Hangi hitap şekilleri hoşunuza gidiyor ve hangileri rahatsız ediyor?

Hoşlandığınız, sevdiğiniz, birlikte olduğunuz kişi size nasıl hitap etsin istersiniz/istemezsiniz? Cinsiyetinizle birlikte söylerseniz daha anlamlı olur. Ben kendimden örnek vereyim;

(Hatun kişiyim)

Hiç hoşuma gitmeyenler:
- "Bebişim"
-sı diye bitenlerin hepsi (aşkısı, canısı, beybisi vs vs)
- "Güzellik"
- "Prenses"

Hoşuma gidenler:
- "Fıstığım", "fıstık"
- "Hayatım"
- "Yavrum"
En saçmasını sona sakladım.
Gülmeyin! Ya da gülün, bence de komik ama hoşuma gidiyor işte...
- "Anacım"

Ahahaha anacım efsaneymiş.

Cinsiyet K
Sevmediklerim "sı" ile bitenler ve tabii ki "piremses"

Sevdiklerim de ismimle olanlar.. lcham der mesela arkadaşlarım bile, bence çok tatlı bi söylem :)
  • lcha  (16.05.16 10:59:57 ~ 11:00:11)
Hoşuma gidenler: İsmimle hitap edilmesi
Hoşuma gitmeyenler: İsmim dışında her şey

K
  • köstebek kurabiye  (16.05.16 11:02:45 ~ 11:42:25)
ismimle hitap etmesi hoşuma gidiyor.
canısılar beybisiler aşkısılardan nefret ediyorum. bazen sinir olduğumu bildiği için "beybisiiiii" diye sesleniyor.

  • mrtkbl  (16.05.16 11:05:21)
samimi bulduğum tüm hitaplar hoşuma gidiyor benim. öyle ıyy onu demesin derdim yok pek sanırım. geçmişte aşkım lafından hiç hoşlanmazdım ama gerçekten çok sevdiğin adam dediğinde hoşa gidebiliyormuş. samimi bir şekilde söyleniyorsa böcek bile güzel gelebiliyor bana. gerçi ben samimiyet konusunda hepten ince eleyip sık dokuduğum için ancak gözüm kör olmuş derecede seviyorsam hoşlanıyorum bu tarz hitaplardan.

  • in vino veritas  (16.05.16 11:20:02)
Hoşuma giden: İsmimle hitap edilmesi.

Gitmeyen: Kızım.
  • mza  (16.05.16 11:23:47)
İsmimle hitap etsin mümkünse. Aşkım, bebeğim, hayatım gibi olan hiçbir şeyi sevmiyorum.
Belki ismimin yanına -cım, -iş ekleyebilir.

Ama ben hitap ederken çok saçmalıyorum. Beybilito, minnoş, bebeksi falan bile derim.

K
  • jazzabel  (16.05.16 11:28:06)
Şu ara birkaç kere "aşkım" duydum, hayatını aşkım demeyi basitlik olarak görenlerle harcamış biri olarak çok hoşuma gitti. Aşkım çok hoşmuş.

Kadın cinsiyim.
  • devilred  (16.05.16 11:35:20)
valla bi dönem en yakın arkadaşına mercimek çorbası olarak seslenmiş birisi olarak abicim, hacım veya arabesk hitaplar haricinde hoşlandığım kişinin her hitap şekline tavım ben. vay efendim sadece ismim olsun, yok işte aşkım demesin vs. heç şeyimde olmaz. 1,5 iskenderim diyebilir, ayıcığım diyebilir, rospu çocuğu diyebilir, eşşoleşşek diyebilir... ha şimdi aklıma geldi, sonu -iş veya -oş'la biten ılık şeyleri de sevmiyorum. tontişim, aşkitom vs. hani bu tip hitap şekilleri normalde komik gelir bana, "AAYY İĞREANÇ" demem ama bana karşı kullanılmasını istemem.

