Diyelim ki günlük ve haftalık çalışma saatlerinde değişme oldu

Sanayi devrimini ele alırsak, bu noktadan itibaren günlük çalışma süresi dört saat oldu diyelim. Yani buna mavi yaka beyaz yaka dahil, herkes günde dört saat çalışıyor. Bu durumda insanlar sosyal ve kültürel, ahlaksal, anlamda daha iyi bir konumda veya daha mutlu olur muydu?

Teoride evet. Olmaları öngörülür.
Ama bir de çalışmanın verdiği tatmin özgüven var ya hani yaşam kalitesini etkileyen şeylerde, belki 4 saat oluşu o tatmini çok mu düşürür bilemiyorum.

  • naberabi  (23.03.16 15:39:24)
pek fark olmayacaktır
sanmam ki kimse
"kalan saatlerimizde artık opera, tiyatro, kitap okumak gibi işler yapalım" desin
televizyonun prime time saati 8-10 olmaz artık atıyorum
6-10 olur, survivor 4 değil 8 saat sürer.
herkes de oturur izler.

tiyatro, opera, bale, kitap, spor için vakit ayırmak isteyen adam şimdi de ayırıyor zaten
  • Corc  (23.03.16 15:40:55)
türkiye için herkes mesaiye devam eder, şimdi de 8 saat çalışan yok zaten ofise bir giren 12 saatten önce çıkmıyor.

  • freya  (23.03.16 15:44:12)
Mutluluğu bilmem de aptallık kesin artar.

  • harvey  (23.03.16 15:45:42)
bildiğim kadarıyla dünyada mutlu olarak sayılan ülkelerde çalışma saatleri genel dünyaya bakıldığında daha azdır.

  • evrimini tamamlamis hamambocegi  (23.03.16 16:05:07)
Sadece sen degil herkes 4 saat calisacagi icin fark olmazdi bence. Kulturel sosyal aktivite icin de hizmet sektoru lazim sonucta. Avrupa'da pazarlari marketler acik degil ornegin, sehrine gore kafeler restorantlar da kapali.

Bunun disinda ailene daha cok vakit ayirmak bazilari icin daha iyi olurdu
  • la noix  (23.03.16 16:08:07)
Teoride mantikli ve yuksek refah öngörülsede bundan memnun olan kadar memnun olmayanlarda olacaktır.
Daha fazlasini isteyenler falan. O zaman ek islerde calisma furyası başlar. Alıp yürüyenler olur yerinde sayanlar.

Uçurumlar oluşur gibime geliyo.

İş veren belli bir standartta degilse simdiki calisma temposunda bile daha ne yaptirabilirimi düşünürken bahsettiğin ütopyada kocaman bir çatlak var gibi.

Kendine vakit ayırabilmek hayali bile guzel gozukuyor ama
  • qxgviper  (23.03.16 16:20:41)
Çok güzel olurdu, hep bunu savunmuşumdur zaten.
Veya işte hafta sonunun 3 gün olması falan.. Patronlar böyle kurallar koymuş işte ona göre çalışıyoruz köle gibi.

  • peggy  (23.03.16 16:25:04 ~ 16:27:17)
alım gücü yüksek olsa herkes keyfine bakar hobileriyle ilgilenir falan... ama bizim durumumuzda yine evden çıkmayıp film-tv izleyen insanlar oluşur.

hatta parasız ve az çalışan insanlar çoğalırsa mutsuzluk artabilir bence. İş en iyi beyin yıkama yollarından biri. Sürekli deli gibi çalışan adamın başka şeyler düşünecek hali kalmıyor.
  • rodriguez2  (23.03.16 16:32:36)