Türkiye vatandaşı bir çocuk dünyaya getirmek?

Ülkenin yıllar içinde geldiği şu noktadan sonra çocuk yapmak bencillik değil mi?

İnsanlar bu ülkede neden çocuk dünyaya getiriyor?

Neden getirmesin ki? Dünyanın neresinde çocuk dünyaya getirilebilir?

  • basond  (14.03.16 10:00:54)
@basond Huzur içinde büyüyebileceği herhangi bir ülkede.

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:04:43 ~ 10:04:57)
Sen yapmayabilirsin zorla cinsel iliskiye sokan cocugu doguracaksin diyen yok

Ama "boyle bi ortamda cocuk dogurmak bencilliktir" diye baski yapan cok
  • la noix  (14.03.16 10:04:44 ~ 19.03.16 17:15:25)
örnek? dünyanın her yerinde sapkınlık suç vs var

  • basond  (14.03.16 10:06:31)
@la noix bu ülkenin başına ne geldiyse millet korunmadığı için geldi. senin de haberin yok herhalde doğum kontrol yöntemlerinden?

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:07:36)
Sana mı soracaklar? Değil, bir çocuğa yaşam hakkı tanımak, en kötü koşullarda bile bencillik değil.

O zaman bir yandan Bulgar isyanlarının patladığı, bir yandan Osmanlı Rus savaşının çıktığı, Sırbistan, Karadağ ve Romanya'nın koptuğu, Kıbrıs'ın işgal edildiği, Makedonya ve Ermeni meseleleri ile uğraşan, Mısır'ı ingilizlere kaptıran Osmanlı'da Mustafa Kemal'i dünyaya getirmek bencillik miydi?
  • babilbaligi  (14.03.16 10:08:18 ~ 19.03.16 17:17:25)
@basond dünya üzerinde hiç bir ülke aklıma gelmiyor ki başkenti 6 ay içinde 3. kez patlasın.

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:08:54)
the walking dead evreninde bile insanlar doğuruyorsa bunun da gerçekleşmesi o kadar doğal.

  • devilred  (14.03.16 10:11:10)
He evet benim de haberim yok. Takdiri allaha biraktik artik 10-15 neyse dogurcaz.

Sana vazektomi randevusu alayim?
  • la noix  (14.03.16 10:11:30)
@grrrr dünyan çok küçük hayatında sana başarılar.

  • basond  (14.03.16 10:12:42)
@la noix ben sadece soru sordum. sen zorla cinsel ilişkiye sokan yok gibi saçma bir cevapla girdin?

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:13:44)
tamam lan kurun devlet bakanlığını, korunmasız seks yapmak karneyle olsun.

bi bok bildiğiniz yok; tarihten sosyolojiden psikolojiden anladığınız yok, bi çocuk sahibi olup sorumluluk alacak kadar kendinize güveniniz yok anca bik bik kafa sikiyorsunuz.

git anana babana söyle, benim gibi bir hıyarı niye ortalığa salıyorsunuz diye. git kızıyorsan kendi anana babana kız.
  • babilbaligi  (14.03.16 10:16:12)
he evet haklısınız kardeşler dünyanın her yerinde bombalar patlıyor. yav he he.

  • nothing in my way  (14.03.16 10:18:39)
Iste bu tipler kendilerini egitimli saniyor ama baby boomers'tan haberleri yok

Yuksek musadenizle esimle bu aksam cima yapmayi planliyoruz. Grrr ve birseylersoracagim, izin var mi?
  • la noix  (14.03.16 10:19:52)
@babilbaligi çocuk yapmama gibi bir hakkı yok mu insanların?

kimseye kızdığım falan da yok. isteyen yapsın, ben sadece motivasyonunuzu anlamaya çalışıyorum.

ben böyle sikik bir ülkeye çocuk yapmayacağım. siz neden yapıyorsunuz onu soruyorum.
  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:20:55)
@la noix bele kuvvet.

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:21:56)
@la noix, ilametgah ilmuhabiri, kurul onaylı hastanelerden sağlık raporu, dörder adet vesikalık fotoğraf, adliyeden temiz kağıdı, vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı, evlilik cüzdanı aslı ve noterden onaylı aslı gibidir sureti, muhtardan elalem ne der kağıdı ve duyurudan izin belgesi lazım.

