buradaki insanları seviyor musunuz?

Genel yazar profilinden bahsediyorum. Ben sevecek gibi oluyorum da sevemiyorum. KKemikleşmiş gruplardaki insanların birbirlerine verdikleri cevaplar ve az sayıdaki iyi niyetli, munis insan disinda verilen cevaplar genellikle usttenci, hakir goren, "En iyisini ben bilirim" tavrında, yardımdan cok kendini kanıtlama cabasında sanki? Bi duyuru açıyoruz, actigimiza acacagimiza pişman oluyoruz.
Belli aralıklarla aktif oluyorum burada. O nekahat dönemlerinden sonra bi sure her soruya güzel güzel cevap verirken bir sure sonra ben de saldirganlasiyorum mesela. Birbirimizden gorup mu benimsiyoruz bu üslubu bilmiyorum.

Gelecek oolasi cevaplar için simdiden şunlari yazayım, dursun:

- Evet, can sıkıntısı. İşsizlik.
-Begenmiyorsam giderim, tamam.
- Burası internet ve cok şey bekliyorum.
- Sanki ben farkliyim, ben de snobun tekiyim.

seninle aynı duyguları paylaşıyorum.

  • peace.on  (01.05.16 20:20:46)
He bir de "Bak, surdan siktirip gidiyorum."

  • damdanakan  (01.05.16 20:24:27)
Abi sevilmez mi insanlar 5 kuruş almadan birbirine yardım edip sorunlarını gidermeye çalışıyor neden sevilmesin.

  • gozu acik sevisen yahudi  (01.05.16 20:25:19)
Basta sana katılıyorum.

Fakat burada bircok kişiye yardımcı oldum, çok güzel geri dönüşler aldım, altın gibi insanlar da var, biraz etrafa bakinmak gerekli. Kötü yönüyle bakıyorsun olaya, pozitif ol biraz :)
  • Apocalypse  (01.05.16 20:25:44 ~ 20:27:14)
Katılıyorum. Ben de o günkü ruh halime göre değişik cevaplar verebiliyorum. Bazen çok naif, yardımsever cevaplar verirken bazen de "ya ulan bu da soru mu" tribine giriyorum. Bu durum sorunun içeriğiyle de alakalı. Bazen çok saçma sorular geliyor. Bilgi alma amaçlı değil ama bu sorular. Daha çok anket türü.

  • himmet dayi  (01.05.16 20:27:12)
Ben yardıma ihtiyaç duyduğumda çoğunlukla çozume ulaştım buradan. Ama bazen dediğin gibi ukala tavırlar veya sen gayet ciddi ciddi derdini anlatmışken verilen geyik veya saçma cevaplar insanın canını sıkmıyor da değil. Ama sonuçta internet ortamındayız bunlar da anormal değil diyip geçiyorum ben.

  • in vino veritas  (01.05.16 20:27:15)
Evet, seviyorum. Gerçekten yardıma ihtiyacı olanlarla gizli işsizleri iyi ayırt etmek gerek.

  • dissendium  (01.05.16 20:27:29)
He evet, pesimistlik irsi bizde ama "Haksız mıyım?" :)

  • damdanakan  (01.05.16 20:27:38)
eksiduyu.ru

böyle birşeyin hayalini kuruyoruz sürekli, ve evet seviyoruz sanırım.
  • mete kudur  (01.05.16 20:28:39)
Mobildeyim cevabımı editleyemiyorum, yukarıya ek, süper tatlı insanlarla da tanıştım buradan, sanırım ben seviyorum burayı :)

  • in vino veritas  (01.05.16 20:28:59)
Çoğunluğu gayet iyi ama tuhaf insan da yok değil.
Ben özellikle oturup uzun uzun mesajla bir şeyler anlattığım ettiğim insanlar bir teşekkür bile etmeyince uyuz oluyorum.

  • naberabi  (01.05.16 20:29:01)
insanları profillemeyi sevmiyorum. 8 senedir falan burdayım. sevdiğim tipler de var sevmediğim tipler de var. gerçekten yardım etmeye çalışanlar da var ukalalık edenler de. genellemek doğru değil.