erkeğim bu arada.
  • der meister  (16.05.16 12:02:47 ~ 12:13:27)
hoşuma gitmeyen:
fıstık
hayatım
güzellik
canım

bi kere bir önceki ex laf arasında gayriihtiyari 'gülüm' demişti, o hoşuma gitmişti bak :)
  • manuel mandalina  (16.05.16 12:11:50 ~ 12:12:09)
canımı sevmiyorum. anacım da diyebilir ama canım olmasın.
canısılar beybisiler aşkısılar diyenim olmadı mümkünse de olmasın.

güzelim, fıstık, bebek diyebilir. yavrum kelimesi de gayet hoş. ne istiyorsa onu desin nutellam bile diyebilir ama yapmacıksız samimimyet mühim.

şuana kadar hiç aşkım demedim ama yerinde ve nadir kullanılırsa o da şahane olabilir.
  • mobydick  (16.05.16 12:16:02 ~ 12:19:43)
Gülüm yavrum demeyi severim. Gülüm gayrı ihtiyari çıkıyor bazen seviyorum da bu lafı.
Bi kere paşam diyordu bi hatun muaha çok tuhaf gelmişti. Bana canım hayatım falan denebilir ama ismim daha iyi sanki.

  • bigbadabum  (16.05.16 12:18:37)
Anacım'ı çok kullanıyorum günlük hayatta, muhabbet içinde kullanıyorum.
in vino veritas + 1
Sevmediğim hitap yok bulamadım. Düşündüm ama rahatsız eden bir şey bulamadım. İçten geliyorsa her şeyi sever, her şeye gülerim. En yakın arkadaşım Mahsun Kırmızıgül vurgusu ile "Belalım, yaban çiçeğim" der (ki ezelden rock'çıdır), her duyduğumda kahkaha atarım. Abim bana "hacı dayı", oda arkadaşım "hacı abi" der; herhalde bir hacılık auram mı var, neyse artık. Diğer oda arkadaşım "beybigül, beybican" der. Patronlardan biri "civciv", başka bir patron "tatlış" der. Düşününce, ismimi kullanan pek yok galiba. Ama seviyorum hepsini. İçlerinden gelmiş öyle demek veya o an onu yakıştırmışlar öyle. Her türlü eheheehe diye sırıtırım ben.

Sevgili açısından da içten gelen her şey götürür beni. Dalağım, böbreğim'e kadar yolu var. Aşkım da derim, saldırasım geliyorsa ş harfi, içim gidiyorsa m harfi uzar.
  • aychovsky  (16.05.16 12:23:57 ~ 13:26:51)
Bebeğim, gülüm, yavrum üçlemesi dışında (bunlardan üretilen kelimeler de dahil) kalan hitaplarla ilgili pek sorunum yok. Bu üçünden de en antipatik gelen kelime, bebeğim. Koskoca insanlara bebeğim demek kadar saçma bir şey yok bana kalırsa.

  • fraise  (16.05.16 12:56:37)
K.

hic hosuma gitmeyenler: hatun(um), -si ekiyle bitenler, prenses, gulum, yavrum.

duymayi tercih etmeyeceklerim: hayatim, canim, fistik/fistigim

hosuma gidenler: ismim, ismim + iyelik eki "sacdemetim" gibi.

bir de bence hitapta en onemlisi cok abartmamak. yani oyle her gun her dk degil de arada bir, boyle sevgi dolundugunda falan "canimin ici", "sevgilim", "bebegim" gibi sozler hosuma gidebilir ve anlamli gelebilir ama her cumlenin basina sonuna kondugunda anlamsizlasiyor.
  • saçdemeti  (16.05.16 13:15:54)
Genel olarak ismim ve ismimin türevleri ile hitap edilmesini tercih ederim geriye kalan tüm hitaplar inanılmaz derecede itici geliyor. En deli olduklarım da çıtır, hatun, fıstık falandır. Prenses, aşkım, minnoş ve ponçik türevlerini hiç söylemiyorum. Prenses lafını sadece annemden duymayı severim, sanırım düz bir insanım :/

  • sytemofadownmanyagi  (16.05.16 13:21:01)
İsim yeterli. Bahsi geçen hitaplar yapmacık ve bu sebeple tiksindirici geliyor.

