Porno İzlemeye Ne Zaman Başlanmalı

12-14 yaş aralığında bir kaç yeğenim var ve ailelerinde cinsellik ile ilgili bilinçli eğitim alma şansları yok. Bu tür konularda fikir vermek vb. şeyler bana düşüyor. Malum internet ortamı, bu yaştaki insanlar için fazlasıyla tuzaklar içeriyor. Saçma sapan pornolar izlemeleri veya porno izlemeye çalışırken olmadık içeriklerle karşılaşmalarını engellemek için yönlendirmem gerektiğini hissediyorum ama erken davranmaktan korkuyorum. Sizce bir insan porno ve benzeri içeriklerle kaç yaşında haşır neşir olmaya başlamalı?

fizyolojik ve psikolojik açıdan porno zararlı bir şey. illaki kurcalayacağı zamanlar olacaktır ama hiç alışmaması iyi olur. o kısma karışmanız bir şey değiştirmez ama zararlı olduğundan bahsedebilirsiniz.

cinsel konularda eğitim vermek istiyorsanız aslında bu yaşlarda konuşulması lazım, zira cinsellik sadece seksten ibaret değil.

edit: pornonun zararları saymakla bitmez. erkeklerin kadınlara bakış açısını, algısını tamamen değiştiren, beyindeki ödül sistemini alt üst eden bir şey porno. yani "porno ne zaman izlenir" gibi bir soru çok saçma oluyor. evde interneti de kesseniz çocuk mutlaka pornoya şöyle bir göz atacaktır ama pornonun yaşı yok, herkese her zaman zararlı. zararlarından mutlaka bahsedin.
  • lesmiserables  (06.10.15 16:15:16 ~ 16:18:34)
porno dediğin şey 25 cm masfallı 150 cup memeli hatunların bağrışıp çağrıştığı yapay seviş filmi. bunu izlemeye hiçbir zaman başlamamalı (kaçarı yok tabi de) ve bi şekilde yönlendirmemeli, hatta ergenimiz uzak tutulmalıdır. alternatifler nedir bilmiyorum, bilimini bilmem

  • dieselsingle2  (06.10.15 16:23:05)
konuşmanız gerekiyor. belli başlı şeyler anlatıp, kavramalarını sağladıktan sonra bu bilinçle pornoyu zaten kendileri keşfedeceklerdir. en azından onlar keşfetmeden önce porno hakkında bir kaç şey biliyor olsunlar. ille bir şey izletecekseniz belirli bir konusu olan, kadın denen varlığın sadece tek bir işe yaradığı algısı oluşturmayan, cinsel organların ve birleşme anının gösterilmediği -nispeten- erotik filmler izletebilirsiniz. pornonun zararlarından bahsetmeyi de unutmayın.

  • uuth  (06.10.15 16:23:06 ~ 16:23:55)
teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Maalesef porno izletmeme şansımız yok, milletce 40 küsür dns değiştirip yine ulaşıyoruz porno içeriklere. Tek amacım yaşı gelene kadar uzak tutmak, yaşı geldiğinde ise, çevresinde kurulan tuzaklardan haberdar etmek ve "normal seks yaşantısıyla", porno filmler arasındaki absürd farklılıkları işaret edebilmek.
akışına bıraksam da kendisi bulup izleyecek ama en azından bilinçli izlesin istiyorum.

  • tum haklari saklidir  (06.10.15 16:27:16)
hahaha
freud un mu ne çocuk eğitimi konusunda bir lafı vardı
"ne yaparsan yap, nasılsa yanlış yapacaksın"
bu cocuklar erkek mi?
erkekse coktaaan herseyi kesfetmistir onlar
imam hatip e falan gitmiyorlarsa.
  • titiraprap  (06.10.15 16:29:55)
amator porno denen bi sey var. ille de brazzers izlemek zorunda degil. o yas araliginda zaten her seyi coktan ogrenmistir bile. sadece korunmayla ilgili biraz fikir vermek yeterli olur bana kalirsa.

  • bohr atom modeli  (06.10.15 16:30:25 ~ 16:31:13)
hiçbir zaman. sağlıksız bir durum olduğu gerçek.

