Hangi böcek olduğunu bulma

Merhaba,

Kendimi bildim bileli böcek gördüğüm zaman fotoğraflarını çekerim ve düşünürüm bu böcek ne ola ki acaba diye.

İnternette arayüzü kolay bir site var mıdır? Direk fotoğrafları koyacağım ve bilir kişiler diyecek ki senin böceğin aha da bu ya da program çat çat hemen çıkartacak bana "böceğiniz eşleşti" diye :)

Bi yardım..

  • inheritance  (25.05.16 10:52:52)
Google image search kullansanız?

  • allanpoe  (25.05.16 10:52:59)
google'ı denedim ama fayda etmedi.

  • divanyayi  (25.05.16 10:57:00)
reddit'i düşünmemiştim, deneyeyim bakayım. teşekkürler.

  • divanyayi  (25.05.16 10:57:50)
reddit'te birinden cevap geldi, süper oldu :) tabi subreddit birinin size cevap verme olasılığına bağlı olarak böceğinizin türünün ne olduğunu bulma süresini uzatabilir ya da kısaltabilir. cevabımı aldım ama keşke daha kısa süreli bir bulma aracı olsa.

  • divanyayi  (25.05.16 11:57:35)
buraya da böcek ifşa duyurusu açın arada, entomolog değilim ama bilirim b'şeyler. başkaları da vardır. bir de ilginiz var nasılsa, neden morfolojilerine bi göz atmıyorsunuz? 8-10 kadar takım var, çoğu (%60-70) coleoptera ve hemiptera'da toplanıyor zaten (sinekler diptera, kelebekler lepidoptera, arılar hymenoptera bir de). bunları az çok tahmin edip rengi deseniyle google araması yaparsanız mutlaka denk gelir, familyayı tuturur oradan yürürsünüz.

  • kaichi  (25.05.16 14:00:32)