanın tarihi oldukça zengin. sadece abd bölgesinin tarihi bile o kadar zenginken amerikan tarihi (yani abd'nin kurulmasına ön ayak olan tüm amerika kıtası tarihi) daha da zengin.

bunun aztecleri var, mayaları var, güney amerika istilasına giden ispanyol ve portekizliler var, pilgrimler var, püritanlar var, köleler ve iç savaş var, soğuk savaş var, witchcraft var, büyük buhran dönemi var, koloni dönemi var. var oğlu var. her dönemine tarih sığdırmış bir bölge için "ne tarihi olabilirki" diyenleri kaale almayınız.
  • lesmiserables  (19.06.16 01:35:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.