  • aklimdakisorular  (06.10.15 16:30:53)
"bırakınız izlesinler" demem çok garip ve saçma gelebilir kulağa ama o çocuklar zaten çoktan bulmuşlardır yollarını bence. benim zamanımda (zamanım dediğim de şu an 21 yaşındayım) millet 11-12 yaşında dalya diyordu. erkek boşalabildiğini anladığı yaşta çüküyle oynamaya, erotik içerik kovalamaya başlıyor ve bunun normal bir süreç olduğunu düşünüyorum şahsen. eğer çocuk doğuştan ruh hastası değilse zaten çok ekstrem veya zararlı şeylere girmeyip am-meme-göt kovalayacaktır internette. e onu da hangimiz yapmadık zamanında?

ailenin vereceği cinsellik eğitimi ve cinselliğe bakış açısı çok önemli ama. bu dışardan verilemez sanırım maalesef. ben mesela 10 yaşındayken bi' oyunda karşıma çıplak kadın fotoğrafı çıkınca kafayı yemiştim resmen. elim ayağım 10 dakika boyunca titremişti, başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. "kötü" ve "ayıp" bir şey yaptığım için.

daha sonra atayiz olduk, bissürü insan tanıdık, dünya görüşümüz değişti, kız arkadaşlarımız oldu falan ama hala çıplak kadın görsem aynı şeyi hissediyorum mesela. bize "seks ayıp yavrım" dediler çünkü, atamadık o şeyi. bunun pornoyla da alakası yok bence. olsaydı eğer şu an tavşan gibi zikişiyor olmam gerekirdi. gidip hayvanlı, kafa kesmeli porno izlemedikleri sürece bırakınız izlesinler, bırakınız takılsınlar.

bi' de onlar zaten yürümüştür abi ya, 12-14 diyorsun. bırak. vura kıra, ite kaka öğreniyor insan bunları. hadi birbirimizi yemeyelim, siz de bu işlere ilk giriştiğinizde sperminizin bitmesinden korktuğunuz için mastürbasyon yapmaktan çekiniyordunuz. sizi gidi hınzırlar.

bu arada o çıblak karılı oyun şu,

www.minioyun.com

güzel bi şey ben oynuyom hala arada.
  • der meister  (06.10.15 16:35:43)
cinsel eğitimle ilgili de çocuklar için resimli kitaplar var. öyle bir şey alabilirsin belki. sen ne dersen de o porno izlenecek, yapacak bir şey yok kendi keşfedecek bunu.

  • veritaslibertas  (06.10.15 16:41:20)
xart falan izletin efendim

  • bana da mi lolo  (06.10.15 16:45:40)
porno zararli (ya da yararli) yazan allah askina bi arastirma bi kaynak gostersin. herkes bir tarafindan salliyor arkadas. fizyolojik ve psikolojik olarak zararliymis. allah allah. kim diyor arkadas? bilir kisi misin sen?

bir sekilde su yolunu buluyor. eger sacma sapan sitelere girmiyorsa cok da kurcalamayin bence.
  • cilgin fantezilerin adami  (06.10.15 17:41:07)
@çılgın fantazilerin adamı

www.youtube.com

konuşuyorsak destekli konuşuyoruz. daha örnek atayım mı? azıcık psikoloji görmüş insan bunu kolayca iddia edebilir. porno zararlı diyorum ve hatta artırıyorum: pc oyunlarının da birebir benzer etkileri var.
  • lesmiserables  (06.10.15 17:58:49 ~ 17:59:51)
@lesmiserable

ben sicmisim o zaman. su anda izleyemiyorum ama izledigim zaman fikirlerimi atarim mesaj olarak size.
  • cilgin fantezilerin adami  (06.10.15 18:05:04)
bence ne izleyeceğinden çok, cinselliğin aslında ne olduğu işlevinin ne olduğu, porno filmlerin hangi açılardan gerçek hayatla kıyaslanmaması gerektiği, masturbasyonun doğal olduğu, ancak bunun cinselliğin merkezini oluşturmaması gerektiği falan açıklansa daha doğru olur. porno film izlemek değil ama, günde 5 kere masturbasyon yapmak, abartmak, gerçek hayatta yaşıtı kızları porno filmdekilerle karşılaştırmak (ki yetişkin erkeklerde ve evliliklerde bile ciddi sorun bu, ekşide de görürsünüz, kadın dediğin DD memeli bütün vücudu lazerle epilasyon yapılmış, her an sekse hazır belini şöyle kıvıran şöyle amuda kalkan falan diye tanımlayanlar var) bir de çocuğun başını belaya sokmaması için temel cinsel eğitimi verin, cinsel olgunluğa erişmenin sadece pipisinin kalkması olmadığını, işin sorumluluk yönü olduğunu, 16-17 yaşına kadar, bu sorumluluk için yeterince olgun olmayacağını, hastalıklar, hamilelik, yasal yönü falan anlatın.

