3. evre meme kanseri

Biyopsi yapildi, sonuc grade 3 invazif duktal karsinom. Meme alinacak. Bilenler, basindan gecenler yazsa. Sonra ne olacak? Neler bekliyor bizi? Nasil basedelim? Internette tonlarca bilgi-paylasim var ama korkumdan okuyamiyorum. Burada tane tane anlatan cikar belki.

annemim yengesi ve bi yakınımızın hanımı olmak üzere 2 kişinin alınalı 10 - 15 sene olmuştur, hiçbi sıkıntıları yok şükür.

  • rencber  (05.02.16 19:38:50)
kaçıncı evre olduğunu bilmemekle birlikte geçen yıl annemin başına geldi, göğsü alındı. 6 kür kemoterapi gördü. sonrasında 1 ay boyunca radyoterapi gördü. kanserli hücreler tamamen temizlendi sonuç olarak, şuan turp gibi.

  • barky  (05.02.16 20:37:30)
Geçmiş olsun, moral olarak iyi olduğu sürece gelir geçer.
Saçı dökülecek, bulantı, kusma olacak bunlara hazırlıklı olursa daha rahat geçirir bu dönemi diye düşünüyorum.

  • rhan  (05.02.16 20:49:08)
hepinize tesekkurler, icimi biraz olsun rahatlatti. kemoterapide kur ne demek, her kur bir haftada mi veriliyor?

  • aklimiseveyim  (05.02.16 21:08:41)
21 gün sanırım değişebilir ama kişiden kişiye geçmiş olsun

  • all girls dream  (05.02.16 22:45:49)
kansere gore degisiyor. babam akcigerdi 3 haftada bir 3 gun ust uste gidiyordu bu 3 gun toplami 1 kur ediyordu.

Pet cekildi mi metasdas var mi ?
  • oscar  (05.02.16 23:02:39)
pet cekilmedi henuz, pet'e gore mi kemoterapiye karar veriliyor? daha bugun biyopsi sonucunu aldik, doktora pzt gidilecek. sagolun tekrar cevaplar icin.

  • aklimiseveyim  (06.02.16 00:43:40)
pet sonucunda vücudun hangi bölgelerinde yayılma var diye bakacaklar. Ancak pet sonucuna göre evreleme yapılıyor ? Size bitopsi sonucuna göre mi 3. evre dediler ?

  • oscar  (06.02.16 02:15:12)
ben biyopside gecen "grade 3/3" ifadesinin evre belirttigini zannetmistim. simdi google'a baktim, meger grade histolojik bir siniflandirmaymis... bu durumda sorumun basligi yanlis oluyor, bu konularin epey bir cahiliyim, kusura bakmayin.

  • aklimiseveyim  (06.02.16 03:14:11)
Grade ile evre(veya stage diye de geçer) aynı şeyler değil. Grade dediğimiz şey tümörün köken aldığı dokuya benzetmesiyle ilgili mikroskopik bir özellik. Evre ise tümörün köken aldığı organda veya başka organlarda ne kadar yayıldığını gösterir ve tedavi asıl olarak buna göre planlanır. Bu nedenle henüz PET vs. yokken ortada boşuna sıkmayın canınızı. Geçmiş olsun.

  • mavifil  (06.02.16 11:45:37)
Tesekkur ederim.

  • aklimiseveyim  (06.02.16 13:54:06)
pet cekilmeden hicbisey belli degil, belki sirf meme de vardir ve alirlar koruyucu kemoterapo yaparlar ve biter icinizi rahat tutun, pet sonucunu da yazin buraya

  • oscar  (06.02.16 19:46:04)
Yazarim tabii, dediginiz gibi cikar insallah. Yardimci oldugunuz icin tekrar tesekkurler...

  • aklimiseveyim  (06.02.16 21:26:04)
belli oldu mu pet sonucu ?

  • oscar  (13.02.16 01:07:43)
geçmiş olsun yaklasık 12-13 sene önce halam göğüs kanseri atlattı, evresini hatırlamıyorum ama lenflere sıçramıştı bir göğsünü aldılar.kemoterapi süreci biraz sancılı herkeste olduğu gibi. 6 ayda bir düzenli olarak kontrole gitmek dışında hiçbir problemi yok çok şükür.

  • lampetia  (13.02.16 02:21:34)
Annemin son durumunu yazayim, pet taramasi yapildi, 2. evre oldugu belirlendi. Ameliyatla tumor temizlendi. Simdilik ameliyat sonrasi radyoterapi uzerine konusuluyor, ancak henuz ilk kontrolune gitmedigi icin o kisim net degil.

Cok korkmustum ve uzgundum bu soruyu sordugumda. 3 yasindaki oglumla yalnizdim, odaklanip internet arastirmasi yapamiyordum bile ve kanserle ilk tanismamiz oldugu icin epey cahildim. Burada verilen cevaplar beni o an icin o kadar rahatlatti ki, size cok basit gelmis olabilir yazdiginiz seyler, ama ben o birkac saat bunlari okuyup nefes aldim. Korktugumuzdan cok iyi cikti sonuclar da sukur. Bu hastalikla savasan herkese sifalar diliyorum, tesekkurler tekrar.
  • aklimiseveyim  (13.02.16 17:42:43)