Birikim yapıyor musunuz ?

Evetse niye ? Mesela araba almak için mi ya da arabayı yenilemek için mi vs.
Yaş kaç ?

Evet. Mezun olunca bi sure issiz kalirsam gecinebilmek icin.
23 yas.

  • rayde  (20.12.15 10:46:11)
Evet, ihtiyacım olduğunda borca girmemek veya aileden istemek zorunda kalmamak için. 25.

  • gmzo  (20.12.15 10:53:39)
çalıştığım dönemlerde çok harcamam genelde, işsiz kaldığımda parasız kalmamak için.

  • livaneli kadir  (20.12.15 10:56:59)
hayır. param ve zamanım varken yiyorum ki ileride ikisinden biri olmazsa yiyemedim demeyeyim diye. evde arabada gözüm yok, elim ayağım tuttuğu sürece bana yetecek parayı kazanabileceğim için ekstra çabaya girmiyorum.
fazla fazla kazansaydım yapardım ama, sırf birikim yapıcam diye hayatından kısan insan değilim sadece.

  • baba jo  (20.12.15 10:59:36)
Of mobilde editleyemiyorum ortalama aylık ne kadar kenara atabiliyorsunuz diyecektim.ev kira olmasa , fatura derdi olmasa maaşınızın ne kadarını biriktirirdiniz mesela ?

  • Esinsin  (20.12.15 11:00:27)
ben su an her ay maasin yarisindan fazlasini atiyorum ailemle kaldigim icin. yani 1500 lira. yarin obur gun evden ayrilinca kenarda garanti param olsun diye. yada olmadi is kurarim issiz kalinca.

  • mayeskuel  (20.12.15 11:05:33 ~ 11:06:10)
Yaş 27, aylık 150 tl'lik bes hesabım var, ayda 300de kenara fona atmaya calisiyorum. Fon hesabını arada sıkışınca tirtikladigim oluyor. Eskiden birikimle araba ev alinabilecegini zannederdim şimdi sadece biraz paramız olsun, ufak bir tatil yapalım veya bir süre işten çıkarsam ac açıkta kalmayalım onun derdindeyim :/

  • ihan  (20.12.15 11:05:54)
@ihan niye alınamaz mı kii alan çok var

  • Esinsin  (20.12.15 11:11:15)
kus kadar maası olup ev-araba alinmaz. ben aylik 1500 biriktirmeme ragmen gene de asiri gereksiz goruyorum. elinde az para varsa oncelikle onu nasil katlayacagini dusun. yani kendi isin sermaye. arabaya yatirdin mi onlarca yil daha isci kalmayi kabul ediyorsun gibi bir taahutte bulunuyorsun. borcuydu, benziniydi vs..kendi isini kursan ve dogrulari yaparsan muhtemelen bikac yil icinde daha iyi araba ve evi zorlanmadan alirsin.

  • mayeskuel  (20.12.15 11:19:07 ~ 11:25:42)
yapmıyom. param yok. 21.

  • der meister  (20.12.15 11:21:44)
şöyle söyliyeyim...2010 da bir işte 1 sene çalıştım ayrıldım..6 ay kursa gittim işten çıktığımda 8bintl biriktirmiştim. kursa 5 bin verdim, 6 ay sonunda kredi kartında 3bintl borcum vardı.
biriktirmeme rağmen para yetmedi ve belli yaştan sonra aileden de istemek zor oluyordu.
2012 den beri şuan 2 iş değiştirdim. kenarda 70bintl aldığım 13bintl lık bir motor çalınan 5bintl lık bir motor bilgisayar ev eşyası 4bintl civarında ekipman...ve son zamanlarda dışarda da güzel para harcıyorum.
nasıl mı yaptım ilk 2 sene işte neredeyse ihtiyacım harici para harcamadım. 3bintl maaş alıyorsam 2.5 ayırıyordum.
şimdi bu parayla işssiz kalsam ayda 500tl harcayarak 10 senemi geçiririm parasız kalmamaktansa

sonuç akıllı bir insanın birikim yapmama ihtimali yoktur. (ayda 20bintl kazanmıyorsa)
  • seindfeld  (20.12.15 11:27:40)
çok para harcayacak yerim yok. millete para yedirmeyi sevmem. kendime göre de her şeyim var. birlikte güzelce para ezeceğim kimsem de yok. ya benden para beklentisinde insanlar var, ya da para harcamayı bilmeyen tipler var çevremde (ya parası yok / ya da parasını öyle düzgünce harcamaz)

kısacası tek başıma harcayıp ne yapayım?

yaş 29
  • siradisi00  (20.12.15 11:40:45 ~ 11:41:04)
yaş 29. istesem hatta biraz da kendimiz zorlasam ayda 1500 lira rahat atabilriim kenara ama yapmıyorum. para harcarken güzel.

  • washe  (20.12.15 11:52:13)
yapıyorum gezmek için 26.

