yds- öss ygs ? google translate

merhaba arkadaşlar. bir sorum olacak. benim liseden mezun olduğum zamanda öss diye bir sınav vardı şimdi 50 tane sınav oldu kafam karıştı.

sorum şu; liseden sayısal çıkışlıyım herhalde artık puan kırılması fln durumu çok fazla yok. yds den 70-75 alabilecek bilgiye sahip birisi anadoludaki bir üniversitenin ygs ile ( artık adı oysa ) ingilizce öğretmenliği vb. bölümlerini kazanabilir mi ?

Öncelikle ygs'den(mart ayında yapilan herkesin girmek zorunda olduğu sinav) barajı geçmelisiniz. Ardından sadece dil sorularının olduğu lys-5'e girip (haziran'da yapılıyor ) 80 üstünden 70 almanız durumunda ki yds ile eşdeğer zorlukta bi sınav, ankara izmir gibi illerde bile ingilizce öğretmenliği kazanırsınız.

  • tikiforov  (02.10.15 22:54:16)
80 üstünden 70 fazla olmuş net ve puanı karistirmisim. ygs'den ortalama bi puan alıp lys-5'ten 50 net yapsanız büyük şehirlerde değil ama küçük şehirlerde ing öğretmenliği kazanırsınız. Ama büyük şehirlerde diğer dil öğretmenlikleri rusça, arapça vb ve dil edebiyat bölümleri düşük puanlarla kapatıyor.

  • tikiforov  (02.10.15 22:57:34)
hocam cevap için teşekkür ederim. hani kendi kendime acaba yds de bu kadar yaparsak lys' bi yere yerleştirir mi dedim. elbette soru içerikleri fln farklıdır da merak işte :) eskisi gibi puan kırılması durumu da kalktı herhalde demi ? yani benim zamanımda bir sayısalcı belki fulle yakın çıkarsa ancak girerdi şimdi durum değişti herhalde.

  • sutu seven kamyoncu  (02.10.15 23:17:30)
Evet puan kırma gibi bi durum olmuyor sınavın seviyesi ve soru tipleri yds ile aynı

  • tikiforov  (04.10.15 14:36:30)