Borcla yaşayanlardan mısınız yoksa ayağını yorganına gore uzatanlardan mı?

Su an 2500 tl kadar içerdeyim. Bikac aya anca düzelirim. İcim icimi yiyor. Bunun yanında,bi arkadasım, borclarım 20.000 tl yi buldu dedi. Borç biter zannediyorsan yanılıyorsun diyor. Bu kisi nasıl bu kadar rahat olabiliyor? Maası benimkinin 3 katı, belki biraz daha fazladır. Ona güvenip nasılsa istedigim zaman kapatırım mı diyor? İnsan issiz kalabilir, kendisinde ya da ailesinde saglık sorunu cıkabilir vs.

Normal mi borcla yasamak? Siz hangi gorusle yasıyorsunuz?

neye borç yaptığını önemli. risk almadan başaramazsın. ama bahsettiğiniz şartlarda, olmasa da olacak şeyler için borç yapmak mantıklı değil.

  • gokhan atestepe  (01.06.16 16:19:58)
ayağını yorganına göre uzatanlardanız.

  • basond  (01.06.16 16:21:43)
Borçlu yasamayan var mı ki? En basiti bizim kredi kartında 4 tane taksit var toplamda 2000 lira gibi bir miktar yapıyor. 3-4 aya da o taksitler sifirlaniyor (ki elektronik bir şey alacaksak ya da uçak bileti genelde 2 3 taksitli almayi tercih ediyoruz). İstesek tak diye de alirdik ama böylesi rahat diye düşündük. E onlar da bir nevi borç sayılır.

Bence kendi bütçenizi çok asmadan sikisinca hemen kapatabileceginiz miktarda taksit, kredi kartı borcu vs çok dert değil.

Bunun yanında birikim sart; her ay ufak da olsa bir miktar köşeye atmak gerek.
  • fraise  (01.06.16 16:22:17)
asla borç almıyorum. kredi kartı kullanımım minimum. en sevmediğim şey.

  • babilbaligi  (01.06.16 16:22:26)
araba alırken 4 yıl kredi çektim, daha 1 yılı doldu. ama borçlanmadan da para biriktiremeyen bir adamım. onun için gerekliydi benim açımdan.

  • animalman  (01.06.16 16:23:35)
Benim de çevremde senin arkadşın gibi olanlar var, hepsi de maaşlı çalışan. Maaşına güvenip kapatırım diyor, anı yaşayalım diyor, ucunda ölüm yok ya diyor vs..

Benim kimseye borcum yok çok şükür. İleride ev alınır, bir işe yatırım yapılır tabii ki de kredi borcu olabilir ama tüketimie yönelik borçlanmayı doğru bulmuyorum kendi adıma.
  • kint  (01.06.16 16:24:11)
borçtan nefret ederim, kullanmam.

  • safepassage  (01.06.16 16:26:57)
Ev ya da benzeri büyük bir yatırım için belki düşünürüm. Onun dışında borç ya da kredi kullanmıyorum, kart taksidi vs dahil. Borcu geçtim, beklenmedik masraflar için de kenarda her zaman biraz tutarım.

  • 386 dx  (01.06.16 16:27:27)
borç yiğidin kamçısı. borcun mahiyeti de önemli ama. yiyip içip gezmeye harcanmışsa 20.000 yuh derim. tabii ki gezecek yiyip içeceksin ama 1300 lira maaş alırken 10.000 liralık tatil yapmayacaksın.

ama ev alınmıştır, araba alınmıştır. o zaman olur tabi borç.
  • kakao  (01.06.16 16:29:40)
kredi kartı taksidi haricinde borcum yok çok şükür. o da aylık 500 lira falan. üstüne kendi harcadıklarım geliyor bir de

  • argent dawn  (01.06.16 16:30:26)
Benim egitimim, master, doktora falan hep burslarla gecti. Yurtdisinda uluslararasi bir kuruma ve burada devlete borcum var biraz daha. Yapacak bir sey yok :(

  • shadowcat  (01.06.16 16:31:14)
kredi kartındaki taksitten bile rahatsız olan insanım ben. borçla yaşamam çok zor. mümkün oldukça açılmayıp elime para geçtikçe önce varsa borcu sıfırlar yoksa veya elde bir şey kalırsa da altın alırım. savaş görmüş gibi yaşıyormuşum öyle diyolla.

  • in vino veritas  (01.06.16 16:41:50)
parayı biriktirir herşeyi nakit alırım.

  • freetakilir  (01.06.16 16:47:22)
Bankalar da dahil herhangi bir yere borcum "0".

keza kimsenin de bana borcum yok.

Kafam çok rahat.
  • mza  (01.06.16 16:49:39)
borç almam bırak borcu kredi kartını bile mecbur olmadıkça kullanmam. uzun süredir elimizi kredi kartına sürmüyoruz ailecek.
her şeyi nakit alırım.

