Laptop 5.1 Sisteme Bağlanabilir mi?

Merhaba,

Eski bir laptop bilgisayarım var. Detaylarına baktım. Bütünleşik bir REALTEK ses driveri kullanıyor. Dolby Digital ile ilgili birşey bulamadım.

Şu hoparlor setini almak istiyorum:

www.vatanbilgisayar.com

Bu şartlarda laptopu bağlasam bile sanırım 5.1 sistem çalışmayacak gibi?

Driver güncellemesi ile çalışabilir mi? Tavsiyeniz nedir acaba laptoplar için?

Saygılar

Harici dolby digital vb. destekli ses kartı al istersen.

  • 1adam  (02.04.16 21:33:41)
her şeyden önce laptobundaki ses çıkışları önemli. sadece kulaklık çıkışı varsa unut :(

  • washe  (02.04.16 21:43:05)
sanırım şunu öneriyorsunuz?

www.vatanbilgisayar.com

lakin fiyatı neredeyse hoparlor seti kadar.

acaba 5.1 destekelyen laptoplar var mı yoksa hepsi harici bileşen mi isterler?
  • Mehmet Ersoz  (02.04.16 21:44:47)
laptopta HDMI çıkışı ve kulaklık çıkışı var. kulaklık çıkışının yanında aynı evatlarda bir ses çıkışı daha var ama ne çıkışı olduğundan emin değilim.

  • Mehmet Ersoz  (02.04.16 21:46:15)
hdmi dan 5.1 ses alabilirsin ama hdmi dan gelecek sesi alacak cihazlar pahalıya patlar. kulaklıkla aynıysa mikrofon olabilir o. 5.1 için 3 tane çıkış gerekiyor. linkini attığın gibi cihazlar işini görebilir. ya da 5.1 sistem yerine usb den bağlanabilen 5.1 ya da 7.1 etkisi veren ya da verdiğini iddia eden kulaklıklara yönelebilirsin. hiç denemedim o kulaklıkları o yüzden bişi diyemeyeceğim ama kulağımın dibindeki bir şeyin bana arkamdaki sesi hissettirebileceğini pek sanmıyorum

  • washe  (02.04.16 22:04:58)
peki acaba 5.1 sistem sadece desteklenen sesler tarafından kullanılabilir öyle değil mi? mesela DVDler gibi.

5.1 sistemi sanırım Spotifyda müzik dinlemek için kullanamıyoruz öyle değil mi?
  • Mehmet Ersoz  (02.04.16 22:16:45)
dediğin gibi desteklenenler. mp3 ya da spotify için durum farklı biraz. ben 5.1 destekli bi mp3 görmedim şahsen. bende de 5.1 ses sistemi var. o linkini attığın ses kartının driverıyla benzer chipseti kullanan bi ses kartım olduğu için linkteki ses kartına ait driverı zorla yükledim ve o driver sayesinde sol ve sağ ön speakerlardan çıkan sesi arkalara da klonlayabiliyorum. normalde spotify ya da mp3 ler arkalardan çok az ses verir hiç vermez desek yeri hatta

  • washe  (03.04.16 01:35:04)