Kurban eti neden lezzetli değil?

Dışarıda yediğimiz etlerin yerini tutmuyor. İçine birşey katılmadığı halde neyi beceremiyoruz da tadı o kadar iyi olmuyor!

bana da aksi gibi güzel geliyor taze olduğu için. kuyruk yağı da katın pişirirken tadını veren o oluyor.

  • cekilmis gayfe  (29.09.15 22:00:06)
gormemis gibi hepsini kavurma yaptigimiz icin olabilir mi?
mundar ediyoruz etleri, duzgun pisiremiyoruz.

  • chaotic good  (29.09.15 22:00:13 ~ 22:00:22)
dinlendirilmesi lazım etin. kestiğin gibi pişersen tadı yavan olur.

  • groove salad  (29.09.15 22:03:41)
etin dinlendirilmesi lazım lezzetli olması için ama benim etraftan duyduğum kurban etinin bekletilmemesi gerektiği; sanırım bu yüzden hemen yeniyor. bir de tabii pişirme tekniği vs. var. nasıl ki evdeki kurabiye ile dışarıdaki bir olmuyor, et için de geçerlidir diye düşünüyorum.

  • baba jo  (29.09.15 22:03:41)
Hayvan strese giriyor, kasiliyor
Bi de dinlenmis et degil

  • la noix  (29.09.15 22:04:06)
baharatlama olayını da diğer yorumlara ekledik mi, üstüne de pişirme usulü. bu iş olacak gibi.

  • indescribable  (29.09.15 22:36:49)
Etin dinlenmesi lazım. herkes bunu atlıyor. bir de ev ahalisi ile kasabın yeteneği aynı değil, kesmesi vs. yoksa bu işten anlayan ve muhteşem kurban eti yemişliğim vardır.

  • enkolaykullaniciadi  (29.09.15 22:41:25)
tam tersi bana da kasaplardan aldığım et kurban eti tadını vermiyor. siz kurbanı alırken nasıl aldınız. besi mi, yaylım mı? besi almışsanız yağlı olur tadı da güsel olmaz ama yaylım hem lezzetli olur hem az yağlı ve sağlıklı. annem koyun olmasına az kalmış kuzu kesti acayip lezzetliydi.

  • for day to break  (29.09.15 22:47:33 ~ 22:56:59)
evet bi garip kokuyor. tadı çok kötü.

  • bıdıbıdı  (29.09.15 22:48:41)
Bi de hepsinin kavurması olmaz danaysa haşlanır, koyun kuzu kavrulur... Kuzu kesilmesin ama mümkünse.

  • Aman Sen de  (29.09.15 23:23:37)
et uzmanı geldi.

1. kurbanlık diye tabir edilen özellikle koyunlar 1 yaşını fazlaca aşmıştır. (örnek: iyi kebapçılar sadece 1 yaşındaki erkek koyunların etini kullanırlar.) kurbanlık ise dişi olabilir, yaşlı olabilir, yanlış kesilmiş ve yanlış doğranmış olabilir.
2. dinlenmemiş et. et uzmanı tarafından bekletilir. bunun iyice profları dry aging vs. falan yapar dünyalar paraya satar (nusret veya diğer steakhouselar gibi)
3. evde pişirme teknikleri çok zayıf. yeterince harlı olmayan ateş, etin suyunu salması. kuruması vs. vs. bi ton yanlış uygulama olabilir. dışarda iyi bir yerde yenen etin tadına ve kıvamına yaklaşamaz.

teşekkürler.
  • kosun lan mevzu var  (29.09.15 23:30:09)
dışarda yediklerimiz kurban olamayacak kadar küçük yaşta oluyor genelde.

  • kaledekiyalnizlik  (29.09.15 23:31:31)
bi dahaki kurbana bize gelsene sen

  • niye ama  (30.09.15 00:03:37)
Bence tam tersine. Hayvanı yanlış yerden alıyorsunuzdur.

  • arnold schwarzeneger  (30.09.15 08:52:05)