film izlerken dandik ses alma

logitech 5.1 ses sistemim var evde. özellikle film izlerken kullanıyoruz. film izlerken hiç tatmin etmeyen bi ses kalitesi var. müzik dinlerken çok güzel ses alıyorum ancak filmdeyken mesela arka plandaki müzik çok yüksek geliyor ve konuşmalar genelde kısık oluyor. konuşmayı duyalım diye sesi açıyorum bu seferde müzik ya da efekt cort diye bi giriyor yer gök inliyor.

bu tahminim ses sisteminden kaynaklanmıyor ancak emin olamıyorum. film izlerken kullanabileceğimiz bi yazılım var mıdır bu sorunu çözebileceğimiz ya da nedir bunun çözümü

filmi bilgisayardan izliyorsan ses ayarlarında gürültü dengeleme diye bi seçenek olması lazım onu aktifleştir. tv bağlıysa ve tv usbden alıyorsa filmi yapacak pek bişi yok. ortalama bişi tutturman gerekiyor. filmlerde öyle olması normal. 6 kanallı sesi olan bi filmde zaten konuşmalar ortadan gelir. gürültü patırtı olduğunda hepsinden sesi de yükselterek yardırır.

yazılım dediğini şimdi gördüm. hangi playerı kullanıyorsun bilmiyorum ama splash playerı tavsiye ederim. videoyu 60fps yapmak gibi bi özelliği var bu sayede çok akıcı oluyor filmler. ses kısmı için de 5.1 ses destekleyen filmler için 5.1, stereo sesi olan filmler için de stereo surround u seçince tadından yenmiyor
  • washe  (29.02.16 21:20:57)
indirdiğiniz filmin ses formatı nedir? siteryo olmasın? 6 kanal ses olanların boyutu yüksek olur çünkü. ondan kötü ses alıyorsun bence. ses kartının ayarlarında stereo sesi dağıt gibi bir ayar var ise daha güzel ses alabilirsin. ha tabi filmlerde konuşmalar dah abi sessiz, müzkler daha bi güçlü olur hep. o yüzden kulaklık kullanıyorum ben film izlerken.

  • hasmetizm 2046  (29.02.16 21:26:31)
bende çin malı salak bir ürün var ama senin sorunun şöyle çözdüm. benim sistemin kumandası falan var. oradan left front speakerları kısınca müzik kısılmıştı. varsa ayarların kurcala. cetner, front veya rear. bunlardan birisi müziği çok açıyor. o hoparlörleri kısıp genel sesi arttırabilirsin. böylece o bir anda gelen müzik ya ada efekt sesleri patlama yapmıyor haliyle kendi ses kanalındaki hoparlörün sesi manuel kısıldığı için.

  • liriamer  (29.02.16 21:28:35)
60fps için ayarlardaki video kısmında motion 1080p özelliğini mi aktifleştirmem gerekiyor?

  • KidLazer  (29.02.16 21:34:32)
penceredeki stop tuşunun solunda bi tuş var ona basınca gelen pencerede imotion ı arttır keyfine göre.

  • washe  (29.02.16 21:37:38)
logitech 5.1 z506 var sitesinde bu ürün için yazılıma ihtiyaç yoktur yazıyor kısacası sesi hoparlör bazında kısmanın bi yolu yok sanırım

  • KidLazer  (29.02.16 21:38:31)
bende de aynı 5+1 var. ses kartının driverı yanında yazılımı da vardır illaki. onu kullanarak hangi speakerdan ne kadar ses gelecek ayarlayabilirsin. realtek HD audio ya da benzerleri var.

aslında bilgisayarındaki onboard da olsa ses kartının chipseti destekliyorsa;

forum.donanimhaber.com

bu baya bi karmaşık şeyi de yapabilirsin. bende bunun farklı bi hali yüklü. müziklerde ön sol ve sağ speaker dan gelen sesi arka sol ve sağa da klonluyor. (stereo surround yani) mis gibi oluyor. 6 kanallı filmlerde de zaten arkadan önden ses vs hepsini güzel şekilde alabiliyorum
  • washe  (29.02.16 21:45:33)