öğrenci için harçsız pasaport

okuldan yazı almaya gittim bugün nereye gidicen dediler dil okulu olabilir erasmus olabilir gidip gezicem tarzı birşeyler dedim yani sanane açıkçası devletin verdiği bi hak değilmi alırım ister gitmem sanane yani öğrenciyim sonuçta? pek modumda değildim atar giderde yapmadım. bana dil okuluyla gidiyosan bizimle beraber gidiyor tarzı bi yazı getir dediler dil okullarına kayıt olmadan böyle bi yazı verirlermi bana? neden böyle uğraştırıyorlar yav

Aynı şey benim de başıma geldi, vermediler. Gündemde olan harçsız pasaport olayından önce dil okulu, erasmus, eğitimle ilgili konferans, seminer vb. katılacağın zaman da bunlarla ilgili bir belgeyle süreli harçsız pasaport çıkarabiliyordun, biraz daha uğraştırıcıydı o. Sanırım herkesin tam olarak bilgisi yok bu konuda. İkinci kez gidip "Yeni çıkan 25 yaş altı harçsız pasaport için ıslak imzalı öğrenci belgesi istiyorum." dedim, tamam diyip çıkardı verdi belgeyi.

  • captainimsi  (06.04.16 22:10:44)
ben standart öğrenci belgesiyle yenilettim okulla ilgili başka bir belgeye gerek yoktu sizde neden öyle oldu ki? gerçi ben yeşil pasaport aldım belki bununla alakası olabilir.

bu arada harç yok ama defter ücreti var 80 lira civarı.
  • victum  (06.04.16 22:22:46)
benim de geçen sene fransa'ya kongre için gideceğim zaman başıma gelmişti, normalde bu tarz olaylarda 1 yıllık harçsız pasaport verilirken orada çalışanın işgüzarlığı yüzünden 6 ay verildi sadece.memurun söylediği ise '' 3-4 günlüğüne kongreye gidiyorsun, ben sana niye 1 yıllık vereyim ki ? ''. e schengen'de minimum 1 yıl geçerli pasaport istiyor, mecburen 6 ayı ücretsiz olmak üzere 6 aylık pasaport harcı ödedik ve toplam 1 yıl oldu.hiç unutmam, büyükçekmece emniyet bu işlem için tam bir öğleden sonrasını harcadı(ilk defa yaptıklarını söylediler 6 ay harçsız+ 6 ay harçlı ) ve oradaki polisler de herkese kafadan 1 yıl verilirken bana sadece 6 ay verilmesine şaşırdılar.

  • nerdgu  (06.04.16 23:00:04)
enteresan ben bir üç hafta önce çıkardım kimse de sormadı nereye gidicen diye.

  • muslugubozukhayrat  (06.04.16 23:11:56)
hocam yeni yasaya göre bütün öğrencilere veriliyor artık. okuldan özel olarak istediğin için yanlış anlamıştır onlar. Sen öğrenci belgesi al git pasaport almaya

  • zimbirik  (06.04.16 23:24:29)
25 yaş üstü yüksek lisans öğrencisi için durum nedir?

  • mrtkbl  (16.04.16 10:57:15)