Klavyeye bakmadan yazabiliyor musunuz?

Selamlar, merak ettim de. Klavyeye hiç bakmadan istediğini yazabilenlerin/yazamayanların sayısı ne alemde acaba? Bir de klavyeye hiç bakmadan yazanlar 10 parmak mı kullanıyor, yoksa serçe parmağı hiç kullanmıyorlar mı? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

serçe parmak kullanımı sıfır, bakmadan yazım hızım iyi.

  • idja  (28.02.16 13:24:10)
on parmak, serçe parmak kullanımı var tabii ki. klavyeler her parmağın bir tuşa basacağı şekilde tasarlanmıştır. (başparmaklar istisna, iki başparmak da sadece space tuşundan sorumludur, sonuç olarak 10 parmak pratikte 9 parmaktır).

  • sensible soccer  (28.02.16 13:27:09)
Bakmadan yazarım, çok da hızlı yazarım, sağ elimin serçe parmağını kullanmıyorum.

Edit: Duyuruda yaptığımız yarışmayı buldum. Drainage benim, der meister da der meister.

i.hizliresim.com
  • i was made for you  (28.02.16 13:28:22 ~ 14:05:29)
Bakmadan yazıyorum. Sağ serçe parmağı sadece enter için kullanıyorum. İdeal 10 parmak değil ama hızım iyi diyebilirim.

  • gkn  (28.02.16 13:31:52)
bakmadan yazıyorum, hatta çok hızlı yazdığımı söylerler. ben, benim gibi gününü internette geçiren herkesin benim kadar hızlı yazabildiğini sanıyordum ama öyle değilmiş valla, gavur gibi yazıyom essahtan. serçe parmağı kullanmıyorum.

  • der meister  (28.02.16 13:41:58)
bakmadan yazabiliyirum, serce parmagim bazen sadece enter icin.

mouse'u da cok kullanmam genel iitibariyle. klavye kisayollari ile hallediyorum genelde.
  • jugador  (28.02.16 13:51:37)
Ecet

  • archmage mahmut  (28.02.16 13:54:10)
eşim f klavye kullandığı için evimde f klavye var. q klavyede bakmadan ve hızlı yazabildiğim için uzun zamandır crtl+shift ile klavye modunu değiştirip f klavyeyi aslında q klavye gibi kullanıyorum. 9 parmak kullanıyorum.

turkegitim.net

bu testlerde genelde 3 dakikada 140 150 yazıyorum.
  • burty  (28.02.16 13:55:03 ~ 13:56:12)
Bakmadan 10 parmak yavaş, normal alıştığım oldukça hızlı. Kendimi 10 parmağa zorluyorum.

Telefonun klavyesine de alışmışım ona da bakmadan yazabiliyorum.
  • stereoseyfi  (28.02.16 13:55:26)
evet yazıyorum. çocukluğumdan beri elimin altında q klavye var.

  • siradisi00  (28.02.16 14:05:54)
bakmadan yazmak sorun degil. en sevdigim yeteneklerimden hatta.
bir deneyeyim bakalim bunu yazarken kac parmak kullandim .

edit: 6 parmak. serce parmagi shiftler icin kullaniyorum da, benim anlamadigim niye 10 parmaga ihtiyac duyuldugu, sigmiyor ki 10 parmak klavyeye.
  • baldur2  (28.02.16 14:12:33)
10 parmak yazıyorum ama 10 parmak tekniğinde değil, dikkat edersen klavyelerde f ve j harflerinin üzerinde kabartmalar vardır ve 2 elin işaret parmağı bu tuşlarda durur normal pozisyonda sol el işaret parmağını f ye koy sağ el işaret parmağını j ye koy otomatik olarak zaten diğerleride sıralanıyor, mesela f deki parmağın r ye ve v ye basar, de deki ortaparmağın e ve c ye basar.

zor değil f ile j yi bulduktan sonra gerisi teferruat.
  • killerbee  (28.02.16 15:06:09 ~ 15:07:39)
ben 6 parmak yazıyorum. sol el 5 sağ elde işaret parmağı. böyle alıştım böyle gidiyor yanlış aslında :D ama bakmadan çok çok hızlı yazabilirim. pek bi marifeti yok :D

  • freetakilir  (28.02.16 15:48:09)
On parmak yazıyorum. Ne klavyeye ne ekrana bakmam gerekmiyor, uzun süre boyunca yazmam gerekirse gözlerimi kapatıp beremi de üzerine geçiriyorum. Karanlıkta gözlerim dinlenirken ben de yazıyorum.On parmak yazıyorsan serçe parmağını da kullanıyorsun. Her parmağın sorumlu olduğu harfler var.

  • kalemdefter  (28.02.16 15:59:03)
kendi klavyemde evet, her klavyede yazamıyorum.

  • rygard  (28.02.16 17:47:46)
Bakmadan yazıyorum ama serçe parmağı çok nadir kullanıyorum

  • mutlusismankedi2015  (28.02.16 18:12:40)
serçe parmağım yok, 10 parmak yazamıyorum da yeteri kadar hızlı yazabiliyorum

  • masa penisi  (28.02.16 18:18:01)
10 parmak f klavye kullanıyorum. serçe parmaklar da kullanılıyor tabii.

  • synick  (29.02.16 00:03:35)
Azar azar bakiyorum illa ki klavyeye. Yanlis yaziyorum hic bakmazsam.

  • stavro  (29.02.16 01:41:49)
serçe parmaklar genelde shift enter vs için, onun dışında evet bakmadan yazabiliyorum.

  • she is gone  (29.02.16 02:02:59)
klavyeye bakmıyorum, baya hızlı yazarım. 10 parmak yazmıyorum. ellerim büyük, parmaklarım acıyor çok uzun süre öyle yazarsam. Türkçe klavyede 10 parmak kod yazarsam parmaklarım düğüm olur çünkü.

ingilizce klavyeye geçince 10 parmağa geçerim diye düşünüyorum.
  • hayirsiz  (29.02.16 03:33:08 ~ 03:35:38)
serçe parmaklarla sağ elin yüzüğü hiç kullanmadığımı farkettim bunu yazarken. 7 parmak diyelim. bakmadan yazabiliyorum evet.

  • tescillimarka  (29.02.16 05:23:06)
bakmadan on parmak yazıyorum. bütün parmaklarımı kullanıyorum. şöyle izah edeyim, 3 dakikada 224 kelime yazıyor, 216 doğru kelime çıkarıyorum.

  • jesues  (29.02.16 07:16:22)