arıza tespit cihazı

elm327 arıza tespit cihazına hevesleniyorum.

bu alet farkında olmadığım arızaları aksaklıkları bana söyler mi?
Yoksa bi arıza varsa zaten bir yerlerde illaki gösterge yanar mı?

Yani pratikte işe yarar birşey mi ?
yoksa işe yaramaz bir dolu teknik bilgi veren egzantrik bi cihaz mı?

telefondan motor devrini vs i görüyorsun. ateşleme zamanı cart curt. zaten bir sıkıntı olsa ışık yanar. servislerde bosh'un falan sistemleri var direk arıza kodunu veriyor.

netten buldum Araç arıza kodu okuma
Araç arıza kodu silme (hava yastığı arıza kodu hariç)
Arıza kodlarının detayını öğrenme, araç arızası hakkında ön bilgi edinme
Oksijen sensörlerinden anlık veri alma
Anlık yakıt tüketimi ham verisini alma
Ortalama yakıt tüketimi ham verisini alma
Gaz pedalı konumu hakkında anlık veri alma
Motor soğutma sıvısı sıcaklığı hakkında anlık veri alma
Devir bilgisi
Hız bilgisi
Hız ortalama bilgisi
Akü voltajı
Tork
Araç avans değerleri
Benzin sistem bilgileri
Manifold durumu
Yol bilgisayarı özellikleri
  • mr fusion  (27.09.15 00:21:34 ~ 00:24:40)
İşe yarıyor, mesela bizim aracımızda anlık yakıt tüketim verisi yok, bu cihaz sayesinde görebiliyorsun.

Bir arkadaşın aracında motor arıza ışığı yanmıştı, bakımı vs. yeni yaptırdığı için pek anlam veremedi bu işe, yakıttan olduğunu düşündü. Biz de ELM'yi onun araca takıp arıza koduna baktık, çok önemli bir arıza olmadığını düşünüp arızayı resetledik, arıza tekrar etmedi. Servise gidip arızaya baktırsaydı belki de para ödeyecekti.

Kısaca bu alet zaten çok pahalı birşey değil, bence alın, illa ki ihtiyacınız olur diye düşünüyorum.
  • Tutkun  (27.09.15 00:32:16)