  • alice practice  (06.10.15 18:27:19)
Video değil de kadın fotoğraflarıyla başlasın. Poz veren kadınlar iyi olur.

Erkek olduklarını kabul ederek kadın önerdim, değilse tam tersi.
  • yirmisantim  (06.10.15 19:00:58)
"porno zararlı" demek "internet zararlı" demek gibi bir şey. hiç bir şey ifade etmiyor.

  • nxtrls  (06.10.15 19:17:14)
oturup anlatmistim ben, bunlar cok abartili... sevgisiz... algin bozulur... filan diye; ise yaramisti.

  • e haliyle  (06.10.15 19:20:57 ~ 19:21:44)
zararlı olduğunu söylemen onlara bunu yaparken suçlu hissettirecek, bu mu daha kötü porno izlemeleri mi; sen karar ver. yani düşün bütün ergenliğin suçluluk hissiyle geçmiş, altı üstü 15-20 dk.lık videolar izlediğin için. kendi haline bırak, bunun bir eşik yaşı falan yok. düzeltmeye çalıştıkça daha çok bozarsın çocukları, sakınılan göze çöp batar; kendileri bir şey sorarlarsa konuşursun. zaten "zararlı" yahut "günah" vs. demek hiçbir şey ifade etmiyor, bu çocukların bir de akranları var, onlardan görecek duyacaklar ve bir şekilde, her şey olacağına varacak. yaşları biraz daha geçsin, cinsellik hakkında konuşursun duruma göre madem aileleri bu konuda ilgisiz.

  • dafaiss  (07.10.15 12:49:51)
He amk he zararlı. 13 yaş falan iyidir başlamak için.

  • i was made for you  (07.10.15 13:05:10)
alice practice +1

onun dediklerine ek olarak: sadece çevrelerindeki karşı cinsi değil kendilerini de pornolardaki insanlarla karşılaştırmamayı öğrenmeleri lazım. "benim vücudum o adamın vücudu gibi değil, öyle olmalıyım. kadınlar ağızlarına tükürülmesinden mi hoşlanıyormuş, ama ben bunu yapamam, beni istemeyecekler!" gibi algılar oluşabiliyor. nasıl şeyler izledikleri, kendilerini ne kadar inandırdıkları önemli.

izledikleri şeyin tıpkı sıradan bir filmdeki gibi bir kurgu olduğunu, bazı insanların beğenilerine yönelik olarak yazıldıklarını, herkesin o şeylerden hoşlanması gerekmediğini ama hoşlanmasında da bir sorun olmadığını anlamaları lazım.
  • whimsical  (07.10.15 13:16:01)
yanıtlarınız için teşekkürler. düşündüklerim ve yazılanları harmanlayarak, virüs ve benzeri reklamlara yakalanmaması için ne yapması gerektiğini, filmlerin ve senaryoların absürdlüğünü ve hangi siteleri-kategorileri tercih etmesi gerektiğini kısaca anlatıp kendi haline bırakacağım.
yine de ister istemez saçma sapan videolar da izleyecektir ama en azından yanlış olduğunu, abartılı olduğunu, kötü olduğunu bilerek izler.
gerisi onlara kalmış.
  • tum haklari saklidir  (07.10.15 13:47:15)
porno sömürüdür, aldatmacadır; porno izlemek ruh hastalığıdır. çocuklarımızı pornodan uzak tutmalıyız. en basitinden başkalarının bedenlerini fetişleştiren bir çocuktan sağlıklı cinsellik namına yarın ne beklenebilir?

eğer, eğitimi için denetimli şekilde porno izletmeyi amaçlıyorsan sanki bir duyarlıktan yola çıkılarak sorulmuş gibi ancak tümüyle abuk subuk saçma sapan bir soru bu derim. hem bilinç hem porno yanyana gelince tüylerim diken diken oldu. böyle bir kötülük umarım yapmazsın o ocuğa.
  • lazarus  (07.10.15 13:59:36)