128gb SSD mi, yoksa Corei7 mi?

bir ihale kapsamında sahip olacağımız laptop için

Core i7 3ghz işlemci
1TB HDD + 8GB SSD

şartı koymuştuk.

sonrasında 8GB SSD'nin cache dışında bir işlevi olmayacağını anladık.
bunun yerine firma şu konf. önerdi

Core i5 (işlemci hızı versiyonu seçilebilir)
128GB SSD + XXX GB HDD

sizce hangi seçenek daha iyi performans sağlar?

Not: laptop'ın kullanım amacı, seri/ethernet/usb bağlantıyla çeşitli cihazlara (rölelere) arayüz programları vasıtasıyla bağlanarak işlem yapmak. Grafik işlem amaçlı kullanılmayacak. En fazla ufak boyutlu 2 boyutlu çizim işleri bazen. render vs. yok.

128 gb ssd

  • unifeel  (03.12.15 21:00:53)
ssd

  • cokponcik  (03.12.15 21:01:38)
ssd tabiki bu durumda.
ne i5'ler var i7'lerden iyi benchmark degerlerine sahip, o yuzden madem modeli iyi secin

  • jedilance  (03.12.15 21:01:46)
ssd tabii ki, ama keşke 256 olsaydı. daha performanslı kullanabilirdiniz.

  • sabirstone  (03.12.15 21:03:25)
256 da olabilir, önemli olan fiyat bandı üç aşağı beş yukarı aynı olması.

  • corona  (03.12.15 21:06:35)
128 ssd de o kadar yeterli değil en az 256 olmalı
i5 in modelini seçtiğiniz sürece i5 tabiki

  • cenkertem.afc  (03.12.15 21:22:19)
şu an için ssd daha iyi bir seçenek ama laptop için her daim disk değişimi kolaydır ama işlemci değişimi zor hatta pek mümkün değildir; yani uzun vadede i7+ssd opsiyonundan mahrum kalırsınız.

  • gezegen olan pluton  (03.12.15 21:35:53)
ssdyi sonradan takarsınız. ama i7yi sonradan takamazsınız. hq,mq serisi i7 işlemcili model bakın...

  • seni sevenleri bir kere uzdun  (03.12.15 21:52:49)
i7 u serisi değilse işlemci. yarın öbür gün hdd değiştirirsiniz ama işlemci değiştiremezsiniz.

  • mattiadestro  (03.12.15 21:54:14)
i7'yi alip ssd'sini yukseltme sansiniz yok mu? ben olsam i7 alir bir guzel upgrade ederdim.
edit; kullanim amacinizi gormemisim. ssd'nin en guzel tarafi bilgisayar mesela 13 saniye acilmis oluyor. cok super islem gucune ihtiyaciniz yokmus. eger ssd'yi bedava upgrade etmiyorlarsa i5'i alin derim ben de.

  • bir varmis bir yokmus  (03.12.15 21:59:08 ~ 04.12.15 09:21:28)
pano falan mı yapacanız, scada falan?

  • bobinhoo  (03.12.15 22:11:46)
i7 3gz yanlıs bı tanım bu arada, i7 5xxx hq fln gibi ya da i7 6xxx serisi diye belırtın onu. 6xxx serisi daha ıyı tabi.

i5 6xxx, 5xxx serisi de işinizi gorur cok rahat.

ssd yi kendiniz alın cok mesakkatli komplike bi iş degil hdd değişimi.
  • bryan fury  (03.12.15 22:42:17)
saha cihazı olarak kullanacaksan röle,analizör,sayaç v.b cihazlara konfigürasyon atmak rapor çekmek v.b işler için i5 serisi bir işlemci yeterlidir 5 ve 6 serisi olursa daha iyi olur,ssd'den çok da önemli değil bu tip işler için pil ömrü ve sağlamlık çok daha önemli o yüzden lenovo thinkpad veya dell latitude serisinden bir model talep edin.

  • sealth  (04.12.15 08:56:40)