  • cabiday  (01.06.16 16:49:42)
öğrencilik yıllarımdan itibaren istanbulda kendi kiramı faturamı ödediğim ancak o zamanlar daha mezun olmadan olsa olsa 1000 tl maaş veren işlerde çalıştığım, zaman zaman işsiz kaldığım, sonrasında mezun olunca juniorlıktan yetiştiğim, zamanında kyk aldığım için şu anki borçlarım arkadaşınınkini geçmiş maalesef. kyk tek başına 15000 zaten. nihayet daha fazla borçlanmayacağım maaşa ulaştım 27 yaşında ama elimdekileri eritmek en az üç dört sene alır bi yerden toplu para gelmezse. kısmet. sonuç 20 yaşımdan beri ailemden destek almadığım için gg olmuşum. bu borçlar beni strese sokuyor mu, biraz. ama uzun vadede umrumda mı? değil.

  • freya  (01.06.16 16:52:16)
kredi kartı ve kredi borçlarım var. para harcamayı bilmiyorum o yüzden kartı kapattım sonunda:/

  • peggy  (01.06.16 16:53:45)
Borcum var ama altindan kalkamayacagim miktarlarda degil.

  • stavro  (01.06.16 16:55:16)
ben sadece bankalara borçlanırım, insanlara değil. insanlardan hiç borç almadım, çok zor olmadığım sürece almayacağım da. eşimin abisine borç verdik, hala gelecek anasını satayım. totalde 3000 lira maaşları var ama deli gibi borca giriyorlar. garip açıkçası. bu cesaret değil bana kalırsa, mallık.

bankalarda da kredi kartından bilgisayar aldıydım, onun borcu var.
ekpara'da var biraz borç. totalde 2500 falan borcum var, 2 maaşa düzeltiyorum kendimi.

ek olarak excel formatında kendim hazırladığım Data-Para tablom var. istersen gönderebilirim, oldukça kullanışlı. çok faydasını gördüm. hepsini ondan kontrol ediyorum, 12 ay içinde her ay yapmam gereken ödemeleri işliyorum falan. kendimi kontrol etmediğim anda iyi olamıyorum.

ek olarak data kısmında ise üye olduğum tüm sitelerin kullanıcı adı ve şifreleri yer alıyor. kontrol, her şeydir.
  • hakim oynayin dedi  (01.06.16 16:57:48 ~ 16:59:01)
Hocam kredi kartını kullanmayı bilmek lazım. Ben taksitle bişe almaktan nefret ederim.

Peşin düşün hep. Gereksiz gördügün harcamalarından kaçın ki o borçlar biraz azalsın.

Haa araba ev alma olayları icin yorum yapamam.
  • juggerhaunt  (01.06.16 16:57:57)
Ayağını yorganına göre uzatmak lazım, olmayan parayı harcamaya karşıyım.

  • elikası  (01.06.16 17:01:34)
kredi kartını tam sıfırlayacakken gittim anneme hediye aldım. ondan biraz kucuk bır mıktar kredı kartı borcu yaptım ama şükür ki büyük bisiyim yok.

  • anonymice  (01.06.16 17:04:00)
Borçla yaşayabilecek birisi değilim. Devlete var biraz biriken Bağ-kur primi egzamanın biri geliyor biri gidiyor..

  • cücegezegen  (01.06.16 17:14:26)
ayağımı yorgandan az geriye uzatıp her ay en az maaşın %10'unu kenara atanlardanım :)

kredi kartı kullanırım ama çok ciddi harcamalar dışında (3000 tl'lik bilgisayar gibi) taksit yaptırmam.

ev-araba alıyorsan, girişimde bulunuyorsan borca girilir, bu cesaret olabilir. geri kalanı bilinçsiz tüketim ve paranı yönetememektir, net.

haftada 3 gün çalıştığım için birçok kişiden az maaş alıyorum, ama birçoğunu da biriktirdiğim para açısından katlıyorum. giren para önemli ama çıkanı yönetemezsen istediğin kadar kazan bir halta yaramaz.
  • gmzo  (01.06.16 17:37:22)
yorgan +1

  • wiillii  (01.06.16 17:57:22)
babama 13 bin borcum vardı istemedi. kalsın sende dedi. yoksa biz de borçluyuz.

  • ya ben lan neyse  (01.06.16 17:59:53)
yatırım için kredi çektim.
onun haricinde bir aksilikten kaynaklı olarak şu an toplamda 5500tl borç bakiyesindeyim. 3 aya kapatırım diye plan/bütçe yaptım.
borç yatırım için ise bana koymuyor ama diğer türlü canımı çok sıkıyor la.
  • seyduna6687  (01.06.16 18:04:59)
3-4k kadar bir borcum var. 5-6 aya kapatirim. Borclanmadan yasamak zor.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (01.06.16 19:36:00)
Borclanma taraftari olmasam da hep bi borc odeme hali icindeyim. odedigim borclarin beni zorlayan miktari da sahsi harcamalarim degil.
Ama borclanmadan yasamak hakikaten zor.

  • bokmuhendisi  (01.06.16 19:51:50)
Yorgana göre. Zamanında çok çarçur ettim ama.

  • arnold schwarzeneger  (02.06.16 09:57:55)