Amsterdam'da ne kadar parayla yaşanır?

yerleşik hayattan bahsediyorum.

kira, ısınma, su ve elektrik masraflarını çıktıktan sonra 2 genç insana ayda ne kadar gerekir?

yaşam tarzını da kısaca özetleyeyim: evde yemek yapan insanlarız ama ayın bir haftası falan da dışarıda yeriz. alkol kullanıyoruz. ottur, mantardır işimiz olmaz.

2000+ euro diyorum 1 kişi için.

  • tukenmez adam  (31.03.16 09:08:57 ~ 09:09:10)
kira giderleri ve ulaşım yüksek. ancak kira gideri olmadan yaşanacaksa 3bin euro civarı en az. ben orada kaldığım iki günde 100 - 150 euro harcamış idim her şeyin fiyatına dikkat ettiğim halde.

fiyatları şöyle karşılaştırabilirsin üç aşağı beş yukarı.
www.numbeo.com

www.expatistan.com

dışarıda yemek ortalama 50 euro, bir şişe şarap 7 euro, meyve sebze nispeten pahalı, sigara 6 euro, dışarıda bira 5 euro, berber 30 euro vs. iki kişi için 3bin euro (kira dışında) asgari (hatta orta düzeyde bir yaşam için) yeterli olmalı.
  • dahinnotha  (31.03.16 09:24:57 ~ 09:28:53)
-800-900 euro kira + 100 elektrik su
-50 internet bağlantısı kablo tv telefon, dijital abonelik alırsan daha pahalı
-25 cep telefonu aboneliği
-toplu taşıma kullanacaksan seyahat kartına para yüklersin veya aylık / yıllık aboneliklerden alırsın, değişken ücreti
-bisiklet yeter diyorsan tek seferlik ikinci el 150 eur + aksesuar
-araba alacaksan 1000-2000'e ayağın yerden kesilir ama arabanın modeline göre aylık vergisi var en az 60 eur
-belediyeye birkaç ayda bir ot çöp vergisi var 100-200 civarı sanırım
-dışarda döner, hamburger kişi başı 10, cafe/restoranda akşam yemeği 25, ama amsterdam olduğu için daha yüksek de olabilir.
  • lily briscoe  (31.03.16 11:27:49 ~ 11:28:24)
tam tesekkullu hesap cikarmaya calisayim.
en buyuk masraf kira, skala da cok genis A10 icerisinde 1+1 1000 eurodan asagi bulmak cok zor.
saglik sigortasi kisi basi 80-110 arasi
evin yalitimina bagli olarak isinma 50-120 arasi gelebilir, 12 ay boyunca sabit
elektrik, su icin de aylik 30-40 diyebilir
telefon hatli kullanilirsa adam basi 30 civari diyebiliriz.
mutfak masrafi cok degisken, 80-100 haftalik tutabilir 2 kisi icin.
calisanlarin yol masrafini isveren karsilamak zorunda, ama bu sadece ise gelis gidis icin gecerli. ozel isler icin bisiklet her turlu yeter.

bu temel masraflar ciktiktan sonra, barlarda kucuk bira mekana ve biranin markasina bagli olarak 2.5-4 arasinda degisiyor. disarida yemek yemenin ucu cok acik. albert cuyp'da ayak ustu 4€'da karin doyar, ortalama bir cafede 10€'da, restoranlar isin baska boyutu.
canli muzik olan bazi yerlere ve club'lara giris parali. 5-15 arasi olabilir bu, konserler icin fiyatlar da cok degisken 20-100 arasi degisebilir.
ortalama bir spor salonu 30 civari ama kis gectikten sonra parklar her turlu yeterli olur.

amsterdam'da deli gibi para da harcanabilir barinma ve mutfak masraflari disinda adam basi ayda 200€ ile de yasanabilir, tamamen beklenti ve yasam tarzina bagli.
  • whisky  (01.04.16 16:24:42)