telefon sapığına ne yapılıyordu?

numarasını gizlemeden sürekli arayan, mesaj atan birine n'apılıyordu?
aranan hat sahibi lise öğrencisi bir genç kız. arayan da sürekli tanışmak istiyorum filan diyormuş. numaramı birine verirsen numaranı porno sitelerine dağıtırım diye mesaj atmış bide.

Savcılık. Hele ki kız reşit değil ve adam reşitse süper olur.

Diğer seçenek ise malum: Amcası dayısı falan "buluşacak" adamla. Sonrası malum.

Siz savcılığa gidin yarın ilk iş. İyi bir savcıya denk gelirseniz öttürürler adamı. Ayrıca adamı sakın tehdit etmeyin.
  • sen git ben geliyorum  (04.10.15 09:44:27)
savcılığa durumu anlatır kısa bir dilekçe ile şikayet ediliyordu.

edit:yazılmış ya meğerse görmedim. öttürme olayına girerseniz sapık kardeş ile aynı akıbeti yaşamanız iyi olan ihtimal olur. daha kötüsü için: intikam
  • orada olmayan adam  (04.10.15 09:45:19 ~ 09:46:29)
"niye savcılığa verdin "diye bela olmaz mı sonrasında? arkadaşları vardır filan, n'bileyim bilemedim.
porno sitesine veririm demeyeydi iyi niyetli olabilir diyecektim hoşlanmış, çok ısrarcı davranıyor filan. tehdit etmesi işi başka boyuta taşıdı.
savcılığa vermeden başka bir çözüm olsa iyi olacak, sonrasında sıkıntı olmayacak bir çözüm.

kız 18 ini yeni doldurdu. hat annesinin üzerineymiş, faturalı değilmiş.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (04.10.15 10:12:40)
Selamlar, avukatım. Bunu sadece böyle durumlarla işim gereği biraz daha fazla karşılaştığımı belirtmek için söylüyorum.

İnsanlar savcılığa gitmekten nedense çok korkuyor ancak inanın bana savcılık "tehdidi" bile değme kabadayıyı süt dökmüş kediye çeviriyor çoğu zaman, bela olması çok çok küçük ihtimal.

Yargı ve kolluk bu gibi durumlarda genel olarak iğrenç bir tavır içerisinde olsa da, lise öğrencisi olması ciddi bir durum, eminim ilgileneceklerdir. Tekrar söylüyorum, tam bir ruh hastası söz konusu olmadığı sürece insanlar aslında bu süreçlerden sandığınızdan daha fazla çekiniyorlar, şikayetinizi geri almanız için yalvar yakar haber göndereceğine emin olabilirsiniz. Bu işlerde şahsi kanaatimce en güvenli ve kesin çözüm savcılık.

Yok ille olmaz derseniz: Babası arasın, kuzeniyim diye bi arkadaşına aratabilir vs. Ancak bu yollar asla savcılıktan güvenli yollar değil.
  • boş adam  (04.10.15 10:58:41)
@boş adam, çok haklısın da bu kızın ailesinin yapısı o çok küçük ihtimali göğüsleyecek yapıda değil ne yazık ki. babası haylaz adamın teki, Allah bi sperm vermiş gerisini koyvermiş, anne desen sıkıntının bini bi para. kız anneyi daha fazla üzmemek için kendi göbeğini kesmeye çalışıyor bu durumu da ondan söylememiş. başı derde girerse anneye söyler mi bilmiyorum. zaten anne ne yapacak ki olan olduktan sonra.

ilk etapta numarayı arayıp annesiymiş gibi konuşsam mı diyorum. "aramaya, tehdit etmeye devam edersen babasına söyleyeceğim, savcılığa veririz.." filan işte. devam ederse ailesine söyleriz savcılığa verirler.
numaranın sahibini bulabiliyor muyuz acaba, ismiyle hitap etsem, " kim olduğunu biliyoruz" gibi.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (04.10.15 11:46:55)
Cia diye bi program var. Ordan isminin çıkma ihtimali var. Ozelden numarayi yazarsaniz bakabilirim

  • anneboleyn  (04.10.15 11:57:35)
Kız adamı hiç mi tanımıyor? Adını falan bilmediğini tahmin etmemiştim ben. Bir çok mobil program var numaradan isim saptamak için, aynı zamanda bazı siteler var, sanırım genel olarak olumlu sonuç veriyorlar, onun dışında operatörlerin servisleri var mesaj atıyorsunuz hattın kimin adına kayıtlı olduğunu paylaşıyor sizinle, kişinin ismini buralardan öğrenebilirsiniz.

