Ortaklık Sözleşmesi nedir ?

şimdi bir firmayla ortak olma durumumuz var. firma bir otel işletiyor bizse yarı yarıya ortak olacağız. şahıs şirketi oluyoruz sanırım çok net bilmiyorum işleyişi.

şimdi burda karşı tarafla yapılacak sözleşme olan ortaklık sözleşmesi zorunlu değil sanırım ama yapılması iki tarafı da bağlayıcı hükümler barındırıyor. yani mantıklı birşey. bunun dışında bu firmaya ortak olduğumuz zaman dikkat etmemiz gereken şeyler var. yani genel bir ortaklık durumunda uyulacak kurallar gibi. benim bunlarla ilgili hiç bilgim yok. acaba tecrübeli arkadaşlardan bilgi alabilir miyim bu konular hakkında kaynak olursa oda çok iyi olur

teşekkürler.

Soruya cevap değil ama; konuyla ilgili olarak bir avukattan profesyonel yardım alsanız daha iyi olur.

  • mylord  (30.09.15 20:55:37)
Merhaba avukatım. Şahıs şirketi olarak tabir edilen işyerleri kişi adı ve unvanı ile işletilen yerlerdir. Tüzel kişi ve esasen bir sirket olmadigindan bilinen anlamda ortaklık kurulama. Adi ortaklık sözleşmesi yapılması gerekir.

Limited veya anonim şirket ise pay devri ile ortak olunabilir.

Adı ortaklikta yine adına işyeri kurulu olan dışarıya karşı tek yetkili olarak çalışır ama iç işleyişte bir ortaklık ve tabi olarak şartları vardır.
  • pomolilik  (02.10.15 10:21:06)