Torpil Olmadan işe Girenler

Var mı aramızda?

Özellikle ilk işine torpilsiz giren var mı diye merak ediyorum?

hayatımda hiç bir işime torpilli girmedim
yazılımcıyım, 3 firma değiştirdim, 12 senedir çalışıyorum.

  • Corc  (06.04.16 17:32:08)
4 ayrı iş değiştirdim hepsini de kariyer.net'ten buldum.

  • readmymind  (06.04.16 17:32:40)
Ben torpilsiz girdim. Simdi is ariyorum ve ne zaman biri yardimci olacagini soylese maalesef yardimci olamiyor. Hep bi aksililler falan. Torpilin tadini cok merak ediyorum.

  • nick konusunda kararsizim  (06.04.16 17:33:53)
hayatımda hiçbir işe torpille girmedim +1

  • gmzo  (06.04.16 17:34:06)
@corc kurumsal firmalarda çalıştınız mi peki? Bir de 12 sene öncesine göre özel sektör farklılaşmış olma ihtimali var mı ki?

  • bfm  (06.04.16 17:34:09)
ben

  • ya ben lan neyse  (06.04.16 17:36:56)
Bir anda epey cevap geldi, çok teşekkür ediyorum.

Kurumsal firmalardan da bahsediyor muyuz peki?

Mühendisim, Istanbul'da görüşmediğim kurumsal firma kalmadı neredeyse ve her birinin mülakatları uzun zaman alıyor malumunuz. Eğer torpilsiz girilmiyorsa daha fazla vakit kaybetmek istemiyorum bunlarla çünkü.
  • bfm  (06.04.16 17:37:11 ~ 17:38:45)
şu anda türkiyenin en büyük medya grubunda çalışıyorum.
7 sene onlara dışarıdan iş yapan bir firmada çalıştıktan sonra teklif üzerine transfer oldum.

  • Corc  (06.04.16 17:37:35)
hayatımda iki iş yerinde tam zamanlı/tam maaşlı çalıştım ikisine de torpilsiz girdim. ilki patron şirketiydi, orada çalışırken şimdikinden teklif geldi. ikinci yani şimdiki kurumsal.

  • in vino veritas  (06.04.16 17:43:21 ~ 17:43:41)
sadece bir aracı ile girdim.
uzman arayan bir firmaya referans ile gittim.
ama işe alınmamda sektördeki tecrübem etkili oldu. orası olmasa başka yerle de anlaşmıştım zaten.
  • teritori  (06.04.16 17:47:56)
3 yildir calisiyorum uc firma degistirdim hicbirinde torpilim yoktu o yuzden uc issiz kaldim.

  • geçerkenugradım  (06.04.16 17:50:10)
ben de torpilsiz girdim, rastlantı oldu tamamen.

  • cabiday  (06.04.16 17:50:12)
Yazılım, İstanbul'da 3 firma, sıfır torpil.

  • long live rock n roll  (06.04.16 17:53:28)
Bir sürü müfettişlik kazandım özelde. hepsini reddettim. reddettim derken mülakatları da geçip.

tek torpil hem de bayağı üst düzey imkanım olan işbankasının teftişinin sınavında kıl payı kaldım. uzman yardımcılığının sınavını kazandım ama mülakatlara gitmedim. müfettiş yardımclığını kazansa idim yaptırır mıydım bilmiyorum.

şimdi çok güzel bir kamu kurumunda süper bir hayat ile yaşıyorum. torpilsiz girdim ama bayağı bir kıl payı yani.
  • ayiadam  (06.04.16 17:57:32)
torpilsiz girdim işyerime, kurumsal bir firmaydı. ben zorunlu maaşsız staj ararken çok zorlanmıştım. torpil sayılır mı bilmiyorum ama "stajyer arıyoruz, senin öğrenci arkadaşın vardır" diye firmada part time çalışan arkadaşımdan CV istediklerinde, onlara CV mi vermişti birkaç kişinin CV si ile birlikte. Öyle staj yapmıştım 1 ay. Hayatımın torpili bu. :)

  • zwei bruste  (06.04.16 18:07:55 ~ 18:08:44)
Kariyere o kadar bok atiliyor ben su an calistgim yere baya kariyr uzerinden basvurmustum baya da aldilar yani. Sektorrune gore degisiyor bence ya da adayin durumuna gore.

