islamiyette konsil kavramı

var mı?

hıristiyanlıkta dinin esaslarını belirlemek ve yorumlamak amacı ile katoliklerin görüşünce 21 konsül toplanmış.
tr.wikipedia.org

islamiyette bu şekilde kararlar alınan bir yapı oluştu mu tarihte?

Hayir. 4 buyuk din alimi tarafindan kurulan(kurmak dogru kelime mi bilmiyorum) gecerli safi, hanbeli,maliki ve hanefi mezhepleri var. Bunlar da esaslari belirleyen bir sey degil, kucuk detaylari yorumlayan mezhepler sadece. Hicbirinin yaptigina yanlis diyemezsin. Esaslarin belirlenmesi 632 yili itibsriyle bitti.

  • fakyoras  (15.03.16 17:15:08 ~ 17:16:06)
buna böyle uzunca bir cevap yazacaktım da sonra ilk fitne başlığına bakayım bir de sağlam olsun diye wikipedia'ya baktım. türkçesi beş paragraf 3 kaynak ki birisi kuran ayeti. ingilizcesi 5 sayfa civarı 154 kaynak. elin ingilizi islam tarihine daha çok değer veriyor demek bizden. kapatın bu ülkeyi.

  • ayiadam  (15.03.16 17:36:37)
kuran'ın eski basımlarının tamamının toplatılıp yok edilmesi ve yeni baskı yapılması sayılıyorsa; evet 2-3 kez yapıldı.

kaynaklar için bkz: turan dursun - din bu 1
  • lancelot du lac  (15.03.16 18:23:18)