  • xenophobe  (01.05.16 20:30:10)
Ya bi de senin icini kemiren, canını sikan bi şey anlatiyosun, adamın verdiği cevap "İşte bunlar hep işsizlik!". Sanki herkesin hayatı mükemmel, bi bizimki fason.

  • damdanakan  (01.05.16 20:31:40)
ben seviyorum ya. Soru sorma olaylarında dalga geçen falan oluyor da gerçekten işin düşse bir yardım gerekse buradan gereken bilgiyi yardımı alırsın bence. Çünkü hem yardım aldım hem baya yardım ettim.

  • rodriguez2  (01.05.16 20:34:08)
Ya şimdi o değil de...
Bazı kızlar çok güzel çok tatlı la :) insands aşık olma isteği uyandırıyor.

Konuya gelirsek...
Burayı çok da ciddiye almamak lazım, hayatın küçük bir parçası sadece. Kendi hayatınla ilgili ciddi konularda çok alakasız cevaplar veriliyor. Örneğin hemen ayrıl deniyor ilk kırık kalpli duyuruda, misal bunun gibi. Daha çok eğlence amaçlı kullanılmasını daha hayırlı görüyorum.
  • bigbadabum  (01.05.16 20:37:18)
burda bi o.ç var,o kendini biliyor,onun haricindekileri seviyorum. Yardimlasma,kaynasma güzel seyler bunlar.

  • Lola90  (01.05.16 20:37:24)
Birkaç milyon kişiyi kenara ayırırsan genel olarak Türkiye toplumundan nefret ediyorum. Nefretimin doruğunda da ekşisözlüğe rağbet edenlerin geldiği sosyal tabakalar var. Aslında nefretimin odağında kişiler değil cehalet var, ahlaksızlık var; edepsizlik, saygısızlık, düşüncesizlik diye altkümeler var. Velhasıl çoğunuzdan nefret ediyorum. Yani nefret de geniş spektrumu olan bir kelime bir kesime karşı hitler nefreti beslerken öteki kesime karşı hayvana şiddet uygulanmasına beslenen türden bir nefret besliyorum.

Yurtdışına gitsem nefret etmeyeceğim bir toplum nerede bulurum bilmiyorum.
eskiden takıldığım türkiye'de bir benzeri daha olmayan bir forum vardı oraya kişisel sebeplerden ötürü giremiyorum ondan buraya sarmış durumdayım

ekşisözlük bir sosyal mecra olmaktan çok gerçekten bir bilgi kaynağı iken, ben bir ilkokullu iken, number1'da sarışın kel ile göçük gözlü oğlanın level dergisi reklamlı oyun programını izler iken, ekşisözlükte "rezaleti" entrileri değil intel 8088 hakkında entriler girilirken internet bu kadar yaygın değil iken pdf kitap kaynamıyorken değil torrent imesh'ten bile önce, insanların basılı dergiler alarak bir şeyler okuyup öğrendiği zamanlarda ekşisözlük parası bilgisayarı interneti, yabancı dili olan insanların hayat, meslek vb konularda herkesin bilme imkanı bulamadığı tecürbelerini ve bilgilerini paylaştıkları bir mecra idi. Bu çok kısa sürdü. Sonra altından ideoloji foyası çıktı. Velhasıl 2001 yılından beri falan ekşisözlük benim için bir kancık çukuru. Velhasıl sözlükçülere karşı hislerim böyledir, eyorlamam bu kadar.
  • Mulva  (01.05.16 20:40:33 ~ 20:54:46)
Eskiden daha bi yardimlasma odakliydi sanki. Bir suredir ilgi cekme amacli duyuru acanlar ve bunu surekli yapanlar cogaldi gibi. Onlar haricinde seviyorum.

  • aquarium  (01.05.16 20:43:37)
az kullanıcı sayısıyla nokta atışı cevaplar alınması iyi. 60-70 okunma sayısıyla çok detay bir soruma mantıklı cevaplar geliyor. duyuru kullanıcısı profilinin bu yönünü seviyorum.

  • yons  (01.05.16 20:48:41)
:) ben kız için yazmıstım onu ama sen alınmışsın
Hatta yazdıklarınıda severek okuyorum , pazar sendromu desek barıssak olmaz mı?

