Askerlik tecili - yardım lazım sözlük

Herkese iyi akşamlar,

Sözlük hemen konuya geçiyorum;

Ales'e girememiş, tecili bitmiş biri olarak yazıyorum. Tecilim yanlış hatırlamıyorsam 9 eylülde bitti. Bundan sonraki proseste ne yapmam lazım tecil ettirmek için? nasıl yapmak lazım :/ aynı süreci yaşayan biri varsa, yardımcı olursa, bir fikir verirse çok sevinirim sözlük..

ilk 1 sene kimse kılına dahi dokunmaz.
hiçbir gbt aramasında çıkmassın.
evet %100 eminim.
  • skbn  (29.09.15 17:05:45)
@skbn çok teşekkürler :) biraz olsun içim rahatladı :)

peki bu süreçte yüksek lisansa başvurabilirmiyim ? sıkıntı olur mu ? tecrübe etmiş olan var mı ?

edit: imla
  • busuta  (29.09.15 17:09:23 ~ 17:09:45)
yüksek lisans başvurusunda zaten askerlik durum belgesi istiyorlar

bence adam akıllı öğren emin ol tecilin bitmiş mi bitmemiş mi diye.
eğer 9 Eylül'de bittiğinden eminsen muhtemel sevk tarihini öğren
ona göre bi yüksek lisansa başvur en acilinden
vakıfların çoğu paraya bakıyor, tezsizlerde ales zaten istenmiyor.
  • technicalte  (29.09.15 17:15:59)
özel bi şirkette çalışıyorum 5 yıldır.
şirkete ilk girdiğimde tecilliydim.
ve tecilim 2013 yılında bitti.
ve bu şekilde 1,5 yıl sigortam ödendi, hastanelere gittim, uçakla şehirlerarası yolculuk yaptım vs vs..
tecil bittikten sonra ben de sizin gibi panik yapıp araştırıp soruşturdum.

ilk 1 hatta 1.5 sene hiçbir şekilde sorun olmuyor. yani gbt aramalarında dahi çıkmıyorsunuz.
ancak askerlik şubesinden görülebiliyor kaçak olduğunuz.

diyelimki teciliniz bitti ver 1 sene sonra askere gitmek için şubeye başvurdunuz.
orada size" aha bu adam kaçak, yakalayın" demiyorlar.
hiçbir işlem yapılmıyor.
sadece bakaya durumu söz konusu olduğu için ufak bi meblağ borcunuz çıkıyor.
1,5 sene için 100 tl civarı ödedim.

yani hiçbir sorun olmadan, bir sonraki dönemde sizi askere gönderiyorlar.

tecil bitiminden sonra 2 yıl gibi bir zaman sonra savcılık arama emri çıkarıyor ve bu adamı bulduğunuzda askere alın diyor..

kaldıki kimse sizin peşinize düşmüyor FAKAT;
bu andan itibaren gbt sorgusuna takılırsanız yakalanırsınız.

böyle bir durum olsa dahi (yurt dışına çıkma aşamasında yakalanma hariç) size kısa bir süre veriyorlar.
gidip savunma yapıyorsunuz.
kardeşim hastaydı eve tek ben bakıyordum bla bla.süreç böyle işliyor... daha ayrıntılı yazmaya üşendim..

sonuç olarak ilk 1 sene kesinlikle çok ama çok rahat olun.

son 5 yıldır inanılmaz bir asker bolluğu var memlekette.
tüm birlikler full kapasite.
yakın zamanda askere giden veya erbaş eşi dostu olana sorup bunu teyit edebilirsiniz.

hal böyleyken, devlet "lan ahmetin tecili bitmiş 2 ay önce. hemen ekibi yollayın alsınlar" demeyecek.

ha olurda tayyip bizi suriyeye sokar, asker lazım olur ise, hmmmm.
bilemedim.
zaten o zaman beni de çağırırlar. 40 yaşına kadar seferberliğim var.

so;

tecili biten arkadaşlar, ilk 1 sene çok ama çok rahat olun.
bişe olursa ben burdayım.
  • skbn  (30.09.15 10:56:12)
benim tecil bittikten 2 ay sonra otelde kaldığımda polis geldi bir kağıt imzalattı tecil kalktığında polis cevirmesinde gbt bakılırsa gözükür kesin bilgi.

tecilin bitti şimdi askere gidicem desem seni kasım celbine almazlar en yakın şubat celbine alırlar şubata kadar tecillidir kağıdı alabilirsin.kasımdaki alese gir aralık ayındada y.l işleri başlar bir üniye kayıt hakkı kazandın evrak teslimi tarihine kadar tecilli olduğun için tekrar tecil ettirebilirsin.
  • mrthany  (30.09.15 11:16:46)
ilk 1 yıl gbt de gözükmez.
kesin bilgi.

  • skbn  (30.09.15 11:39:31)