amerikanin kopegi olmus dostlarima bir soru

Turkiyede "halloween" kutlayan insanlar hakkinda ne dusunuyorsunuz? Neden boyle yapiyor olabilirler?

Kirk yildir amerikanin kopegiyim buna ragmen sacma geliyor bana.

neden yılbaşı sizi rahatsız etmedi?

cevabımıni ilki özenmek, ikincisi eğlenmek.

yine de bi tenksgivin değil.
  • gurur  (01.11.15 15:56:30)
aga yazılımlarda donanımlarda indirim var ve insanlar bunları bekliyor. bi de yalan yok bizde adam gibi festival filan yok. adamların Bayramları festivalleri eğlenceli.

  • ergenpezeveng  (01.11.15 15:57:33)
Tobe tobe. Yilbasi neden raadsiz etsin krismis degil ki.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.11.15 15:58:00)
Ne dusuneyim, guluyorum biraz.
Kendi arabamizi ve kendi festivalimizi yapamiyoruz, ne yapsinlar:)

  • stavro  (01.11.15 16:01:16 ~ 16:01:58)
bizdeki bayramlar eğlenilecek, kafa dağıtılacak bayramlar değil. bu heriflerin bayramları öyle değil ama. kutladığım yok ama gel kutlayak deseler çekinmeden giderim.

  • rakicandir  (01.11.15 16:03:56)
kanka eglence iste yaaa gel kutlayak balkabaklari maskeler fln

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (01.11.15 16:09:09)
what the fuck is going on here? hallowen is our national super fun party!

  • kaledekiyalnizlik  (01.11.15 16:09:22)
Olum ben ayda bir kostum partilere gidiyorum zaten bunu halloween adi altinda yapmak komik ondan dedim.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.11.15 16:13:14)
ben de arap bayramlarini niye kutluyoruz diye merak ediyorum inanir misin...

  • bohr atom modeli  (01.11.15 16:36:28)
Bismillah dinimiz arabik muslaminiz cunku.

Paskalya severim ben bi ama onda da yumurta rafadan mi oluyor tam pismis mi onu bilmiyorum bi de o yumurtayi boyadiktan sonra ne yapacagimi bilmiyorun birine de sormaya korkuyorum dotune sokcan deyip benle dalga gecerse diye :(
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.11.15 16:46:21)
normalde anlamlı bir şey. Adamlar zamanında cadı diye bir sürü kadın yakmışlar, daha öncesinde de pagan geleneklerinden bir şeyler vardı hatırlamıyorum...

ha bizde neden kutlanır? eğlenceli be abi! kostümler giyip içip eğleniyorsun işte. Kurban bayramı böyle değil ki tüm dünyada kutlansın, ya da nevruz mesela. Tüm dünyada ateşin üstünden atlama şenlikleri olsa, ama eğlenceli değil. Bunu güzel pazarlıyorlar ve eğlenceli işte.
  • rodriguez2  (01.11.15 16:57:06 ~ 16:57:39)
Özentilik kısaca; baby shower'dır bachelor party'dir yavaş yavaş yerleşiyor işte hepsi, 15 20 seneye kutlamayan kınanır muhtemelen.

  • diabolus79  (01.11.15 16:57:42)
oyunlarda indirim oluyo, ben kutluyorum kendi capimda alksjdlka

  • chaotic good  (01.11.15 17:02:39)
sekse bahane arıyoruz.

  • klassno  (01.11.15 17:10:22)
Rahatsız ediyor bir parça. İnsanların bir bahaneyle eğlenmesi için ne güzel, o kısmı ayrı; garip olduğum kısım burası değil. Atıyorum ben Kurban Bayramı'nı kurban kestiğim ya da Ramazan Bayramı'nı oruç tuttuğum için değil de, yerel bir bayrammış gibi kutluyorum. Her yerde bayram coşkusu görmeyi, bir vesileyle uzun zamandır konuşmadığım arkadaşları aramayı, akrabalarımdan haber almayı, "Bayramda küslük olmaz" demeyi seviyorum. Ama Cadılar Bayramı'nda, St. Patrick'te böyle bir halk bayramı havası yok. Akşam insanlar partiye gidecek havası var sadece. Hani Cadılar Bayramı'nda biz de kapıdan şeker dağıtacak olsak, onu da kültürün bir rengi olarak kabul ederim ve bayram olması mutlu eder de; bayramdan çok akşama içme festivali gibi geliyor bana.

Bir de gerçekten Amerika'nın köpeği olma durumu var, bu biraz rahatsız edici. Milyon tane festival var daha eğlenceli ve daha anlamlı olabilecek. İspanya'dan Fallas'ı alabilirdik, daha zevkli ve daha amaçlı bir bayram. Tayland'ın su festivalini alabilirdik. St. Patrick biraz İrlandalı ama o da Türkiye'de kutlanan yerlerde İrlanda usulü değil, Amerikan usulü kutlanıyor zaten. Amerika ve İrlanda kutlama şekilleri farklı. Bu festivallerin pazarlaması biraz daha zor, çünkü diğerlerinin pazarlaması filmlerle, vb. kendi kendine yapılıyor. Firmalara sadece etkinliğin pazarlaması kalıyor. Fallas yapılmaya kalkılsa, ondan önce bayramın pazarlanıp tanıtılması gerek, bu da maliyet.

Bekarlığa veda ve baby shower ile işim olmaz, gereksiz yaygara gibi geliyor.
  • aychovsky  (01.11.15 17:28:29 ~ 17:32:52)
malca buluyoum.
çoğu kutlamayı malca buluyorum

  • basond  (01.11.15 17:30:10)
yeni yeni popi olmaya başladı o olay ya eskiden bir iki yerde olurdu simdilerde çoğaldı. özentilik diyorum ben başka da bir şey değil.

ama karşı değilim kesinlikle, eğlenmenin neresi gereksiz veya kötü ki?
  • cokponcik  (01.11.15 18:02:14 ~ 18:05:43)
velev ki ozentilik, eglensin millet iste.
bizde parti kulturu yok, mecbur sagdan soldan "bayram" apartiyoruz napalim :D

  • chaotic good  (01.11.15 18:04:18)
eglenceli bir konsept. Türkiyede yok böyle gelenekler. tamamen eglence amaçlı bence

  • zimbirik  (01.11.15 18:14:00)
cevap veriyorum hav hav hav

  • e a p  (01.11.15 19:00:03)
kutlayan ekibin büyük bir kısmı gamer ve cosplayci ekipler, ve tabii ki onların arkadaşları, benim de çevremde var gidip kutlayan ve fb de falan fotolarını gördükçe ulan bensiz çok eğleniyor ipneler diye düşünüyorum.

normal şartlarda o kostüm ve makyajla dışarıda gezemezsin ama hellowen diye geziyorlar eğleniyorlar işte.
  • selam  (01.11.15 19:12:52)