1 saatte kaç sayfa okuyorsunuz?

ben çok yetersiz hissediyorum kendimi, muhtemelen okumaya çok geç başladığım için yavaşım. az önce farkettim ki durum rezalet. sayıyı söylemeyeceğim ama siz söyleyin, bu işin ortalaması nedir onu merak ediyorum.

diğer sorumda ortalama dilde bir romanı okurken karşınızda biri varmış gibi tek tek anlaşılır bir şekilde efendi efendi mi okursunuz yoksa nasılsa içimden okuyorum kimse duymuyor diye hızlı hızlı kafa göz giderek harfleri yuta yuta mı okursunuz?

ben de çok yavaş okuyorum, dediğin gibi roman falan okuyorsam içimden de olsa o kişi, şey nasılsa onun gibi okuyorum. hızlı hızlı okuyunca da bir şey anlamıyorum gibi hissediyorum.

  • mesene  (14.12.15 19:40:40)
50 60 sayfa. kitabına göre değişiyor. basit çerezlik olunca hızlı daha anlaşılması zor kitaplarda 50 sayfa. ortalama tabi bunlar.

  • ergenpezeveng  (14.12.15 19:41:36)
Okuduklarımı içimden tekrar etmeden okurum. Çerezler 100 sayfa civarı. Ders kitabı falansa 30.

  • Lim5  (14.12.15 19:46:16)
romansa 60-70 sayfa okurum

  • sta  (14.12.15 19:58:54)
abi 1 saat yazdim ya, hepiniz birden 1 gün diye okumadiniz dimi?

50-100 sayfa nasıl okunur ya insan misiniz siz
  • tolga asp  (14.12.15 20:01:21)
yok ya işte dakikada ortalama 1 sayfa okuyorum

  • sta  (14.12.15 20:03:36)
40 sayfa filan okuyabiliyorum ben ortalama.

acele etmeden okuyorum ben, kendi normal okuma hızım nasılsa öyle.
  • hayirsiz  (14.12.15 20:05:31 ~ 20:06:26)
Ortalama genelde dakikada 1 sayfa şeklinde. Hızlı okuma teknikleriyle 2 sayfaya çıkabiliyor bu. Nasıl okuyorsun bilmiyorum ama okurken ağzınla değil gözlerinle okumalısın. Yani dilin hareket etmemeli. Eğer bu şekilde okumuyorsan okuma hızın düşük olabilir.

  • mr sherlock  (14.12.15 20:06:05)
bir buçuk iki dakikada bir sayfa okuyorum. saatte 20 ile 40 sayfa arasında değişiyor. 50olduğu da oluyorsa, 100ü yıllardır bulmadım.

sık sık duraklıyor, notlar alıyor, zaman zaman dalıp başka şeyler düşüyor, arada bir pencereden bakıyorum. büyük bir dikkat dağınıklığı yaşıyorum.

tek tek okumuyorum. o şekilde okuduğunu anlamazsın zaten. anlaşılabilir olması için konuşma hızının yaklaşık iki katı kadar hızlı okumalısın. düşünceler çok hızlı akar. eğer yavaş akarsan iki düşünce arasındaki boşlukta zihin dalar gider.
  • dahinnotha  (14.12.15 20:07:17)