duyuru verilik gunu yapsak mi?

selam,

kindle paperwhite aldiktan sonra kindle touch'im bosa cikti. once satsam mi diye dusundum. sonrasinda 200-250lira kazanmak yerine burdan vereyim, hem birini sevindirmis olurum dedim. buradan cok sey alip-verdim, cok guzel bir duygu, ben cok sevinirdim ihtiyacimin oldugu bir seyi alinca :)

sonra farkettim ki evde bu tarz baskalarina verebilecek baska seyler de var, herkesin evinde aldigi ama kullanmadigi urunler var.

yataktan kafami kaldirim odaya bi baktim, kindle, tabu xl, elektronik gitar (henuz vermeye gonlum razi degil :( ) gorebildim kullanmadigim. ayaga kalksam daha fazlasi gorulur belki.

bir gun belirlesek, herkes kullanmadigi urunleri koysa buraya, nasil olur? kimler katilmak ister? her kosede dolandiricilar var gibi, verdigimiz seylerin tekrar satilmayacagindan, gercekten ihtiyaci olan birine gideceginden nasil emin olabiliriz?

her turlu bir kac haftaya kindle'i burdan vercem de, belki baskalarini da tetiklemis olurum :)

bir gun belirlesek, herkes kullanmadigi urunleri koysa buraya, nasil olur? kimler katilmak ister? her kosede dolandiricilar var gibi, verdigimiz seylerin tekrar satilmayacagindan, gercekten ihtiyaci olan birine gideceginden nasil emin olabiliriz?

----

emin olamazsin, muhtemelen ihtiyac sahibi birindense harbiden tekrardan satacak olan olucu birine gidecek. sonra arkandan ahah enayinin malini aldim 500 liraya sattim diye anlatacak. ne yazik ki.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (21.05.16 14:26:33)
Ben aslında bir aralar takas ya da bit pazarı zirvesi gibi birsey dusunmustum. Aynı aehirde olanlar bulusur yaparlar. Kargosu falan başka sehire göndermek zor olur

  • thewizardofearthsea  (21.05.16 14:26:51)
Ah ne güzel olur, kindlei bana versene ben de bogaziciliyim, okumanın önemli oldugu bi bölümde okuyorum, cok lazım:)))

Bòyle bi olusum olursa seve seve katılırım.
  • Lola90  (21.05.16 14:27:43)
ben gelirim. güzel fikir.

ama unutmamak gerekli her yerde bir donanım haber ölücüsü vardır.
  • Apocalypse  (21.05.16 14:28:51)
Boğaziçili kontenjanından +1 akdlgşhş

Benim de verilik eşyalarım var, bu tarz bi şey düzenlersek varım.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.05.16 14:30:18)
ne vereceğimi bilmesem de ben de gelirim, kitap falan verebilirim ya da bulunur bişiler, güzel fikir:)

  • arkburak  (21.05.16 14:30:59)
güzel fikir ama ölücülere karşı çare düşünülmeli.
referans vs yada ne bileyim gerçekten ihtiyacı olduğunu göstermeli ve satmayıp arkadandan enayi demiyeceğini bilmeliyim.

  • basond  (21.05.16 14:32:18)
Ölücü mutlaka olacaktır. Takas gibi şeyler ya da az da olsa fiyat vermek daha iyi bence.
Bizim evde babamın teknoloji merakından dolayı her şeyden ikişer üçer vardı. Sonra çocuğu okuyan çalışanlarına dağıttı hepsini. Çevrenizde vardır mutlaka böyle insanlar. Ben tanımadığım insana bedava vermeye çekinirim açıkçası. Kitap falan bedava veririm ama eve sığamıyoruz.

  • jazzabel  (21.05.16 14:34:33)
istenen fiyatın %25'i kadar bağış zorunluluğu getirilse kimseye koymaz herhalde?

  • cemiyetin unlu simasi  (21.05.16 14:35:59)
bu tarz bir etkinliğin online olması dolandırıcılığa davet çıkarır bence. onun yerine istanbul/ankara/izmir gibi büyük şehirlerde buluşma ayarlansa daha sorunsuz olur bence.

  • halitkin  (21.05.16 14:44:19)
Harika bir fikir! Bayıldım!

Ben de buradan çok şey aldım, işimi gördüm. Haftaya gündüz vakti buluşup bütün eşyalarımızı dökelim masaya, değiş tokuş edelim, ihtiyacı olana verelim, çekiliş yapalım, yiyelim içelim eğlenelim. Muhteşem olur. Mini bir zirve tadında olsun bence. Verebileceğim birkaç şey var. Herkesin evinde "ya bu atılmaz" dediği ama kullanmadığı şeyler vardır. Toplasın getirsin herkes, ortak hareket edelim.