  • gis  (20.12.15 12:16:47)
Kira fatura derdim yok. Aylik 500 tl rahat atiyorum kenara. Evlilik icin sanirim asdsgsysyhs. Yas 24

  • elorelia  (20.12.15 13:04:07)
40 tane çeyrek biletim var.

Yılbaşında biriktiricem.
  • anonymice  (20.12.15 14:15:50)
ev kirası, öğrenim kredisi ve banka kredisi sebebiyle yapamıyorum,

bunlar olmasaydı maaşın yarısını hadi yarısı olmasa da yüzde 40 ını filan bu işe ayırabilirdim.

tabi bir de asla, para biriktirme hastalığına girip maymuna dönen tiplerden olmam, ota boka lüzumsuz para saçan biri değilim, yaşam kalitemi düşürmeden yaparım, her şeyi göze alıp birikim de birikim deseydim şimdi de biriktirebilirdim.
  • wilhelmwasmuss  (20.12.15 14:18:54 ~ 14:23:10)
evet yeni ev almak için 33

  • basond  (20.12.15 14:19:34)
Birikim yapmak icin illa ki hayatindan kismana gerek yok, oncelikle bunu soylemek lazim.

Yapiyorum, maasimin %15-20 sini kenara koymaya ve yatirim olarak (doviz, mevduat vs) degerlendirmeye calısıyorum. Kisa vadede ev, araba vs gibi bir hedefim yok. Kenarda bir guvence olmasi her zaman iyidir, guc verir. Bunu hem ailemden hem de cevremden ornekleriyle gordum. Onun hariinde, su an evlilik vs gibi durum olsa karsimda, ailemden ya da bankadan kredi almadan mutevazi bir duzen kuracak gucum var. Tuketime yonelik borclanmayi dogru bulmuyorum, asla yapmam.
  • kint  (20.12.15 14:19:50)
yeni işe girdim aldığım bütün parayı arabayı yenilemek için biriktiriyorum, sanki hiç işe girmemiş gibi aileden geçinmeye devam:)

  • bobinhoo  (20.12.15 14:57:34)
Ben de yapıyordum 5-6 yıldır, şimdi gelirim olmadığı için yapamıyorum. Ama iyi ki yapmışım şimdi kendimi idare edebiliyorum en azından. Yurt dışında okumak istiyorum asıl onun için biriktiriyordum parayı. Eğer o olmazsa da kendi evime çıkmak için kullanırım, şimdi ailemle yaşıyorum zira. Onun dışında acil bir durum olursa kullanmak için birikmiş para olması güven veriyor. Yaş 26.

  • peki madem  (20.12.15 15:17:10 ~ 15:17:58)
Evet. 20. Niye bilmiyorum.

  • pikrua  (20.12.15 15:40:48)
Evet yapıyorum. Arabayı yenilemek için. Yaş 31.

  • norec  (20.12.15 16:51:52)
Evet. Sermaye içün. Amaca da ulaştım gerçi

  • filipis  (20.12.15 18:13:55)
işe girdiğim an, önce çok acil ihtiyaç listesi yaptık, ona göre sıra ile yapacağım bir yandan da yurtdışına çıkmayı istiyorum. direkt oraya yöneleceğim. ha sonra ev, araba zaten kredi ile olacak şeyler.

ayrıca biri-kim ya?

25/f
  • indescribable  (20.12.15 18:19:57 ~ 18:29:58)
ev-araba için biriktirmiyorum, paramı yurt dışında gezmek için harcıyorum. sadece bireysel emeklilikte birikimim var.
yaş 28

  • peggy  (20.12.15 18:36:06)
akmasa da damlıyor. maaş da çok değil çünkü. daha çok maaş olursa daha çok birikir. henüz bir hedefim yok. birikiyor öyle. ev konusunda işe yarar hiçbir zaman yaramazsa.

  • nawar  (20.12.15 18:41:22)
Yapıyorum. İleride rahat etmek için. Yaş 34.

  • arnold schwarzeneger  (21.12.15 09:17:57)
Evet. Ev,araba,çiçek,böcek için değil açıkçası. Para güçlü hissettiriyor, bir planım yok henüz.

24.
  • piremses  (21.12.15 09:34:29)
Altın hesabım var, kredi kartımdan otomatik olarak her ay çeyrek altın değeri kadar para çekiliyor. Ben de karttan çekildiği için bu ay almıyım demiyorum. Düzenli oluyor en azından çok olmasa da.
Toplu beklediğim bir para var o gelince de borsada değerlendireceğim.
Onun dışında tatil ve işsiz kalacağım zamanlar için ayrı bir birikimim var. Ama onları tam olarak birikim saymıyorum.
Yaş:29
  • dijalli  (21.12.15 10:38:55)
ben bir yıldır biriktirdiğimi yiyorum.

  • nedendir bilinmez  (21.12.15 10:45:46)