Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Arkadaşım İTÜ teknokent'te bir şirketle görüşmüş de adamlar 1500 tl maaş, yol ve yemek teklif etmişler. Çocuk bilgisayar mühendisi, Türkiye'de ilk beşteki üniversiteden mezun, askerliğini yapıp gelmiş ve 4-5 aydır iş arıyor.

Tecrübesi yok gibi bir şey ama o kadar düşük maaşa çalışmalı mı sizce? Şimdiye kadar 15-20 mülakat yapmıştır ve hiçbirinden de olumlu yanıt gelmemiş. Ben bu kadar beklemişken biraz daha dişini sıkmasını söyledim ama durumu ne, ne kadar daha bekleyebilir onu bilemiyorum.

bence az-çok demeden bir şekilde işe başlasın ve iş aramaya devam etsin. iş işteyken daha kolay bulunur.

  • benim de soyleyeceklerim var  (26.12.15 15:31:29)
Yurtdışına CV sini göndersin! Yakında mühendisleri bedavaya çalıştıracaklar!

  • geçerkenugradım  (26.12.15 15:35:55)
Bilgisi ne durumda acaba? Bu olayda mühim olan bilgidir, okulun önemi yoktur, etikettir.

Ben bu sektörden olduğum için, gerçekten "0" olarak üniversiteden çıkan çok fazla kişi tanıyorum. Arkadaşının durumu hakkında bu sebepten yorum yapamıyorum. Türkiye'de zaten üniversite mezununa çok fazla değer yok. Bir de bilgisizse hiç yüzüne bakmıyorlar.

Ama sağlam bilgisi varsa, 1500 az. Ancak benim tanıdığım asgari ücretle de çalışmaya başlayanlar mevcut. İşe ilk girişte 3500 lira ile başlayanlar da mevcut.
  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (26.12.15 15:36:53 ~ 15:37:29)
4-5 aydır arıyorsa girsin işe.@benim de söyleceklerim var +1

  • tosunpasa  (26.12.15 15:37:46)
teknokent te ancak o kadar alır zaten. başlasın bence de.

  • sanguine mcqaer  (26.12.15 15:41:02)
1500 ne ya ciddi misiniz ? asgari ücret 1300. bizim fabrikada operatörler 1500 alıyor. girmesin abi 1500'e sonra iş verenler ben 1500e itü mezunu çalıştırıyom yea diye kafelerde göt büyütüyor.

Bilgi milgi önemli değildir abi okul etikettir ve ilk girişte etiket satar kimse kimseyi kandırmasın. itü mezununun bilgisi tutup yeni mezundan beklediklerinin altında olacak değil ya. erzurum imam sütçü mezunu mu bu çocuk bilgi arasınlar.

çok sıkışıksa girsin yoksa siktiri çeksin o adama.
  • Mcfly  (26.12.15 16:15:29 ~ 16:16:18)
Ozellikle bilgisayar muh - yazilim muhendisligi okuyan arkadaslar okurken bir yerde part-time calismiyorlarsa is bulma sanslari bile cok dusuk oluyor. Eleman ITU mezunu olmasaydi hic bir yerden cagirmazlardi birak 1500 TL vermeyi. Atilim Universitesinden mezun bir kac arkadasim 1 yildir issiz geziyor. Bence gitsin calissin deneyim her sey.

  • bedbed  (26.12.15 16:23:47)
itu teknokent'te calisan bir bilgisayar muhendisiyim. 1500 ne ya gercekten? askerligini yapmis adam, iyi bir okuldan mezun degeri bu mudur yani? teknokent'te gayet mantikli firmalar da var. bence baslamasin, inanilmaz bos bir adam degilse minimum 3000-3500 ile baslayacagi yerler de bulabilir. bizim bolumde calisma hayatina atilan tum arkadaslarimin maaslari 3300-4100 arasi. illa ki bir yer bulacaktir. hatta background'i bize uygunsa bi bizimkilere ileteyim istersen cv'sini. adam ariyorlardi cunku.

  • tannen  (26.12.15 16:26:21)
Biz teknokentte bir yazılımcıya 3000 veriyorduk, yeni mezundu ve ilk işiydi. Yalnız önceden tanıyordum, kabiliyetlerini biliyordum, işi de ben teklif etmiştim zaten.

Şöyle bir durum var; teknokentteki firmalara günde belki 50 tane yazılımcı cv'si geliyor. Genel olarak hepsi şişirilmiş cv'ler oluyor. Üniversitede birkaç projede bulunmuş olsa zaten firma için gayet yeterli, ama değilse o adam işi öğrenene kadar ancak bir stajyer kadar faydalı olabiliyor.

Eğer söz konusu arkadaşın paraya dönüşecek bir yeteneği yahut tecrübesi varsa, daha doğru başvurular yapsın ve beklesin. Değilse, okulu dümdüz bitirmiş bir yeni mezunsa en azından 1 sene kadar tecrübe edinmek için çalışsın.

Bir de teknokent firmaları hızlı çalışılan yerler, her çalışandan maksimum fayda sağlanmaya çalışıyor. Zaten okulu da top üniversitelerdenmiş, belki daha kurumsa firmaları da bir yandan deneyebilir.
  • johan sebastian  (26.12.15 16:51:37)
keşke hiç kimse az maaşa çalışmak zorunda olmasa da 1500 tl gibi dandirik maaşlara herkes sie çekebilse ve o iş verenler de o düşük maaşları mecburen yükseltseler.

elektronik haberleşme mezunumuym ben. 1 sene iş aramıştım zamanında. 4 sene önceleri yani. o zaman bile 1500 lira maaşa hayır diyordum. hala o paralara köle arıyorlar anlaşılan. herhangi bir mecburiyeti yoksa beklemeye, aramaya devaqm etsin. görüşmelerde de maaş sorduklarında en az 2500 istesin.
  • washe  (26.12.15 16:53:32)
itü teknokent'te yeni mezuna 3000 veren firmalar var. bence çok sıkışık değilse bir süre daha bekleyebilir. ama sıkışıksa girsin birkaç ay çalışsın, 1 yıla kalmadan maaşını 2 katına çıkarabileceği bir iş bulur. bence.

  • bfm  (26.12.15 16:56:01)
tecrübesi olmayabilir de okurken herhangi bir programlama diliyle kendisi özel olarak ilgilenmemişse -developer olarak iş aradığını varsayıyorum- 2500-3000 falan hayal yani. karşı tarafa sunabileceği projeleri varsa 1500 az, kabul etmesin. ama 15-20 mülakattan da olumlu yanıt gelmediyse kendisini geliştirmeden mezun olmuş sanırım. evet 1500 az ama bu haliyle daha iyisini bulması zor.

  • la mort heureuse  (26.12.15 17:32:43)