Tüm organizasyonda sorumluluğu kabul ediyorum. Yeter ki yapalım.
  • yirmisantim  (21.05.16 15:00:57)
istanbulda olup da kullanmadığınız ama "çöp" de olmayan işe yarar şeyleri okulumda öğrencilere ulaştırabilirim zira çalıştığım okul fatih'in gelir seviyesi düşük öğrencilerinin olduğu bir semtte ve meslek lisesi.

yani şöyle anlatayım, bir öğrenci benden usb klavye istiyor(takriben 15 tl) evde kullanmak için, ben de salak gibi 2 3 haftadır unutuyorum. Çocuğu her gördüğümde eşşek kafam yine unuttum diyorum. muhtemelen ailesinin durumu sebebiyle alamıyor, gibi.

siz getirseniz ya da kargola filan olursa daha çok sevinirim ama ben de yakın olan yerlerden gelip alabilirim. çocuğa ulaştırdıktan sonra size selfi yollarız artık. :)
  • hayatbirfilm_basroldesensin  (21.05.16 15:13:58)
verilik yerine takas olsa daha iyi olabilir bence de. Ya da @hayatbirfilm_basroldesensin gibi nerede çalıştığını bilebileceğimiz referansları olan kişilere de verilik yapabiliriz.

  • gkk  (21.05.16 16:21:22)
Freecycle gruplarında bir şey almak için önce bir şey sunmak gerekiyor mesela. Hep bana banacıların önüne geçecek bir yol gerek.

  • Lim5  (21.05.16 17:14:45)
Online bişey olursa ben de katılırım. Güzel fikir.

  • babilbaligi  (21.05.16 17:22:39)
ben zaten paso birilerine bişeyler veriyorum. garage sale tarzı yaparsak katılırım

  • la noix  (21.05.16 17:27:08)
ben katilirim guzel olabilir.
yer: ankara

  • bim tribi  (21.05.16 21:25:40)
Ankara'dan +1. Bana da takas olması daha mantıklı olabilir gibi geldi.

  • huzurolsun  (21.05.16 22:09:08)
Benim bi Canon 500D var SD kart yeri bozuk sanırım yaptırıp kullancak olana kargosunu kitlemek şartıyla gönderebilirim.

  • chiper  (21.05.16 22:10:32)
kindle isteyip şimdi masraf yapmayayım diyerek almadım, her türlü kindle ınıza talibim.

ayrıca 3 ay sonra evleniyorum, şu an eskiden ailemle beraber yaşadığım evde onlardan kalan eşyalarla yaşadığım için milyon tane verilecek eşya çıkacak.

bir tane tek kişilik, bir tane çift kişilik(140lık) baza ve yatakları, 1 kitaplık, 1 şifonyer, 1 salon koltuk takımı, iki kitaplık dolduracak kitap, bir takım yastık yorganlar ilk aklıma gelenler.

izmirdeyim, ağustos ortasında/sonunda ev boşalacak şekilde ihtiyacınızı görürse ulaşabilirsiniz.
  • 111111  (23.05.16 14:56:26)
ben de katılırım. evde bizim kullanmadığımız ama ihtiyacı olanlara faydalı olabilecek çok şey var.

  • sayns  (23.05.16 15:33:46)
oo süper fikir, nerede buluşuyoruz?

bende de verecek bir sürü şey var kullanmadığım. kıyafet, kitap, klavye, krem filan. arasam ne biçim bi' sürü şey bulurum. pahada hafif olan şeyleri verelim gitsin bence, ama biraz daha pahalı şeyleri uygun fiyata satabiliriz.

bir de haftaiçi yapmayın, haftasonu yapın. :)
  • evde liyakat kalmamis  (23.05.16 15:57:50)
letgo.

  • hakim oynayin dedi  (23.05.16 15:59:46)
ben de katılabilirim.

mekan istanbul
  • fanila  (23.05.16 16:01:11)
Bende katılırım, çeşitli bilgisayar ve elektronik parçalar vardı elden çıkartacaktım. İhtiyacı olana veririm gitsin - İstanbul

  • burka  (23.05.16 16:02:54)
İzmirde katılacak olan varsa çeşitli kitaplarım var. Kitap değiş-tokuşuna ya da verilik kitaplarınıza talip olabilirim.

  • rakicandir  (23.05.16 16:08:04)
antepte olursa ben de gelirim.

  • siradisi00  (23.05.16 16:21:01)
Acikcasi ben duyuru uzerinde herkes vermek istediklerini yazar diye dusunmustum, bulusma gibi olacaksa organize edilmesi gerekir :( takas yeri gibi bir sey olur diye dusunuyorum bulusma olursa.

Kitle de sadece bulusmaya gelenler olarak kalir. Hem de uc bes farkli sey vermek isteyen onlari tasimakla ugrasacagina hic gelmez :(
  • fakyoras  (23.05.16 18:25:45)