  • condom kurşunu  (06.04.16 18:17:13)
Şu an tam zamanlı 3. işimdeyim. Freelance işlere sadece tanıdıklar vasıtasıyla ulaştım. 3 işimi de kariyer.net'ten buldum.

Şu anda da piyasa araştırması yapayım diye iş başvuruları yapıyorum tüm platformlar üzerinden (yenibiriş, linkedin, glassdoor dahil), sadece kariyer.net'teki ilanlardan dönüş aldım.

İlk girdiğim firma kurumsal bir firmanın start-up projesiydi, ikinci firma aşırı kurumsal ar-ge firmasıydı, şimdiki ise çok eski kurumsal olmayan ve normalde herkesin akraba olduğu (yani torpille birini almalarının çok daha normal olduğu) bir firma.
  • pokerface  (06.04.16 18:21:20 ~ 18:21:51)
durun la bir de üniversiteden bir hikayemi anlatayım size.

part time muhasebe işi için ankara'da çok ünlü bir petrol firmasının işine başvurdum. o zamanlar da muhasebe konusunda çılgın atıyorum. 5 senedir okuyup hala 2. sınıfın 2. dönemindeyim ama tüm muhasebe derslerim aa ba. geri kalanlar ff dd arası. ama nasıl çılgın atıyorum muhasebe konusunda ifrs'in yarısını ezbere biliyorum. o derece.

neyse mülakata çağırdılar. insan kaynaklarından bir hanım abla ile görüştük. okulu duyunca dibi düştü, dersleri durumu anlatınca suratı. sonra muhasebe derslerinin notlarını gösterdim. çok sevindi. seni kesin aldırıcam okul bitince de işe alırız vs konuşuldu. sonra müdür ile görüşme gibi bişi yapıldı. adam da çok beğendi bilmem ne.

o zaman için baya da para veriyorlar ha. neredeyse asgari ücret. aradan bir hafta geçti bir ay geçti ses yok. en son ben aradım o ikcı hanım ablayı. kadın nasıl mahçup. alamayacağız sizi bilmem ne. neden dedim. kem küm etti. ben sizi sonra arayım dedi. aradan 10 dk geçti cep telefonu numarası. ya dedi müdür beyin bir arkadaşının kızını aldık. sağlık olsun dedim. ama siz bitirince kesin gelin. siz burda çok yükselirsiniz bilmem ne. he he dedim geçtim.
  • ayiadam  (06.04.16 18:26:02)
Su ana kadar iki is yerine girdim, ikisine de torpilsiz.

  • fakyoras  (06.04.16 18:31:17)
torpil çok üsttense.. o hiç olmadı ama genelde arkadaşlarımın çalıştığı firmalardaki ilanlardan haberdar etmesiyle başvurduğum işler oldu hep. mühendisim, ilk iş bende de zor oldu, sonrası çorap söküğü.

  • kargn  (06.04.16 19:17:08)
İlk işim olan stajvari işe torpille girdim ama ondan sonraki iki "normal" işime torpilsiz, alnımın akıynan.

  • inawen  (06.04.16 19:45:35)
zor oldu ama oldu
+1

  • arkburak  (06.04.16 19:51:10)
Torpilsizim.

  • aychovsky  (06.04.16 20:14:28)
İlk işimde onlar beni aradı, hatta bi yazılı matematik sınavı yaptılar, ilk defa bütün soruları doğru yapan benmişim.

  • bigbadabum  (06.04.16 20:19:19)