  • bigbadabum  (14.03.16 10:25:31)
bakbii.com

Konu mu simdi bu. Orta yol falan bulacaginiza mi inaniyorsunuz da tartisiyorsunuz.
  • aynadakiyabanci  (14.03.16 10:28:47)
şu ülkede yaşanan her olayın özünde üremek var. evet, akp'nin tek başına olmasında da.

evlendiğim vakit çatır çatır çocuk yapacağım. kısmet olursa, sağlık da elverirse de en az 2 olacak. düşündüğüm bu en başından beri. norveç'te doğursan, bir gün yine anders breivik gibi birinin çıkıp 100'lerce insanı katletmeyeceğinin garantisi mi var?

vaktin ve durumun varsa çocuk yapmak bencillik değil. sen üremiyorsun diye onlar başımızda. çünkü en kötü sen 1 ürüyorsan, adam 7 ürüyor. senin partine senden 1 oy çıkarken, ondan 7 oy çıkabiliyor.

demokrasi denen şey çoğulculuktur kardeşim. çok olan iktidara sahip çıkar.

maddi durumum uygun oldukça, sağlık elverirse ben ürüyeceğim. selam ederim.
  • mermize  (14.03.16 10:30:00)
Açık bir şey söyleyeyim mi? Bundan iki üç gün sonra bu yazdıklarınızı unutacaksiniz, ben dışarıya çıkma korkumu atacağım siz de bu düşüncelerinizi. Herkes kendi hayatına dönüp standart yaşamaya devam edecek. Ta ki yeni bir bomba patlayana kadar.

Evet,bu ülke çok kötü günlerden geçiyor; evet canımız acıyor ama balık hafizaliyiz hepimiz. Günün birinde çocuk sahibi olma durumunuz olduğunda 'bu ülkede çocuk doğurmak mantıklı mi?' sorusu en son aklınıza gelecek şey olacak. O yüzden çok da sey yapmamak lazım.
  • fraise  (14.03.16 10:33:14)
@brk37 türkiye pasaportlu olmasından bahsetmiştim. gerçi şimdi serbest dolaşım falan geleyo, pasaportlar ab uyumlu oluyo kıps ;) ;) ;)))

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 10:34:17 ~ 10:35:32)
Evet kardeşim çok haklısın. Sen sakın üreme. Kararını destekliyorum.

  • littlejack  (14.03.16 10:36:47)
Evlatlık edinilecek o kadar çocuk varken sırf kendi genini taşısın, kendi kanından olsun diye çocuk doğurup getirmek asıl bencillik olan. Petshoptan hayvan almak, evlatlık alınacak o kadar varken barınklarda.

  • Cursed Chico  (14.03.16 10:44:09)
Bencillik olup olmaması kişinin sahip olduğu şartlara bağlı. Bu ülkede yaşamak tek başına çocuk düşünmemek için yeterli bir sebep değil. Neden yapıyorlar sorusunun cevabı çok büyük bir çoğunluk tarafından çocuk sahibi olmanın tamamlanmış olmanın bir parçası, olması gereken şey, yerine getirilmesi gereken bir görev vb. olarak görülmesi.

  • harvey  (14.03.16 10:51:25)
keske annen baban da bencil olmasaydi da seni dunyaya getirmeseydi. ne degisik insanlar var arkadas. dunyada ab ve abd haricindeki ulkelerde kimse cocuk dogurmasin, 100 yil icinde tümden yok olsunlar.

hayir bi de sana ne milletten arkadas. milletin seyinin derdine niye dusuyorsun? istemiyorsan sen yapma cocuk, mutlu mesut surdur hayatini.
  • fayfim  (14.03.16 11:03:31 ~ 11:04:20)
@fayfim kardeşim sen istersen 10 tane doğur banane. ben kimseye yapmayın demiyorum. allah allah mal mısınız amk?

  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 11:04:47)
O değil de takıldığım şu;

Sıkışan iktidar da olsa, halk da olsa direk uçkura sarıp, benim ne yapacağım hakkında ahkam kesiyor.

Biri kürtaj yasak diyor biri bu ülkeye çocuk getirmek mallık.