  • bnmzz  (01.05.16 20:50:00)
@aguarium: bu duyurunun ilgi çekmek maksatlı açıldığını kastettiysen, bugün ust uste iki duyuru açtım ama normalde haftada bir ya da iki duyuru açarım. Çok gerekmedikce ya da kendimi tutabilecek gibiysem cevap da vermem. Onu mu kastettin bilmiyorum, hicbi attention whore da ben attention whore um demez zaten ama "Dur su prime time in, gundemin tepesine oturayim!" gibi bi etkileşim olmadı zihnimde. Belki bilincaltimda bi olay dönmüş olabilir :) yine de cevap vereyim dedim. Yazdigimin uç katını yutuyorum yani.

  • damdanakan  (01.05.16 20:50:30)
@bnmzz: duyuruda balık burcu olduğumu belirtmiştim. Alinacagimi hesap etmen gerekirdi :ppp

  • damdanakan  (01.05.16 20:52:05)
bazılarını seviyorum bazılarını sevmiyorum.

  • sayns  (01.05.16 20:53:39)
barkın'a o konuda ben de çok kırgınım

  • Mulva  (01.05.16 20:56:25 ~ 20:56:58)
@damdanakan haha yok ya hic seni kastetmemistim. Senin az once actigin baska bir duyuruya da gayet ciddi cevap verdim zaten. Daha amacsiz duyurulari kastettim.cevap verilebilecek, net soru icerenleri degil.

  • aquarium  (01.05.16 20:58:51)
Ben her gün giriyorum, çoğu insanla iletişim kurmaya çalışıyorum hatta.

görüştüğüm herkesi çok sevdim, bazılarına yardımcı olmaya çalışırken hafif tırstım hatta napmaya çalışıyor bu derler mi diye ama hepsinden çok güzel geri dönüşler aldım.

Kötüsü var mıdır, illaki vardır ama ben memnunum.
  • pomknos  (01.05.16 21:01:19)
İnternetteki personalar hakkında net fikirler edinmek zor. Bi başlıkta gayet nezih ve yardımsever kişi, başka duyuruda çirkefleşebiliyor. "aa yardımcı oluyor, ne kadar iyi bir insan ^^" diyemiyorum yani. burası da kendimizi ifade, hatta bazen ispat ettiğimiz bir platform sonuçta. sırf cevaplar kimse hakkındaki yargımı şekillendirmiyor.

cevap uslubu hakkında da şunu diyim. duyuru sahibine göre değişiyor. "beni azarlar, yargıla, sana bu hakkı veriyorum" diyen duyurular var. ona göre biz de ipleri salıyoruz galiba. ama nezaket de çok burada, modumuza göre değişiyor.
  • yarmasimo  (01.05.16 21:01:26 ~ 21:02:47)
olabildiğince yardımsever-duyarlı herkes, gayet seviyorum ben.

  • ripolip  (01.05.16 21:01:46 ~ 21:05:10)
Normalde bir iki kişi hariç çok seviyorum, kalan bir kişiyi az seviyorum ama o bir iki kişinin de nick'lerini net hatırlamıyorum zaten, denk gelince 'Haaa, o buydu, doğru' diyorum, sonra yine unutuyorum. Ancak şu mod'luk döneminde duyuru veya cevabı sildiğim için küfredenler oldu, güzel anneceğime laf söylemediler henüz ama güzel saydırdılar, tehdit falan ettiler. Onları sevmiyorum artık ama yine nick'lerini unuttum. Yeniden silersem ve küfrederlerse hatırlarım. Bir de bir soruya gelip soruyu soranları aşağılayanlar için üzülüyorum, onları da az seviyorum ya da sevmiyorum.

  • aychovsky  (01.05.16 21:03:11 ~ 21:03:45)
sevme kısmı ağır bassa da hem duyuru'nun kendisinde hem de duyurucularda sevmediğim şeyler/kişiler var. burası benim için ekşi denen bok çukurunun yanında kurtarılmış bölge gibi bir şeydi ama troll'ler burada da çok arttı. bariz troll'lük yapan bissürü adam var. hayır biz biliyoruz, görünce sövüp geçiyoruz ama bu pislikleri tanımayan insanlar oturup bunlara laf anlatmak için zaman harcıyorlar. bu hainliktir, şerefsizliktir. bu insanların emeğinde hepimizin payı var. troll'leri sktir edin.

