viyana teknik universitesi, vize vs.

oncelikle viyana"dayim.buraya angewandte kunstta ( uygulamali snaatlarda ) mimarlik yuksek lisansi yapmak icin geldim. onun icin trde bir okula girdim, kazandim. burs basvurusunda buluncam diyerek kazandigima dair belge verin dedim, verdiler. o belge ile c vizesi aldim 1 aylik. ayin 19u sonu. ancak okulu kazanamadim. teknik okul icin de kayitlar bitmis. gittim oraya, dediler ki 6 ay sonrasi icin basvuruyorsun, sana 2 aya kadar cevap gelir yani onaylandigina dair. simdi benim aklimda su var: iki aya onay geliyor demek, benim buraya ogrenci vizesiyle girebilmem demek degil mi? neticede o belgeyle gidip basvuracagim konsolosluga. o islemi mutlaka tr de mi yapmaliyim? c vizesini 2 aya kadar uzatabilir miyim? benim 7. ayda yani yaklasik 9 ay sonra askerligim var. bana simdi oraya gidersem sana vize veremeyiz arada kac ay kaldi ki? demesinler? acikcasi burada halledebilirsem halletmek istiyorum vizeyi cunku ogrenci vizesi icin gerekli belgeleri de getirmistim. teknik universite icin istenilen belgelerin tumunun tercumesi var (ales zaten ingilizce diye lazim olmaz dedim ama?) bir tek oss belgem yok universiteye girdigim zamanlar. bosluktayim, yardimci olursaniz cok sevinecegim. tesekkuler

c vizesi dediğiniz eskinin d vizesi sanırım geçici oturum izni gibi bir şey? normal aufenthaltserlaubnis olmadığı sürece orada vize uzatamazsınız. ayrıca okulun kabul kağıdı demek vize hakkınız olduğu anlamına gelmez, vize ile okul alakasızdır.
tu ya başvurunu yapabilirsin bir gidip sordun mu ? sana ausserordentlich olarak kayıt açabilirler ama çok düşük bir ihtimal.
orda vize ile kalmak istiyorsun viyana üniversitesinin almanca kurslarına kayıt olup(fiytı uygun) sonrasında vizeye başvurabilirsin, başvurada da gerçeği söylersin, zaten almanca kursu yapıcaktım ama üni kaydımı diğer döneme kaldı diye, sana marta kadar vize verebilirler. almanca kursu ile vize alamazsan başka türlü bence şansın yok. he şu var, vizesiz dolanırsın orada, sona okul kabul ettiğinde başvurursun ama arada yakalnırsan o kötü olur işte (senelerce yakalanmayan tanıdıklarım vardı, şans meselesi)
  • alchemistt  (05.10.09 16:15:20)
iyi ama, bana kabul geliyorsa ben o belgeyle basvurmayavcak miyim ogrenci vizesine? tuya gittim, sadece dedim nasil kayit olurum, simdi gecti mi? gecti dediler. 6 ay sora yaz donemi icin basvur, 2 aya belli olur dediler ondan dedim 2 ay sonra belge gelirse hic olmadi o belgeyle tr ye giderim vizemi ogrenci vizesi yaparim diye. almanca kurs olayina bakayim, tesekkurler

  • rumuz nickname  (05.10.09 16:33:05)