Şahsım adına konuşuyorum, uzaktan bu iki tarAfın birbirinden farkı yok gibi görünüyor.
  • cecilia  (14.03.16 11:08:20 ~ 11:09:32)
ben endiselerini anliyorum digerlerinin aksine. daha ulkede kendimi guvende hissetmiyorum ve hayatinin ilk 18 yilinda tamamen sorumlu olacagim baska bir insan yapmak bencillik gibi geliyor evet.

ankaranin gobeginde bomba patliyor. 5 ayda uc kez oluyor. sultanahmette bomba patliyor. avrupanin hangi ulkesinde bu artik aliskanlik haline gelmis?

belli basli yerler var. afrika, guney amerika'nin bazi yerleri ve ortadogu. onun disinda benim bildigim surekli bir kaos olan pek fazla yer yok. turkiye de bu esige girmis gibi gorunuyor.

zaten aradaki farki entelektuel seviyesi yuksek insanlarla ilkokul mezunu insanlarin arasindaki cocuk yapma egilimi farkindan anlayabiliriz. adam sokakta dileniyor hala cocuk yapma derdinde. ne denebilir ki.
  • bohr atom modeli  (14.03.16 11:13:56 ~ 11:14:17)
sadece bir çocuk yapmayı düşünüyorum (terör merör değil, sadece dünyadaki nüfus sorunundan dolayı), onu da eğer bir aksilik çıkmazsa amerika'da doğurup amerikan vatandaşı yapmayı planlıyorum. amerika'ya sövüyoruz mövüyoruz ama orada insan hayatı daha değerli, en azından 1 adım önde başlasın hayata.
amerika doğumlu olan bir arkadaşım aynı şekilde geçen sene tr'den kaçtı gitti amerika'ya, amerikan vatandaşı olarak yaşıyor.

yoksa isterdim 5-6 çocuğum olsun, kalabalık aile, oh mis. ama 50 yıl sonrasını düşünüyorum. kimisi de aynı endişeleri paylaşmıyordur, sorun değil, herkes kendi düşüncesine/felsefesine göre davranmakta özgür.
  • peggy  (14.03.16 11:53:02)
çocuk yapmak dünyanın her yerinde bencillik. kendi egonu tatmin etmek için sana benzeyen bir tane yaratık yetiştirmeye ve onun hayatını kendi bildiklerine göre şekillendirmeye çalışıyorsun. çocuk sırf senin egonu tatmin etmek için dünyaya geliyor ve kimse ona dünyaya gelip gelmek istemediğini sormuyor. özellikle türkiye gibi bir bok çukurunda bir kat daha haklısın bence.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (14.03.16 11:54:24 ~ 11:56:42)
suriyelilerle türkiye'de yaşayan vatandaşları aynı kefeye koyma. en basitinden, bildiğim kadarıyla la noix türkiye standartlarında gayet de iyi yaşayan biri. hem kendisi hem eşi çalışan, işinde gücünde bi insanın çocuk yapması neden bu kadar dehşetengiz bi şey olsun ki ülke güvenli değil diye? suriyelileri ve 14 çocuk yapan ruh hastalarını karıştırma, onlar safi gerizekalı ama meseleyi TÜRKİYE'DE ÇOCUK SAHİBİ OLMAK olarak açarsan ben de sana saçmalıyorsun demek durumundayım.

  • der meister  (14.03.16 20:40:03 ~ 20.03.16 12:47:10)
@der meister suriyelileri komple beyinsiz olarak nitelendirmen de çok akıllıca bir iş değil kusura bakmazsan. ben kimseyi çocuk yaptığı için beyinsiz olarak nitelendirmedim. ya da çocuk yapmaları dehşetengiz bir şey de değil mesela.

ben yapmayacağım, sizin yapma nedeniniz nedir diyorum. bu ülkenin, hayata gelecek minik bir varlığa çok parlak günler vaat etmediği açıkça görünüyor. ben bu ülkede yaşamaktan dolayı mutsuzum, bu çileyi başka bir varlığın daha yaşamasını istemiyorum. çocuk yapmayacağım diyorum.

kimseye bana şu başlığın altında edilen lafların 10'da 1'ini etmedim. ama benim ne beyinsizliğim kaldı ne mallığım ne gerizekalılığım.
  • grrrrrrrrrr  (14.03.16 22:15:44)
ulke cok da farkli bir noktada degildi genellikle.

bazi siniflar icin hep ayniydi.

niye cocuk yaptiklarini gidin onlara (burada: insanlar) sorun.
  • e haliyle  (14.03.16 22:23:48)