  • der meister  (01.05.16 21:03:16)
@yarmasimo: nickten karakter tahlili yapmak sıkıntı cidden. Ben mesela burda birini "Sıkı abaza!" diye kodlamistim, sonra baktım başka duyurularda gayet akıllı akıllı konuşmuş, ışık var. Dedim hmm. Bi huzursuz oldum, keşke bende hep o abaza haliyle kalsaydi. Ama işte yargılamaktan alamiyorum kendimi. Herkesi surekli yargılıyorum. Neyse sonunda yine suçlu ben cikicam. Susayim :)

  • damdanakan  (01.05.16 21:08:39)
Buradaki insanları sevmiyorum ve işe yarar çok az insan çıkıyor. Nesnel biçimde konuya bakabilen insan sayısı az.
Okuduğunu anlamayan ve ayar vermeye çalışan insan çok fazla.

  • kalemdefter  (01.05.16 21:11:22)
Genellemek yanlış+1
Kişisel bir paylaşım yaşadığım kullanıcıların yeri bende tabii ki ayrı, arkadaş, dost, tanışık olduklarımın... riskli bir cümle oldu belki ama bu taraf olmakla alakasız olduğundan rahatça söyleyebilirim; onların cevapları, varlıkları bende ayrı değerde kişisel anlamda paylaşımlar sebebiyle.

Görev sebebiyle gözlemlediğim kullanıcılardan birkaç tane favorim var, çoğunluğu seviyorum ki bunların çoğu saygılı laf sokmayan, derdini güzelce anlatan ve güzelce dert dinleyen insanlar.
5,6 tane hakikaten hiç hazzetmedigim tip var, onların da beni sevdiğini sanmam.

Yönlendirme ve lince meyil fazla ama zaman zaman. Soru altındaki ilk cevap alaycı olduğunda, ilk cevabın gazına gelip alay edip laf sokan fazlasıyla var.
  • kaymaktutmayansicaksut  (01.05.16 21:14:48)
daha bir sene olmadi ama ben baya sevdim burayi ve insanlari.

mesajlasmalarda da sacma seyler yasamadim genel olarak. arada tabi insanlara yukaridan bakarak yazdigim cevaplar oluyor ama normalde de oyleyimdir, bana cok basit gelen bir sey baskasini cok dusunduruyorsa "ya salak mi bu da ya pfff" filan diyorum ama baska durumlarda da benim icin oyle deniyordur :D

bazen sadece gelecek tepkileri merak ettigim icin duyuru actigim oldu, eglendim de. ama troll duyurulari degildi tabi.

cok insana yardim ettigimi dusunuyorum, cok insan da (ozellikle bir kisi, sayesinde dersimi gectim) bana yardim etti bence.

genel olarak birkac kisi haric herkesi seviyor olabilirim :D
  • kuehles blondes  (01.05.16 21:23:41)
sana katılıyorum, ruh halime göre cevap veriyorum, canım sıkkınsa hıncımı duyurudan çıkarttığım oluyor.

  • kuzey li  (01.05.16 21:27:00)
bazı ergen ve kezbanlar dışında seviyorum.

  • nothing in my way  (01.05.16 21:35:09)
Ben burda çok eski değilim ama ilk önce bir kaç kişi troll dedi, sonra biri azarladı, sonra dün birisi sevgilini gözümüze sokuyorsun dedi, ondan önce de kendi işimle ilgili uzmanı olduğum bir konude bir şey yazınca birisi çok biliyorsun sen, bir tek sen biliyorsun, gerizekalı terbiyesiz dedi :( ne soru sorabiliyorum ne, cevap yazabiliyorum. Ama sorularıma genelde iyi cevaplar da geliyor, yardımı oluyor.