Arama konusuna gelince, bence kesinlikle en azından yetkili biri intibası verebilecek birilerine aratın, tanıdığınız bir savcı olur, polis olur, avukat olur, bu tarz konuşmaları günlük hayatta sıklıkla yapan, mevzuya hakim olan, soğukkanlı birileri kendisini daha çok korkutacaktır. Siz de konuşabilirsiniz, ancak endişeli bir havadan ziyade, bu gibi olaylarla sıklıkla karşılaşan biri olduğunuz havasını verin, kendisinden en ufak bir çekinceniz olduğuna dair hiçbir ipucu vermeyin.

Bu gibi iğrenç tipler sizin korkunuzla besleniyor bunu unutmayın, insanlardan korkmayın. İş arkadaşlarım ile beraber kadına şiddet, istismar vb. davalarla yakından ilgili olduğumuzdan yeri geliyor haftada üç "tehdit ve benzeri" alıyoruz çeşitli yollardan, en önemli şey soğukkanlı olmak. Siz sindikçe daha fazla üzerinize gelecekler, özellikle kadın meslektaşlarıma gelen telefonlarda bu "endişeyle beslenme" durumunu çok net hissedebiliyorum, iğrenç ataerkil toplumun özeti bu işte.

Genç arkadaşımıza geçmiş olsun, çok kafasına takmasın.
  • boş adam  (04.10.15 12:07:17)
Bence savcılıga ver, muhattap bile olmayın, numarasini yazsin oraya buraya en kotu yeni bi hat alir.

  • funl  (04.10.15 12:12:08)
Yok tanımıyor. Numaramı kimden aldın demiş ceavap alamamış tabii. Şimdi bir de numarayı veren tanıdığını belirlemesi gerekecek. Çürük yumurta var belli ki içlerinde.

Karşıdaki kişi "senden hoşlanıyorum tanışalım" deyip hoşlandığı kişiye "porno sitesine veririm bak haa" diyebilen biri. Belli ki serserinin teki. Çok bulaştırmadan, takıntı haline getirmeden çözmek en iyisi olacak. Yanlış bişey yapma endişem vardı, (malum sorumluluk almak demek bu tür işler, ters bişey olursa ailesi haklı olarak bize niye söylemediniz diyecek, o bir yana ben o yükün altından kolay kalkamam) sizlerle konuşunca şimdi daha netim.

Tavsiyelerinize uyacağım, çok teşekkür ederim :)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (04.10.15 12:32:15)
@boş adam
"Yargı ve kolluk bu gibi durumlarda genel olarak iğrenç bir tavır içerisinde olsa da"
demişsin. niye ki? nasıl davranıyorlar?
  • titiraprap  (04.10.15 12:51:54)
@hayat yapılacak şey şu:
1 ) (uyarı, caydırma) önce tek bir mesaj atsın rahatsız etmeye devam edersen savcılığa vericem diye.
2) (iletişim kurmama) aradığında kesinlikle açmasın, mesaj yazmasın. normalde bir süre sonra sıkılıp bırakması lazım aramayı iletişim kuramayınca.
3) (aksiyon) hala devam ederse rahatsız etmeye gidip savclığa şikayet etsin. Savcılıkda suç duyurusunda bulunulunca sallama olmaz. Polisle, savcıyla karşılaşınca adam olur o.
  • titiraprap  (04.10.15 12:55:28 ~ 13:37:07)
sallamıyorlar çok kolluk kuvvetleri böyle durumlarla. daha evli değilken sevgilime (şimdiki eşim) manyağın teki dadanmıştı, kızı ortaokuldan beri taciz ediyormuş yılda 1-2 kez. bana kalsa gidip öldürecektim (kim olduğu belli adresi falan yok sadece ama kim olduğunu biliyorduk), ailemin ısrarıyla karakola gittim. adamlar bir şey yapamayız savcılığa gideceksiniz keşke kız arkadaşın oraya buraya telefonunu vermeseymiş diyebildi herifler. ben bu muameleyi gördükten sonra adamın ailesine ulaştım, sesi kesildi sonra. abimin adamın iki kolunu kırması da buna neden olmuş olabilir tabi bilmiyorum.

