Fizik sorusu?

Şu linkte görmüş olduğunuz sorunun cevabı nedir?

Yerdeki son hızlarını soruyor.

postimg.org

birçok değişkene bağlı olmalı.
mesela hipotenüs, kutu ile yol arasındaki sürtünme katsayısı, hava ile kutu arasındaki sürtünme katsayısı.
ama sürtünmeyi yok sayarsak 2 olmalı ama emin değilim
  • rakicandir  (30.01.16 16:03:57)
bana da eşit gibi geliyor.

mgh=1/2mv2 sonuçta.

ne dersiniz?
  • merak ediyorum  (30.01.16 16:05:15 ~ 16:05:28)
Sürtünmeleri saymıyorsak ikisi de eşit olur.

  • bigbadabum  (30.01.16 16:07:15)
sürtünme yoksa esit

  • lead zeppelin  (30.01.16 16:13:17)
enerjinin korunumu sorgulamak istemiş sanırım. ikiside eşit yükselikte ve sürütnmesiz düşünürsen mghlık potansiyel ikisinde aynı kinetiğe dönüşecek.

  • yuz kiloluk bir zenci  (30.01.16 16:43:29)
esit olmaz. ayni yukseklik ama ucgenin soldaki acisi 0,00001 derece diyelim. cunku belli bir aci vermemis. yani taban uzunlugu bir kilometrelik, dik kenar uzunluguysa 10 cm'lik bir ucgen atiyorum. -abartiyorum cunku anlasilmak istiyorum-

surtunmenin olmadigi varsayilsa bile dik olan daha cabuk duser.

edit: ben hangisi daha hizli dusere cevap vermisim. yere ulastiklarinda hangisi daha hizli diyormus. soruyu okumayinca...

gercek soruya yanitim surtunme yoksa esit, varsa 1 daha hizlidir.
  • bohr atom modeli  (30.01.16 16:56:57 ~ 17:39:31)
eşit değil. sürtünmeyi ihmal edin dememiş. buzun üstünde buz kübü kaydırıyoruz demiş. sürtünme var yani. bu durumda eşit değil. 1 daha hızlı olacak.

  • victum  (30.01.16 17:12:25)
hangisi daha çabuk düşer değil soru, son hızlarını soruyor.

yukardaki mgh'ları eşit olduğu için en dipteki hızları eşit olur bence?

değil mi?
  • merak ediyorum  (30.01.16 17:34:05)
bence 1... 2.buz g çarpı sin alfa kadar ivmelenecek. 1 nolu buz ise g ivme ile ivmelenecek. g büyüktür g.sin alfa

  • gotic  (30.01.16 18:15:52)
1 daha yüksekte.

  • kaledekiyalnizlik  (30.01.16 18:35:31)
2'nin yere ulaşacağının garantisi yok. belki yol çok uzun belki eriyip bitecek belki yabışıp kalacak.

  • kaledekiyalnizlik  (30.01.16 18:38:38)
kesinlikle 2 daha hızlı değil. ya eşit, ya 1 daha hızlı.

  • icim urperiyor  (30.01.16 18:58:40)
cisimlerin yükseklikleri eşit.

sorunun net bir cevabını yok. herkes farklı bir şey söylüyor.
  • merak ediyorum  (30.01.16 19:14:58)
son hızları eğer sürtünme yoksa eşit olur.

  • nedendir bilinmez  (30.01.16 19:39:40)
karar verdik mi?

şöyle baba bi fizikçi ya da mühendis yok mu bizi aydınlatacak
  • merak ediyorum  (30.01.16 21:05:37)
2 numaralı cisim daha hızlıdır. net.

sürtünmeyi yok sayıyorum. (genelde yok sayılır, yok sayılmazsa kat sayısını vermeli)

kütlelerin serbest düşme zamanına etkisi olmayacağından, birinci cismin yolu daha kısa, ikinci cismin yolu daha uzun, bu durumda daha uzun süre yerçekimi ivmesine maruz kalacak ve daha çok hızlanacaktır.
  • peace.on  (30.01.16 21:13:10)
matematiksel çözüm?

  • merak ediyorum  (30.01.16 21:41:37)
ucgenin acisi £ hipotenusu x olmak uzere;

1 icin: f=ma
mg=ma
a=g
yol: xsin£
2 icin: f=ma
mg sinx = ma
a=gsinx
yol: x

1 icin ivme daha yuksek, yol daha kisa. 1 acik ara daha hizli duser.

2 icin surtunme eklersen ivme daha da azalacak.

istersen v=v(0)+at'den devam edebilirsin. t'yi hesapla, yerine koy. v direk a'ya bagli gelir.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (30.01.16 23:34:27)
ama fizik demez mi surtunme ihmal ise son hizlari esittir?

  • merak ediyorum  (02.02.16 19:00:02)