Bazen başka duyuruya gelen nefret içeren cevaplar karşısında şok geçiriyorum, nefretle açılan sorular karşısında da şok geçiriyorum.
Trolleri anlayamıyorum.
İnsanları tanımıyorum. Nickleri aklımda tutamıyorum.
Bazen keyfim yerindeyse daha komikli şeyler yaızyorum, bazen ciddi. Ben de tuhafım.
Duygular kararışık.
  • shadowcat  (01.05.16 21:39:23)
sevmiyorum, nefret etmiyorum.
ama sevmemek; terslemek, alaycı tavırla yaklaşmak, aşağı görmek ya da sevilmeyen kişiler için şikayet yazısı yazmak gibi eylemler için geçerli bir sebep değil. en azından bence olmamalı. hatta biraz da bunun aksi bir durum gerçekleşse daha iyi olur diye düşünüyorum. bir şey hissetmediğimiz, sevmediğimiz, hatta kızgın olduğumuz kişilere yardım edebilmek, çevremizdekilerin de birer birey olduğunu fark etmemize ve hatırlamamıza yardımcı olur gibi sanki. çünkü kişilerin karşılaştığı zorluklar, onların biricikliklerini gösterir nitelikte oluyor. tabi bu; her duyuruya zıplayım, herkeslere yardımcı olayım, bu da benim yegane misyonum olsun kafası değil. insanlar el ele tutuşsa, birlik olsa, uzansak sonsuza fln kafalarından epey uzağım. sanıyorum bu durum, daha çok bir topluluğun parçası olmanın ne anlama geldiğini ya da gelebileceğini keşfetmek gibi bir şey olsa gerek. sadece duyuru özelinde değil de kültüre dahil edebileceğimiz her alan için böyle düşünmeye çalışıyorum. burası da bir anlamda test sürüş alanı oluyor. neticede günlük hayatımızda tanımadığımız kişilerle kurabileceğimiz iletişim oldukça kısıtlı. =) öte yandan bireyliğini daha geride bırakıp, aidiyetini bir kuruma bağlamış/kurumsallaşmış kişilerden de uzak duruyor, durmaya çalışıyorum.

"buradaki insanları seviyor musunuz?" sorusu için uzunca bir yanıt oldu gibi sanki :P
  • pokemonk  (01.05.16 21:40:00)
İlgi çekmek isteyenler dışında bence güzel..seviyorum.

bazen bir şey oluyor kafanda ne ailene ne arkadaşlarına danışabiliyorsun burda hiç tanımadığın bir insan sana yardımcı olabiliyor.

ya da çok teknik bir durum oluyor çevrende kimse olmuyor işin ehli olduğunu düşününen biri yardımcı oluyor.

Güzel şeyler bunlar.

Ha bir de burda sürekli dikkat çekmeye çalışan yardımdan çok geyik (yapma demiyorum) yapan tipler var onlar biraz duyuru açıp açacağına pişman ediyor ama 1-2 kişi hariç birebir kimseyle sorunum olmadı şimdiye kadar.

Yardım edince insan mutlu oluyor küçük ya da büyük. seviyorsun seviliyorsun işte.
  • qazaqwsx  (01.05.16 21:46:04)
Duyuru, sözlüğe 10 basar, bunu çok net söyleyebilirim.
Atıyorum "nasıl hırsızlık yapabilirim?" gibi bir soruya "hırsızlık ahlâki bișey değildir" veya "aaa çok günah" veya "sizin eve hırsız girse nasıl hissedersin?" gibi ahlak bekçiliği yapıp cevap verenler hariç bende buradakileri seviyorum.
Ama şimdi sizleri okuyunca, coook uzun zamandır burada olmama rağmen kimseyle tanismadigimi farkettim.
  • etna  (01.05.16 22:39:08)
bana değişik bakış açıları verebiliyorlar
bazen çok salakça düşündüğüm şeyleri çok ateşli savunuyorlar
saldırganlık cinsellik ırk ve din konularında daha yoğun
cevap yazarken diğerleri neler yazmış diye baktım höh dedim.
Kısaca seviyorum burayı.

Ben şahsen düzgün bir kullanıcı olduğunu düşünüyorum.
  • basond  (01.05.16 22:54:11)