Ezber nasıl yapılır?

Evet sizin ezber yönteminiz nedir? Ezberlemem gereken sayfalarca konu var ve ben bu işi yapamıyorum. Mucizevi bi dokunuşa ihtiyacım var galiba. :(

ezber yaparken geri geri yürüm

eğer çiğnemenin sıkıntı olmicaği bi durumsa ezbere ihtiyacin olan yer agzini özel tadi olan bi sakiz at çiğnerken ezber yap ezber gerektiğinde aynı sakizdan çiğnemeye başla beynin aynı tadi aldiği için ezberlediğin kismi daha kolay hatirlamana yardimci oluyo

ben bu ikisini deniyorum faydasi oluyo genelde
  • berginyonbaenre  (28.01.16 19:05:27)
loci yöntemi

  • hepimiz uzun vadede oluyuz  (28.01.16 19:06:39)
ismine gönderme yaparsak önce okumalısın :)
saka bir yana bildigim, miden toklukla açlık arasinda bir halde bulunsun sonra çalis.
(arada atistirmak yok )
  • 1adam  (28.01.16 19:06:56)
sayfalarca konu var demişsiniz. normal bir insanın sayfalarca yazıyı kelime kelime ezberlemesi zaten mümkün değil bence. çalışmak ve akılda tutmaktan bahsediyorsanız, önce bir paragrafı okuyup, önemli kelimelerin altını çizin, sonra kendi elyazınızla bir kağıda o kelimelerden kısaca hatırlatıcı bir paragraf özeti yazın. sayfalar tamamlanınca, önce birinci paragrafın özetindeki kelimelere bakın, karşınızda biri varmış gibi o paragrafı aklınızda kaldığınca anlatın.sonra paragrafı tekrar okuyun, eksik olduğunuz kısmı yazdığınız kağıda bir iki kelimeyle özetleyin. tamamını böyle yaptıktan sonra, bir daha baştan kağıda bakarak bütün yazıyı paragraf paragraf anlatın.

  • alice practice  (28.01.16 19:15:05)
dinleyerek

sunumlarımın metnini yazıyorum, sonra da okuyarak kaydediyorum. sonra bikaç kez dinledim mi ezberliyorum
  • la noix  (28.01.16 19:23:31)
Sakızımı attım ağzıma, loci yöntemini araştırdım iyi güzel. Fakat ezberlemem gerekenlerin ufacık bir kısmı şu:

Danıştay ilk derece mahkemesi olarak:

a) Bakanlar Kurulu kararlarına,

b) (5183 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişen bend. Yürürlük: 9.6.2004) Başbakanlık, bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müsteşarlarıyla ilgili müşterek kararnamelere, (*)

c) Bakanlıkların düzenleyici işlemleri ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere,

d) (5183 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişen ibare. Yürürlük: 9.6.2004) Danıştay İdari Dairesince (**) veya İdari İşler Kurulunca verilen kararlar üzerine uygulanan eylem ve işlemlere,

e) Birden çok idare veya vergi mahkemesinin yetki alanına giren işlere,

f) Danıştay Yüksek Disiplin Kurulu kararları ile bu Kurulun görev alanı ile ilgili Danıştay Başkanlığı işlemlerine,

Karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davaları karara bağlar.

Yani hiçbir mantığı olmaksızın tamamen bunu ezberlemem bekleniyor. Bunlar için loci uygulamaz herhalde bilemedim.

Zaten yazmadan ne okuduğunu dahi unutan bi insanım. Tüm konuşarın bi özetini çıkardım. Ancak hepsi ezber olduğundan aklımda hiçbir şey kalmadı. Ses kaydı olayını da deneyebilirim herhalde. :/
  • okuyamıyom ben ya  (28.01.16 19:30:21)
Mesela diyelim ingilizceden kelime ezberlemeye çalışıyorsun beynin o kelimeyi hafızaya işleyebilmesi için en az 17 kez karşılaması gerekiyor. Bu yüzden ingilizce hikaye kitapları okumamız falan öneriliyor. Onun dışında nasıl ezberlediğini anlamaya çalış yazarak ya da okuyarak olabilir ben mesela bir konunun özetini çıkartıyorum sonra onunda özetini çıkartıp anlamadığım yeri defalarca yazıyorum ve kodlamaya çalışıyorum. Kelimeleri, cümleleri bir şeylere benzetmeye çalışıyorum. Bunların yanında eğer ezberlemeye çalıştığın şeyi sesli notlara kaydedip yolda açıp dinleyebilirsin böylece kulağında aşina olur.

  • powerpufgirl  (28.01.16 20:18:58)
Ogrenmek istediginiz konuda aktif olmak sureci hizlandirir. Cok zaman gerekse de etkilidir. Birine anlatmayi, ogretmeyi, kendinize ogretmeyi deneyin. Konuya gore aktifligi uyarlayin.

  • stereoseyfi  (28.01.16 20:26:44)
zamanında lys edebiyatı fullleyebilmek için koca kitabı ezberlemiştim. herhangi bir mantık oturtamıyorsan sık tekrar yaparak sorunun üstesinden gelebilirsin.

  • ruhen hastayim ben  (28.01.16 20:34:55)
Gözüm kapalı tekrar ediyorum ben. Bazen de bakmadan maddeleri geri geri sayıyorum.

Bilimsel bir yönü yok herhalde bilmiyorum, kendi kendime böyle bir yöntem geliştirdim.
  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (28.01.16 21:36:36)
@advocatblabla idare değil maalesef, idareyi zamanında şansa geçtiğimden olsa gerek şu anda idari yargıda çırpınıyorum.

Bir amuda kalkmadan çalışmadığım kaldı. O da artık bir sonraki döneme. Yapılabilir nitelikte olan tavsiyeleri dinledim, denedim. Teşekkürler! İyi dilekleriniz benimle olsun duyuru. ^^
  • okuyamıyom ben ya  (29.01.16 00:36:49)