kaziklandim mi?

Muhtarlık kapalı olduğu için osmanbeyde bi noter bulup nüfus cüzdanı fotokopimi onaylalttim. Muhtar beş lira alıyordu, bunlara 33 lira bayıldım :/ Neden böyle oldu? Nette en fazla onbeş lira alırlar demişlerdi. Beni mi kazikladilar?

valla her noter farklı ücret mi belirliyor bilmiyorum ama şöyle bişey buldum:

www.higm.adalet.gov.tr

tescile giriyor sanki senin işlem.
  • loveinaflipbook  (26.11.15 13:00:58)
Valla bilmiyorum, bi suru damga bastı. Gerekli mıydı, değil mıydı bilmiyorum.

  • damdanakan  (26.11.15 13:04:16)
noter onaylı mı diyordu ne diyordu istenen evrakta?

  • hosein  (26.11.15 13:06:04)
Yok, onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi diyordu. Muhtarda onaylatip goturecektim normalde ama taşınmış o da. Resmen sokağa attım o parayı.

  • damdanakan  (26.11.15 13:08:51)
kötü olmuş. neyse, sağlık olsun, giden gitmiş artık. içine çok dert etmemeye çalış. hiçbir şey değilse bile ders çıkardın bir dahaki sefer için...

  • loveinaflipbook  (26.11.15 13:12:19)
evrakı vereceğin yerde kimlik aslına bakıp 'aslı gibidir' yapabilecek bir yazı işleri müdürü, memur falan filan var idiyse muhtara bile gerek yokmuş. tabi bu durum kamu kurumları için geçerli. işlemi noterden yaptırmış olman paranı biraz çarçur etmek olmuş. 4-5 tane bira alınırdı o paraya yazık olmuş.

  • Improbable  (26.11.15 13:15:11)
Yeditepe üniversitesine goturucem. Orda onaylarlar mıydı cidden? Moralim iyice bozuldu bak şimdi. :/

  • damdanakan  (26.11.15 13:17:12)
dün ben de aldım aynısından benden de 33 lira aldılar :)

  • rurouni  (26.11.15 13:19:35)
15 lira dediğin 6-7 sene öncesinin fiyatı. Onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi için iki seçeneğin var: muhtar ve noter. Mecburen notere gitmişsin, verdiğin para da normal.

  • Abdurrahman  (26.11.15 13:19:58)
kazığı itelemişler

  • Alt4y  (26.11.15 13:23:17)
Kazıklanmaktan ziyade, ihtiyacın olmadığı halde pahalı hizmeti almışsın.

İKi bira içtim say, takma kafaya :)
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (26.11.15 13:23:38)
kazıklanma olayı yok noter onaylı kimlik fotokopin olmuş. şimdi sen onu sakla buraya git 5tl lik olanı ver. noter onaylı olanı gerçekten lazım olan bi yere verirsin. boşa buraya verme gereksiz yere.

  • ergenpezeveng  (26.11.15 13:33:56)
çünkü ülke sınıları içerisinde noterden daha yasal yollu adam siken başka mecra yok. alayına baksan "biz devletin dairesiyiz" der ancak hepsi farklı farklı geçirir.

  • KidLazer  (26.11.15 13:39:24)
noterler böyle. ama iyi tarafından da bakabilirsin, onun da fotokopisini çek, bir başka zaman başka bi yerde özellikle "noter onaylı" bi kimlik fotokopisi isterlerse onu götürebilirsin? tabi üstünden çok zaman geçmediği sürece..

  • reso aga  (26.11.15 13:49:21)
Noter kaziklamaz ucretleri popolarindan belirlemezler. En fazla 32.86lik ucreti 33 tl olarak alirlar oyle iteleme yapmazlar rahat olun. Ama gereksiz olmus.

  • soul sacrifice  (26.11.15 15:17:36)
dostum damga vergisi kanununda tablo 1 e bakman lazım. şuan bakmaya fırsatım olmadı ancak bakarsan listede senin işine uygun olan işlemin ücretlendirmesi mevucttur.

edit: damga kanunu demişimde harçlar olacaktı o. özür dilerim. noter harçlarını inceleyebilirsin
  • jesues  (26.11.15 15:21:55 ~ 15:25:56)
noter kazıklamazmış. almanyaya üniversite başvurusu yaparken her noterin ayrı ayrı dibimi dövdüğünü belgelerle ispatlayayım istiyorsan. aynı sayfayı biri başka öteki başka fiyata tasdikliyor.

  • KidLazer  (26.11.15 18:43:53)