sözlükte imla hatası yapan insanları nasıl tanımlarsınız?

düşünüyorum. bolca düşündüm bunun üzerinde.

benim aklıma gerizekalılık kavramından başka bir şey gelmiyor. bir insan gerçekten bilmediği için mi öyleki, bende, bulmakta, sonra ki, yazar yoksa önemsemediği için mi?
bunu sözlükte önemsemeyeceksen başka nerede önemseyeceksin ki?

bu insan, 2 kuralı öğrenemeyecek kadar gerizekalı. başka ne diyebiliriz?

Temel 2 nedeni söylemişsin; bilmemek ve umursamamak.

Adam tereddütte kalsa bile(!) o kelimeyi google'a dahi yazmıyor. Önemsemiyor çünkü.

Eskiden imla hatalarından sözlükten uçurulanlar olurdu. Nerden nereye işte.
  • winston insani  (07.02.16 18:34:26)
O kadar abartmanın gereği yok. Çok fazla var olduğu için normal karşılıyorum artık. Geri zekalı değiller. Sadece bilmiyorlar.

Örneğin sen de 'geri zekalı'yı birleşik yazmışsın. Bu seni geri zekalı yapmaz. Sadece bilmediğin için öyle yazıyorsun.
  • himmet dayi  (07.02.16 18:35:09)
imla hatası gördüğünde uyardın mı yapan kişiyi. bilmiyordur yada farkında değildir belki. ben çok kişiyi uyardım teşekkür etti.

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 18:38:04)
bazen hızlı yazıyorum, bazen tek parmak iphone'da yazıyorum, sonuçta hata oluyor. bazen fark edip düzeltiyorum (hızlı yazma kaynaklıysa) bazen de üşenip düzeltmiyorum (tek parmak kaynaklıysa. zaten başparmak tendonu telefonu çok kullandım mı ciddi ağrımaya başlıyor)

sürekli yapılan bir hata söz konusu değilse çok da takılmamak lazım. akademik makale yazmıyoruz
  • la noix  (07.02.16 18:39:18)
@ tranceforresuminglife bu söylediğine paralel olarak ben de seni uyarayım. 'ya da' ayrı yazılır.

  • himmet dayi  (07.02.16 18:39:36)
@2 gibi bir cevap geleceğini biliyordum, gerizekalı hadi neyse ki sözlükte bile başlığına girersen kullanılıyor yani. böyle birleşik kelimeler değil de ekler benim sinirimi zıplatıyor.

  • diffarensiyel  (07.02.16 18:40:35 ~ 18:40:51)
Zeka ile ilgilisi yok, ne doktorlar muhendisler var Turkce yazamiyor. Bu tamamen ilgisizlik, bos vermislik.

Ne dusunuyorsun derseniz, ben ciddiye almakta zorlaniyorum. Yazi yazma gibi ilkokulda ogrenilen cok temel bir seyi bile duzgun yapamayan bir insanin baska seyleri duzgun yapabileceginden supheliyim.
  • crown  (07.02.16 18:42:06)
abartmak istemiyorum, ama kontrol edemiyorum gerçekten. (İstisna olmadığını bildiğinde, 1 değil 2 değil.. olduğunda)

  • neynep  (07.02.16 18:42:14)
teşekkür ederim.

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 18:44:29)
maksadım @2 olmak değildi. bu başlık ile oluşan ironiyi göstermek istedim sadece. ben de çoğu zaman doğruluğundan emin olamadığım kelimelere google'dan ya da tdk'dan bakarım. söylediğin gibi gerizekalı gibi kelimeler basit hatalar. öğrenmek ile geçen şeyler değil yani. ben en çok eklerde yer alan sert ünsüz olayına takılıyorum. bu hata bırak sözlüğü, hürriyet, ntv gibi haber sitelerinde bile sık sık yapılıyor.

örneğin: 1995'de
doğrusu: 1995'te

bir de gidecek yerine gidicek, yapmayacağım yerine yapmıyacağım falan yazanlar var. bunlara da çok kıl olurum.
  • himmet dayi  (07.02.16 18:50:31 ~ 18:51:30)
@crown

Değinmeye çalıştığınız noktayı anladım fakat yine de ekleme yapmak zorunda hissettim, doktor veya mühendis olmanın tek başına bir zeka belirtisi olmadığının herkes farkındadır umarım.
  • pulsartgr  (07.02.16 18:53:26)
bunlara ek olarak, boşluktan sonra nokta koyup cümleye başlayanlar var. ben de hepsinin geri zekalı olduğunu düşünüyorum. evet.

  • ruhen hastayim ben  (07.02.16 18:56:18)
Zekayla ilgisi yok.
1. gercekten bilmiyorsa egitimsizlik
2. Biliyor yapmiyorsa umursamazlik
3. Imla kurallarini sallamamak yada kasitli imla hatasi yapmak cok protest bi durustur ama bu paradigmayi henuz anlayamayan insanlar da cogunlukta
  • Mirabel  (07.02.16 19:01:01)
Geri zekâlı da şu an benim yazdığım gibi yazılıyor mesela.

Benim bir arkadaş var fizikçi zeki bir çocuk ama bir cümle yazsın on tane imla hatası yapıyor. Bu yüzden aptal demek istemiyorum ama kafa oraya basmıyor demek ki kimisinde.
  • i was made for you  (07.02.16 19:15:05 ~ 19:16:27)
hızlı yazarken oluyor, çok takmamak lazım boyle şeyleri. ne yazdığını anlıyorsan sorun yok bence.
bence asıl sorun bunların nedenini saatlerce düşünüp, faşizan bir tavırla yermek.

  • kuzey li  (07.02.16 19:19:08)
İmla hatalarını çok fazla yapanların yazdıkları yazılar, zaten bana bir şeyler katan veyahut okumaktan keyif aldığım yazılar olmuyorlar.
Nasıl tanımlamalı bu arkadaşları?
Yazılı ifadede kabiliyetsizler olarak tanımlayabiliriz kendilerini.
  • pangea  (07.02.16 19:43:33 ~ 19:44:02)
ammada abarttiniz be. takmayin bu kadar. sozlukte gorurseniz hakaret edeceginize uyarin bi zahmet. olmasi gereken bu.

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 19:58:59)
@tranceforresuminglife
"amma da"
"bir zahmet"

not:ben bunları engellemiyorum ama küfredenlerin kimdir nedir'ine şöyle bir bakıyorum,çoğunluğu maç ya da gündem üzerine yazılmışsa engeli basıyorum hemen.
  • rakicandir  (07.02.16 20:02:31 ~ 20:04:08)
@rakicandir aynen genelde oyle. kurallara uygun yazmayan da cok.

  • tranceforresuminglife  (07.02.16 20:13:56)