[]

İş yerinde tc kimlik no ile internet

İş yerinde çalışanların internet kullanmaları için kimlik no'ları ile kullanıcı hesabı oluşturma olayına giriştiler. Hatta bugün kimlik no'nuzu kimseyle paylaşmayın çünkü yapılan işlemler adınıza loglanacaktır gibisinden bilgilendirme mesajı geldi.

Merak ettiklerim şunlar;

1 - Benim artık iş yerinde internette girdiğim her site admin tarafından görülecek mi? (sanırım öyle)

2 - İnternette kullandığım şifreler vs. görülebilir mi?

3 - Eğer ilk 2 sorunun cevabı kesinlikle evetse, bunu engellemenin bir yolu var mı?

 
geçersiz bi tc kimlik no kullanın
www.axiyon.com

1-) şirketler veri trafiğini kayıt altına almak zorundalar, yasa böyle diyor.
2-) internette kullandığın şifreler görülebilir evet ama hepsi değil SSL kullanan siteler şifreliyor verileri, ama herhangi bi sorun oluştuğunda direk IT elemanına hesap sorabilirsiniz.
3-) vpn kullanabilirsin, tabii engellemedilerse.
  • masa penisi  (27.09.15 23:03:11 ~ 23:03:52) 
1-evet
2-hayır

  • nasrettinhoja  (27.09.15 23:03:11) 
yasal olarak zorunluluk bu.

tc kimlik de sadece basit bir prosedür. senin bilgisayarının yaptığı her işlem zaten kaydediliyor (onlnie işlemler). haliyle istersen amcaoğlunun tc kimliğini gir, o bilgisayardan bir suç işlersen bu direkt kayıt altında olacak ve direkt bulunacaksın.

şuan tüm şirketler için zorunlu bu sistem. çoğu kullanmıyor ama inanılmaz cezaları var.

ve bu sisteme geçildiğinde, ister amcaoğlunun tc kimliğini kullan ister vpn kullan. senin o şirket içindeki internetin loglandığı için, yaptığın her şey ortaya çıkabiliyor.
  • tchuck  (27.09.15 23:09:12) 
@masa penisi

cevap için teşekkürler.

geçersiz bir tck no kullanmam söz konusu değil çünkü sadece tanımlanmış no'lar internet kullanabiliyor. Yani çalışan olmayan birinin no'suyla istesem de kullanamam.

vpn'in bu tarz uygulamaları engellediğini sanmıyorum.


@tchuck

Benim derdim internette istediğim yere girmek değil, özel kullanım bilgilerimi ve şifrelerimi göremesinler yeter.
  • hubris  (27.09.15 23:20:20 ~ 23:40:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.