Ustura İle Tıraş Olmak

Böyle bir niyetim var, şık ve sağlıklı bir yöntem olduğunu düşünüyorum ama okuduklarımdan anladığım deneyim gerektiği ve başlangıçta pek de kolay olmadığı yönünde. Birkaç sorum var, görüşleriniz gerekli.

1. Cilt sağlığı ve traş kalitesi açısından farkı nedir ?
2. Nasıl traş olunmalı, yöntemi nedir ?
3. Ne tür ustura kullanılmalı ? Jilet takılan var, bileylenerek kullanılan var, nedir ne değildir ?

Şimdiden teşekkürler

1. hiç bir farkı yok. gereksiz, demode bir uğraş. cilt tipine göre tıraş makinesi tavsiye ederim.

  • [silinmiş]  (06.10.15 10:22:44)
1: Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Tıraş makinesi gibi kılları kesmek yerine koparmaz, çok bıçaklı jiletler gibi kılı kesmek için aynı bölgenin üstünden 150 defa geçip cildi tahriş etmez. Bu da haliyle tıraş sonrası oluşan kızarıkların kıl dönmelerinin oluşumunu engeller.

2: Bilmiyorum, cesaret edip kullanmadım fakat öğreniminin çok kolay olmadığını biliyorum. Ben onun bir tık altı olan Safety Razor tipi tıraş aletlerinden kullandım uzun süre, güzel bir fırça ve sabunla harikalar yaratabilirsin.

3: İkisi arasında çok fark yok, bileyerek kullanılanlar biraz daha eski teknoloji. Jilet teknolojisi yenilik/pratiklik getirdi sadece ama hangisini kullanayım dersen ben jileti tercih etmeni öneririm. O da tamamen hijyenik nedenlerden ötürü. Tabii bir de bileme usturalar direkt tıraşa hazır hale gelmiyor sana, yani ağzı keskin gelmiyor kapalı geliyor. Tıraşa hazır hale getirmek bilemek temizlemek sana düşüyor. Onun için de ayrı ekipman alıyorsun ki o usturanın kendisinden daha pahalıdır. Ha yok illa bileme olanlardan alacam dersen kumlanmış dökme çelik olanlardan alabilirsin, bir de bazı yurtdışı sitelerinde tıraşa hazır olarak gönderilen aletler var. Onlardan düşürebilirsin baya kolaylık olur sana.
  • angelus  (06.10.15 10:45:30)
hocam walla bur kere kullandım ıkı yerden kestık suratı cok derın kesıkler degıldı ama tabı ole bıldıgın jılet kesıgıde degıldı. kapanması ızlerının gecmesı 2 hafta fln surdu nerdeyse. her gun bole bır kesık atsam kendıme facalı gezerım dıe dusunerek vazgectım onun yerıne safety rapor kullanıorum tavsıye ederım

  • hlt1985  (06.10.15 10:57:34)
Erkek arkadaşım heves ettiği için tam bir takım almıştım, kendisi hassas el becerileri konusunda çok iyi olmamasına rağmen usturayla tıraş işini gayet iyi kıvırmıştı. En başta bi iki ufak kesik dışında hiçbir problem yaşamadı.

Şıklığı açısından evet, dışarıdan bakarken aşırı şık ama sürdürülebilirliğinden emin değilim. Şimdiki piyasa bıçakları ya da makineler çok daha yüksek konfor ve zamandan tasarruf sağladığı için bir müddet sonra yine onlara dönersin muhtemelen. Erkek arkadaşım, makinaya kıyasla daha "temiz" bir cilt bıraktığını söylüyordu.

Heves ettiysen, jilet takılanlar çok daha pratik. Fırçasını da bi süre sıcak suda bekletmiştik, kullanım kolaylığı için.

Başarılar.
  • pandispanya  (06.10.15 11:03:39 ~ 11:04:23)
Geleneksel traş her şeyden önce keyif işidir. Çeşit çeşit fırça, jilet, sabunlar, after shaveler vs vs. Bu konuda en iyi Türkçe kaynak www.geltir.com

Safety razor denilen tipte makinelerle başlamanı tavsiye ederim.

1. @angelus +1

2. www.geltir.com forumlarında ve orada verilen bloglarda ayrıntılı şekilde bulabilirsin.

3. Jilet takılanlar tek parçalar kadar iyi olmuyor tabi ki. Jiletin ne marka olduğu da önemli burada, Derby de var Feather da var. Kimini onunla kimisi bununla rahat traş olur. Tek parça usturaların biley taşı, kayışı vs hem bulması hem uygulaması zahmetli, bir keyif olarak görürsen yaparsın.
  • r_u_h  (06.10.15 11:10:49 ~ 11:11:55)
bol zaman, sabır, el alışkanlığı işi. gecen sene bolca hem jilet takılan hemde bilenebilen usturalarla traş oldum. Ama hevesti gecti bendeki. Bi kere el becerinizin olması şart. Kaliteli bir razor ve cok cok iyi bilemek şart. Cilt yapısı da önemli bence, hassas bi teniniz varsa hiç bulaşmayın, ayrıca dikkatsizseniz acayip kesersiniz kendinizi.

  • cptxxx  (06.10.15 11:56:57)
cptxxx' e hassas cilt konusunda katılmıyorum. Tersine, hassas cilt sahipleri geleneksel yöntemlerle kendilerine uygun keskinlik ve kesme açısı ile diğer tüm çözümlerden daha iyi ve tahrişsiz traş olurlar.

İlk başlarda kendini kesme, tahriş vs el alışana kadar olabilir ama ondan sonra şükredersiniz.
  • r_u_h  (06.10.15 13:19:17)
Peki "Safety Razor" tipi tıraş bıçağını nereden satın alabilirim ? Usturaya cesaret edemedim ama piyasadaki tıraş bıçaklarını da kullanmak istemiyorum. "Safety Razor" için ne önerirsiniz, ne yapiyim ?

  • burka  (06.10.15 13:32:36)
İstanbul'daysan eğer Tahtakale civarındaki dükkanlarda bulabilirsin, onun dışında AliExpress gibi sitelerden de satın alınabilir. Türkiye kaynaklı alışveriş sitelerinde var mı bilmiyorum.

  • angelus  (06.10.15 13:39:28)