web tarayıcı üzerinden alınabilecek bilgiler nelerdir?

Merhaba,
Web tarayıcı üzerinden, bağlanılan bilgisayarla ilgili hangi bilgileri alabilirsiniz?

ip adresi
mac adresi
bilgisayar adı
kullanıcı adı
işletim sistemi
web tarayıcı adı, çözünürlüğü, versiyonu
....

yukarıdakilerden alınamayan var mı?
bunların dışında hangi bilgiler alınabilir?
mesela bilgisayardaki cihazın işlemci, ram bilgisi, windows lisans bilgisi vs.

hepsi dolaylı yoldan senin arattıkların ile bulunabilir ama bu olmasa bile bulunur bunların hepsi. tabi sen yapamayabilirsin bunu ama atıyorum google chrome kullanıcılarının bilgilerini topluyordur kesin. ama senin bilgisayarının adını ne yapsınlar onu şeyapamadım ben. gerekli şeyleri alırlar bence. alıyorlardır da

  • freetakilir  (24.03.16 11:26:31)
sen gözünü açık tutmazsan götündeki donu bile alabilirler.

  • washe  (24.03.16 11:41:06)
tarayıcı üzerinde çalışan script teknolojileri (ön yüzü javascript ile geliştirilmiş bir web sitesini açtığında mesela) ile aşağıdaki bilgiler alınabilir;

"navigator.appVersion" veya "navigator.userAgent" metodu: web tarayıcı adı, versiyonu ve işletim sistemi ailesi bilgisinini geri döndürür.

Ayrıca 3. parti web sitelerine arka tarafta istek göndererek IP adresi, Ülke, zaman dilimi bilgisi gibi bilgilere erişebilir. Ancak bu yöntemle modemin aldığı dış IP bilgisini elde edebilir, local network IP ve MAC adresi gibi bilgileri elde edemez. Bunun dışında sunucu tarafında kod ile yine kendisine gelen isteklerin hangi IP adresinden geldiğini öğrenebilir.

HTTP ve HTTPS protokolleri üzerinde MAC adresi gibi bilgiler taşınmaz, dolayısıyla sunucu tarafında, yaptığınız isteklerden bunu öğrenmesi mümkün değil. Script tarafında ise zaten tarayıcılar sistem seviyesi bilgilere (donanım seviyesinde özellikle) erişime izin vermezler. Bunu aşmanın yolu yok mu? elbette var, site içerisinde çalışan JavaApplet uygulamaları ile yapılabilir ancak bunlar da sizin onayınızla aktifleşen bileşenlerdir. Birde HTML5 teknolojisi bir takım donanım bileşenlerine erişilebilmesine imkan sağlayan ancak onda da izine tabi bu durumlar.
  • coder6006  (24.03.16 12:00:23)