  • harvey  (16.05.16 13:23:12)
ne söylediği değil, söyleyen hoşuma gidiyor

  • gokhan atestepe  (16.05.16 17:09:54)
Hiç hoşuma gitmeyenler:

- sı diye bitenler (aşkısı, canısı.. )
- herhangi bir şeyin her cümlenin başında ya da sonunda kullanılması (aşkım, sevgilim dahil.)
-

Hoşuma gidenler:

- nefesim
- ömrüm
- ütopyam :)
- şapşik
- (sırf söyleyenden ve söyleme şeklinden ötürü keyiflenebildiklerim de oluyor. (salak, aptal, at gibi..)

gerçi soru başlığı "bizim duyduklarımız" ama ben bir tane de kendi kullandığımı söylemek isterim. son kız arkadaşıma arada coşarak "cici" derdim. "çok cicisin" falan. bir tek bunu sevmezdi. ben de anlam veremiyordum sevememesine. "kocaman kadına cici diyo ya" diyordu. ki yaşı 25 idi. :) bana böyle parıltılı, narin bir anlam veriyor cici. o yüzden kullanıyorum. sanırım onda çok farklı bir şekilde tanımlıydı. neyse.

Oğlan kişisiyim. (bunu da konunun ışığında bilerek böyle söyledim. kullanmayı severim. eşcinsel değilim yoksa. bununla onların anlaşılmasını da sevmiyorum. gayet güzel bir kelime bence "oğlan")
  • matrix  (16.05.16 18:00:23)
ismimle hitap edilmesinden nefret ederim çünkü ismimden nefret ediyorum,
ismim dışında herşeye okeyim

  • docrivers  (16.05.16 18:02:27)
Erkek arkadaşımın her türlü hitap edisini seviyorum. Aşkım falan dese bir tane yabistirir miyim kestiremiyorum :) neyseki demiyor.

  • shadowcat  (16.05.16 22:00:33)
manitama muhtar diyorum

  • superb  (17.05.16 10:19:33)
sadece adımla hitap edilmesi hoşuma gidiyor.
-bebişim, aşkısı iğrenç .

  • cabiday  (17.05.16 10:34:27)
gokhan atestepe +1

Fıstığım diyen bi sevgilim vardı, öyle içten doğal söylerdi ki anında affederdim. Konu ne olursa olsun.

+ Akşam gelemicem...
- Neden? Niye? Nasıl?!*
+ İşim çıktı fıstığım benim, müşteri geldi vs vs...

Bi başka sevgilim ''meleğim'' diyodu. İğreniyorum bu hitap şeklinden meleğim ne ya. Iy. (Zaten uzun sürmedi)

Meleğim, Güzelim sevmediğim hitaplar.
İsmimle hitap edilmesini tercih ederim.
  • buzbebek  (17.05.16 11:23:45 ~ 11:24:13)
ben kişiye özel hitaplar kullanırım genelde, bir sevgilime dediğim şeyi bir başkasına dememişimdir bu yüzden. bunun sebebi genel geçer hitapları kullanmayı sevmemem, yukarıdakiler gibi; samimi gelmiyor hiç biri. çok sevilen ve ilişkide yeri olan bir hayvan varsa ya da herhangi bir hayvan karakteristiğine benzeyen bir özelliği varsa kullanırım. aynı şekilde sevdiği, ilişkide bir dizi/film karakteri de olabilir; asıl olay bir anlamı ya da çağrıştırdığı bişeylerin olması. tabii bunlar aşksal sevgi bildiren hitap konusu için geçerli; onun haricinde günlük arkadaşlarıma kullandığım "keke, kanki, panpiş, hacı, abi" gibilerini elbet kullanırım.

bana edilen hitap konusunda isimden fazlasını talep etmem ama yukarıda bahsettiğim gibi kişisel bir şey demek istiyorsa der, çok sorun etmem.
  • baba jo  (17.05.16 11:46:50 ~ 11:47:46)