Dondurmali irmik helvasi tarifi

Selamlar,

Dondurmali irmik helvasi yapip yemek istiyorum. Disarda yiyince helvasi boyle hafiften lapa gibi oluyor ya, ( moda iskele'de yediyseniz ayni orasi gibi :) ) oyle olmasi icin neyden ne kadar koyup hangi tarife gore yapmam gerek ?

Benim yaptiklarim hep tane tane oluyor, hafiften lapa olsa dondurmayla daha guzel gider :(

Simdiden tesekkurler.

Benim helvam hep lapa olur. Tarif veriyorum hazır mısın, 1 bardak irmiği 150 gr. sana yağla kavuruyoruz burda önemli olan pembeleştiği anı yakalamak rengini koyu yapmamak, büyük ihtimalle rengini koyu yapıyorsun o yüzden olmuyor. Pembeleştiği an 1 su bardağı soğuk suyu döküyoruz. Biz bi de peynir atarız içine ama hatay künefe peynirinden olması lazım büyük ihtimalle yoktur bu aşamayı geçiyorum. Suyu döktükten sonra biraz çeviriyoruz o suyu çekiyor, tekrar suyu kalmayınca, koyulaşınca ayrı bir kazanda kaynattığımız 1 bardak şeker, 1 bardak suyu yani şerbeti iki defada ekliyoruz. Biraz ekleyip karıştır onu çeksin sonra kalanını dökersin. Afiyet olsun. Anlamadığın bir yer olursa sor.

  • ekaterina  (02.12.15 18:47:49 ~ 18:48:19)
istanbulda olduğunuzu düşünüyorum. ben de yaparken künefe peyniri kullanıyorum. künefe peynirini mahalle peynircilerinde bulabilirsiniz

  • saclarimdaki papatyalar  (02.12.15 18:52:36)
süd koy süd. süd zehri alır.

ama ılık olsun.
  • seksen9  (02.12.15 21:37:49)