  • liriamer  (04.10.15 12:57:18 ~ 12:57:56)
@titiraprap Şimdi yazacaklarımda istisnai bireyleri hariç tutuyorum, çünkü aşağıda bahsedeceklerimin aksine sokakta takım elbisesiyle, çantasını sallaya sallaya "sen nasıl kızcağıza laf atarsın" diye tacizci kovalayan savcı da gördüm, ayda bir taciz mağduru kızı arayıp "artık rahatsız etmiyor değil mi" diye kontrol eden emniyet amiri de.

Bu gibi olaylarda iki kurumun da ilk yaklaşımları olaydaki gibi küçük olaylarda ciddiye almamak, olay büyüdüyse/büyüyebilecek nitelikteyse kadını suçlamaktır. Sorumluluk almak istemezler, ancak asıl sorumluluğu mağdur kadını tacizcisiyle/istismarcısıyla aynı sokaklara tekrar salarak aldıklarının farkında değildirler.

Sözde uzlaşmacı, gerçekte teslimcidirler. Hiçbirinin ağzından aile bütünlüğü lafı eksik olmaz, ama aileye bakış açıları hastalıklıdır. Ailenin karşılıklı iradeyle yürütülmesi gereken bir kurum olduğunu, insanın iç huzurundan önemli olmadığını anlamış değildirler. Onlara göre aile > kadın'dır. Ailenin bekası o ailedeki kadının/çocuğun mutluluğundan önemlidir. Bu sebeplerle, şiddet mağduru kadına hemen evine dönmesini telkin edip, evine döndüğünde öldürülen zavallı kadının duruşmasında mahkemede "ne yapsaydım aileyi mi ayırsaydım?" diye ifade vermekten utanmazlar.

Çok dolmuşum, sözünü ettiğim kurumların tüm şerefli ve haysiyetli üyelerini tenzih ederim. Lütfen siz bir üyesiyseniz ya da ailenizde birisi varsa üzerinize alınmayın.
  • boş adam  (04.10.15 14:27:09)
@boş adam, hukukçu değilim.
ama dediğiniz şeylerin aile içi şiddet / taciz durumlarında olduğunu tahmin ediyorum.
alakasız birisi bir kadını rahatsız ederse, emniyettekiler sallasa bile savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunda gerekenin yapılacağını sanıyorum?
  • titiraprap  (04.10.15 14:55:12)
İşlem tamam arkadaşlar.

Önce titiraprap'ın dediği gibi mesaj attırdım. İnanmamış, geri mesaj attı. Kendi telefonumdan arayıp söylenmesi gerekenleri söyledim. (biraz estim, yağdım) telefon numarasını kimden aldığını sordum, öğrendim.
sonuç: çocuk özür diledi, numarayı hemen siliyorum bir daha olmayacak dedi. özür dilerken sesi titriyordu.

Bu da burada örnek olarak bulunsun. Umarım olmaz ama belki birilerine de lazım olur.

Tekrar teşekkürler.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (04.10.15 15:03:15)
@titiraprap Merhaba tekrar, yukarıdaki yazı "iğrenç bir tavır" sözümü açmamı istediğiniz için ilgili kurumların genel tavırları üzerine yazdığım bir yazı. Olaya uygulaması yok.

Hanımefendinin konusunda ben de savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını tavsiye ediyorum, ilk cevabımda görebilirsiniz. Yalnız bunu önerirken asıl çıkış noktam bu kurumların "göz korkutma" faktörü. Yoksa gerekenin yapılacağı konusunda gene de kaygılarım var, onu da belirtmiş olayım.
  • boş adam  (04.10.15 15:09:27)