Tibet ismi sizde ne uyandırıyor?

Ben de sorayım dedim benim önerimle yeğenime Altar Tibet ismini koymuştuk da daha çok hitapta Tibet kullanılıyor. Ne çağrıştırıyor sizde, burda pek beğenmemişlerdi

kartal tibet geliyor önce.
altar tibet derseniz de aklıma altar'ın oğlu tarkan gelir direk.

ardından tibet'li rahipler, turuncu, budizm, hindistan ve ezoterizm geliyor. olumsuz bir çağrışım yapmıyor. Timur, Teoman gibi isimlere ne hissediyorsam buna da benzer hissediyorum.
  • dahinnotha  (10.12.15 21:28:37)
  • i ve been mistreated  (10.12.15 21:29:25)
Ulke olan Tibet ve deniz seviyesinden yuksekligi canlaniyor gozumde ilk anda.

  • stavro  (10.12.15 21:31:09)
Altar Tibet'i isim olarak düşününce aklıma direkt humar'ın oğlu timar geliyor.

Kötü bir isim bence.
  • buff  (10.12.15 21:32:20)
Bir sürü şey geliyor ama hepsi Tarkan filmlerindeki ahtapotla bitiyor :(

  • pike  (10.12.15 21:34:01)
Ülke olandan önce Kartal Tibet geliyor.

  • aychovsky  (10.12.15 21:34:40)
ingilizce konuşulan ülkelerde direkt budist tapınağında bir kürsü canlanır milletin gözünde, demedi deme. malum, altar = sunak. e tibet de dedin mi, daha ne olsun.

istersen google görsellerde altar tibet diye bir tarat.

bir türk olarak bana altar'ın oğlu tarkan ve kartal tibet kombinasyonundan su canlanıveriyor
1.bp.blogspot.com
  • whoami  (10.12.15 21:37:46)
beğenmeyenler arasında hatırladığım kadarıyla ben de vardım hala beğenmiyorum.

beğenmeme sebebim şuydu; isimlerin ya evrensel bir değeri anlatması ya da bir şekilde içinde yaşanılan ve tarihsel bir bağımız olan coğrafya veya kültürle az çok bir ilintisi olması gerektiğine inanıyorum.

tibet deyince çocuğun kültürel kimliğiyle bağdaştıracağım bir şey uyanmıyor.

tibet deyince aklımda tibet öküzü, Uzakdoğu, hiçbir bağımız olmayan bir coğrafi alan, tibet rahipleri falan geliyor ve ne alaka böyle isim mi konulur düşünceleri geçiyor. eleştiri anlamında değil de, misal tokat erbaa nüfusuna kayıtlı bir çocuğun isminin sanchez olması falan gibi bir gariplik hissi oluşuyor.

yoksa minik yavrunuz altar Tibet'le bir alıp veremediğimiz yok :)
  • wilhelmwasmuss  (10.12.15 21:38:56)
  • shotgunwoman  (10.12.15 21:39:24)
farkli olmak adina koyulmus bir isim gibi. (bkz: tibet agirtan) vardi bir de...

zorlama bir isim bence ama siz begeniyorsaniz bize b*k yemek duser bence...
  • exlibris  (10.12.15 21:44:26)
okuz geliyor. tibet okuzu.

  • bohr atom modeli  (10.12.15 21:45:02)
bence cok otantık hoş bi isim, yuksek ihtimalle ebeveynleri dagcı bi cocuk oldugunu dusunurum; takdir ederim

  • galandar kostumu  (10.12.15 21:57:37)
büyüyünce çin'e gitmesin :)

(bkz: free tibet)

şaka bir yana güzel isim bence.
  • historien  (10.12.15 22:03:27 ~ 22:04:02)
entel dantel abuk subuk bir çocuk.

  • tosunpasa  (10.12.15 22:07:58)
altar'ın oğlu tarkan'ı oynayan kartal tibet.

  • zawisza  (10.12.15 22:10:45)
turuncu turuncu peştemal giymiş keşişler topluluğu geliyor aklıma.
pixabay.com

birde çokonat reklamı geliyor aklıma.
www.youtube.com
  • kuzey li  (10.12.15 22:15:02)
benim aklıma ülke olan tibet geliyor. en sevdiğim erkek isimlerinden biri.

  • yorke  (10.12.15 23:44:37)
türk filmi falan geliyor. hiç beğenmedim ben de ismi :( hiçbir yaşa gitmez bence

  • anneboleyn  (10.12.15 23:52:13)
holdigte orta yaşlarda gözleri hafif çekik bir müdür. hisse senetleri falan imzalıyo.

  • guzellige inancimi sarsan simgeler var  (10.12.15 23:59:51)
tibet öküzü 3 harfli.

(bkz: yak)
  • Ufuk  (11.12.15 00:03:50)
durgun bir göl.
tütsü kokusu.
ipek kumaş.
  • AWD  (11.12.15 00:05:42)